Bundesliga: Po dwa gole Lewandowskiego i Polanskiego! Schalke z trudem zremisowało

Robert Lewandowski przypieczętował zwycięstwo Bayernu Monachium nad Werderem Brema w 25. kolejce Bundesligi, a bohaterem TSG 1899 Hoffenheim w konfrontacji z Hamburgerem SV został Eugen Polanski.

Konrad Kostorz

Spotkanie na Weserstadion okazało się jednostronnym widowiskiem, mimo że Bayern zagrał bez Francka Ribery'ego i Arjena Robbena. Werder, który dotąd w rundzie rewanżowej sprawiał bardzo dobre wrażenie, nie miał praktycznie nic do powiedzenia w konfrontacji z dobrze dysponowanymi Bawarczykami.

Wynik otworzył w 24. minucie Thomas Mueller, który popisał się pięknym technicznym strzałem z 16 metrów. Drugą bramkę zdobył z rzutu wolnego David Alaba. Austriak przymierzył perfekcyjnie ponad murem z 20 metrów i rozpaczliwa próba obrony Raphaela Wolfa na nic się zdała.
Po przerwie swój kunszt pokazał debiutujący w Bayernie Pepe Reina, który w świetnym stylu przeniósł piłkę nad poprzeczką po niesygnalizowanym uderzeniu Fina Bartelsa z dystansu. Werder długo ambitnie starał się atakować, a wszelkich złudzeń pozbawił gospodarzy dopiero Robert Lewandowski.

Kapitan polskiej kadry w 76. minucie otrzymał podanie od Muellera i miał przed sobą pustą bramkę, a piłkę do siatki skierował głową. W doliczonym czasie gry "Lewy" przeprowadził znakomitą kombinacyjną akcję z Muellerem, na jej zakończenie pozostało mu jedynie dopełnienie formalności z najbliższej odległości.

Bawarczycy pomimo osłabień kadrowych rozegrali bardzo dobre zawody, a przed przerwą reprezentacyjną czeka ich jeszcze tylko domowy pojedynek z Borussią M'gladbach. Odnotujmy, że Lewandowski ma już w dorobku 13 zdobytych w tym sezonie goli, a do gry po czteromiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją powrócił Philipp Lahm. Kapitan mistrza kraju pojawił się na murawie w końcówce spotkania.
Eugen Polanski podczas meczu z Rosją na Euro 2012 Eugen Polanski podczas meczu z Rosją na Euro 2012
Udaną rundę rewanżową zalicza jak na razie Eugen Polanski. Były już kadrowicz Adama Nawałki strzelił bramkę z FSV Mainz (2:0), trafił w pojedynku pucharowym z VfR Aalen (2:0) i miał ogromny udział w triumfie Hoffenheim nad HSV, zdobywając gola z rzutu karnego (Rene Adler wyczuł jego intencje i trącił futbolówkę, ale ta po odbiciu od słupka wpadła do siatki) i celnie przymierzając płaskim strzałem z około 12 metrów po podaniu Pirmina Schweglera. Kluczowa sytuacja w konfrontacji na Rhein-Neckar Arena miała miejsce w 19. minucie. Wówczas rozpędzony Sven Schipplock został zdaniem arbitra sfaulowany w polu karnym przez Jaroslava Drobnego, a golkiper, który długo nie zgadzał się z werdyktem, otrzymał czerwoną kartkę. Grający w osłabieniu Rothosen nie zdołali przeciwstawić się gospodarzom, którzy w tabeli zbliżyli się do 6. miejsca.

Coraz więcej wskazuje na to, że beniaminek z Paderbornu pożegna się z najwyższą klasą rozgrywkową. Zespół Andre Breitenreitera wysoko przegrał we Frankfurcie, a godne odnotowania jest przede wszystkim 19. trafienie w sezonie lidera klasyfikacji strzelców Alexandra Meiera, który ponadto asystował przy golu Marka Stendery. Orły w tabeli przeskoczyły Werder.

Do sporego kalibru niespodzianki doszło w Augsburgu. Gospodarze przed tygodniem pokonali VfL Wolfsburg (1:0), a tym razem nie sprostali FSV Mainz, który odniósł dopiero drugie wyjazdowe zwycięstwo w rozgrywkach ligowych. Drużyna Martina Schmidta spisała się bezbłędnie w defensywie i potrafiła zadać dwa ciosy Marwinowi Hitzowi, a w efekcie wykonała milowy krok w kierunku utrzymania.

Schalke we wtorek zaimponowało całej piłkarskiej Europie, pokonując w Madrycie Real 4:3. Powrót do ligowej rzeczywistości okazał się dla ekipy Roberto Di Matteo trudny i fani Koenigsblauen mogą cieszyć się z remisu na Stadionie Olimpijskim. Hertha dwukrotnie wychodziła na prowadzenie po błędach 19-letniego bramkarza Timona Wellenreuthera, ale goście znajdowali odpowiedź: najpierw po świetnej indywidualnej akcji trafił niezwykle uzdolniony Leroy Sane, a w 90. minucie celnym strzałem głową popisał się Joel Matip.

Zespół z Gelsenkirchen do zajmującego 3. miejsce w tabeli Bayeru traci 4 punkty, a za tydzień zmierzy się z Aptekarzami na Veltins-Arena i to spotkanie będzie miało ogromne znaczenie w kontekście walki o awans do Ligi Mistrzów.