Osasuna Pampeluna chciała kupić utrzymanie? Coraz więcej podejrzanych spotkań

Hiszpańskie media skupiają się na spotkaniach z końcówki zeszłego sezonu, które decydowały o pozostaniu w najwyższej klasie rozgrywkowej. Kilka meczów mogło zostać ustawionych.

Igor Kubiak
Igor Kubiak

We wtorek dziennik Marca poinformował, że Osasuna Pampeluna, której obecnym trenerem jest Jan Urban, bezskutecznie zamierzała wykupić pozostanie w Primera Division. Największa sportowa gazeta w Hiszpanii na okładce wydania umieściła najbardziej podejrzane spotkanie 37. kolejki pomiędzy Espanyolem Barcelona i Osasuną, które zakończyło się remisem 1:1. Dzięki podziałowi punktów, popularne Papużki zagwarantowały sobie utrzymanie, a ekipa z Nawarry przed ostatnim meczem sezonu wciąż zachowała szansę na pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Afera korupcyjna zatacza jednak szersze kręgi. Według niektórych mediów, dwóch zawodników Realu Betis, Antonio Amaya oraz Jordi Figueras, mieli spotkać się z przedstawicielami Osy przed rozegraniem przedostatniej serii spotkań. Piłkarze podobno otrzymali propozycję 250 tysięcy euro za pokonanie Realu Valladolid oraz większe pieniądze za porażkę w ostatniej kolejce z Osasuną Pampeluna w stosunku 0:3, dzięki czemu Osa miałaby wyprzedzić Almerię.

Andaluzyjczycy, którzy już wcześniej byli pewni spadku z Primera Division, w 37. kolejce pokonali Real Valladolid 4:3, przez co zespół z Jose Zorilla również musiał pożegnać się z najwyższą klasą rozgrywkową. W ostatniej serii spotkań Real Betis przegrał z Osasuną, ale tylko 1:2.

Problem w tym, że na początku meczu, przy stanie 1:0 dla Osy, zawaliła się barierka, przez co spotkanie zostało przerwane na 40 minut. W tym czasie zakończył się mecz Almerii, która zdołała urwać punkt Athletic Bilbao i miała zapewnione pewne utrzymanie. Tym samym spotkanie Osasuna - Betis zostało dograny, gdy gospodarze wiedzieli już o braku możliwości pozostania.

Śledztwo jest w toku i obejmuje również inne spotkania z końcówki zeszłego sezonu.