T-Mobile Ekstraklasa: Lech Poznań wicemistrzem Polski, Ruch Chorzów w Lidze Europejskiej!

W meczu 36. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Lech Poznań pokonał przed własną publicznością Ruch Chorzów aż 4:0, dzięki czemu zapewnił sobie wicemistrzostwo Polski!

Maciej Kmita

Zespół Mariusza Rumaka nie dał rywalom żadnych szans, aplikując im aż cztery gole. Warto jednak pamiętać o tym, że na chwilę przed objęciem prowadzenia przez lechitów, Krzysztofa Kotorowskiego przed kapitulacją uchronił słupek, który strzałem zza pola karnego ostemplował Bartłomiej Babiarz.

To drugie z rzędu i zarazem drugie w historii wicemistrzostwo Polski dla poznańskiego klubu. Odkąd właścicielem Lecha jest Jacek Rutkowski, czyli od 2006 roku, Kolejorz po raz czwarty znalazł się na podium ekstraklasy: w 2010 roku był mistrzem kraju, w latach 2013 i 2014 wicemistrzem, a w 2009 roku zajął 3. miejsce.
Mimo porażki przy Bułgarskiej pewni występu w Lidze Europejskiej w sezonie 2014/2015 są już Niebiescy. Choć na 3. miejscu może ich wyprzedzić jeszcze Górnik Zabrze, to klub z Roosevelta nie otrzymał licencji na udział w rozgrywkach UEFA w przyszłym sezonie. Ruch wraca na europejską arenę po sezonowej przerwie. Chorzowianie mają w tej chwili 4 punkty przewagi nad Lechią Gdańsk, która jako jedyna mogła odebrać im awans do Ligi Europejskiej, ale nie potrafiła pokonać przed własną publicznością osłabionej brakiem sześciu podstawowych zawodników Wisły Kraków. Gdańszczanie dwukrotnie musieli gonić wynik, przegrywając z Białą Gwiazdą 0:1 i 1:2, a remis uratowali dopiero w 93. minucie gry. Łupem bramkowym na PGE Arenie podzielili się Bośniacy: dla gości dwa razy trafił Semir Stilić, a dla gospodarzy Stojan Vranjes.

Wciąż szansę na zajęcie 3. miejsca ma Górnik Zabrze. Drużyna Roberta Warzychy pokonała w Bydgoszczy miejscowego Zawiszę po samobóju Łukasza Nawotczyńskiego. Wskoczenie na najniższy stopień podium byłoby dla Górnika nie lada sukcesem - nie było go tam bowiem od 1994 roku! Jednak nawet jeśli zabrzanie zajmą 3. lokatę, nie zagrają w przyszłym sezonie w Lidze Europejskiej, ponieważ działacze klubu nie zdecydowali się na złożenie odwołania od decyzji Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN w tej sprawie.

W środę dokończono też spotkanie Widzew Łódź - Piast Gliwice, które pierwotnie miało zostać rozegrane we wtorek, ale zostało przerwane w 12. minucie gry z powodu obfitych opadów deszczu. Łodzianie godnie pożegnali się z własną publicznością, pokonując gliwiczan 2:1. Ozdobą meczu było trafienie Marka Wasiluka, który pokonał Dariusza Trelę strzałem z rzutu wolnego.

Na kolejkę przed końcem sezonu znamy już zatem wszystkie rozstrzygnięcia: mistrzem Polski została Legia Warszawa, przez ligę do Ligi Europejskiej awansowały Lech Poznań i Ruch Chorzów, a jako zdobywca Pucharu Polski w tych rozgrywkach wystąpi Zawisza Bydgoszcz. Z T-Mobile Ekstraklasą pożegnali się piłkarze Widzewa Łódź i Zagłębia Lubin.