Bundesliga: Wreszcie świetny mecz Borussii, piękne gole Bayernu i udany debiut Andre Schuerrle

Borussia Dortmund przełamała się w znakomitym stylu i nie dała szans Freiburgowi. Wygrały także Bayern Monachium i VfL Wolfsburg, a udanie w roli trenera Herthy Berlin zadebiutował Pal Dardai.

Konrad Kostorz
Borussia zagrała we Freiburgu jak za najlepszych lat! Goście od pierwszego gwizdka ruszyli do zdecydowanych ataków i już po kilkudziesięciu sekundach mogli prowadzić, gdyby lepszą precyzją wykazał się Marco Reus. Zaskoczoną drużynę z Badenii-Wirtembergii kilka razy musiał ratować Roman Burki. Golkiper okazał się jednak bezradny w 9. minucie po koszmarnym błędzie Mike'a Frantza, który wykorzystali Pierre-Emerick Aubameyang wespół z uderzającym na pustą bramkę Reusem.Ekipa Christiana Streicha nie potrafiła stwarzać dogodnych sytuacji strzeleckich. W pierwszej połowie tylko Oliver Sorg mocnym uderzeniem z dystansu przetestował Romana Weidenfellera. Po zmianie stron Borussia zadała drugi cios - Ilkay Gundogan świetnym prostopadłym podaniem wypuścił w bój Aubameyanga, a Gabończyk wygrał pojedynek indywidualny z Burkim.
Napastnik przyjezdnych w 72. minucie przypieczętował sukces drużyny Juergena Kloppa po składnej akcji z Jakubem Błaszczykowskim, Marco Reusem i asystującym Shinjim Kagawą. "Aubie" niewiele zabrakło do skompletowania hat-tricka, ale zarówno on, jak i kibice Borussii mogą być w pełni usatysfakcjonowani wynikiem i przebiegiem meczu. Dortmundczycy z 18. awansowali na 16. miejsce.

Bayern wrócił na właściwe tory, wygrywając zgodnie z planem w Stuttgarcie. Mistrzowie Niemiec nie urządzili sobie strzeleckiego festiwalu, ale gole, które zdobyli, były ozdobą meczu. Przed przerwą fantastycznym półwolejem popisał się Arjen Robben i wpakował futbolówkę pod poprzeczkę bramki Svena Ulreicha, natomiast w 50. minucie perfekcyjny strzał z rzutu wolnego w samo okienko oddał David Alaba.

Drużyna Huuba Stevensa praktycznie nie zagrażała Manuelowi Neuerowi, z kolei monachijczycy kilka razy zbliżyli się do zdobycia gola na 3:0. W 80. minucie dogodną szansę miał Robert Lewandowski, jednak nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Ulreichem. Polski napastnik występu na Mercedes-Benz Arena raczej nie zaliczy do udanych, mimo że jego zespół sięgnął po komplet punktów. Przed przerwą był zupełnie niewidoczny, a dalszej części spotkania nie potrafił umiejętnie wykańczać akcji.

Andre Schuerrle debiut w zielono-białych barwach (rozegrał 90 minut) może zaliczyć do w pełni udanych. Już w 3. minucie pozyskany za 32 mln euro pomocnik dośrodkował do Basa Dosta, a Holender nie miał problemów z pokonaniem Olivera Baumanna. Gol na 2:0 to także w dużej mierze zasługa reprezentanta Niemiec - jego strzał zatrzymał się na poprzeczce, a z dobitką pośpieszył Kevin de Bruyne. Belg ustalił rezultat w 84. minucie po akcji, w której również brał udział Schuerrle! Eugen Polanski wystąpił wśród przyjezdnych w pełnym wymiarze czasowym i został ukarany żółtą kartką.

Kolejny bezbramkowy remis na Rhein-Energie Stadion. W starciu beniaminków sytuacji strzeleckich było jak na lekarstwo, a bramkarze Timo Horn oraz Lukas Kruse spisywali się bez zarzutu. Paweł Olkowski zagrał od pierwszej do ostatniej minuty, z kolei Sławomir Peszko tym razem siedział wśród rezerwowych. Hertha pod wodzą Pala Dardaia okazała się lepsza od Mainz i uciekła ze strefy spadkowej na 13. pozycję. Na wyróżnienie zasługuje Valentin Stocker, który wywalczył rzut karny i asystował Royowi Beerensowi.