Arka przypłynęła i zatonęła - relacja z meczu Kolejarz Stróże - Arka Gdynia

Kibice zobaczyli w Stróżach pięć bramek, a sytuacja zmieniała się bardzo dynamicznie. Arka przegrała i praktycznie pogrzebała swoje szanse na awans, a Kolejarz przybliżył się do utrzymania.

Krzysztof Niedzielan
Na początku wydawało się, że gdynianie będą przeważać, bo z animuszem ruszyli do ataków. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż Kolejarz pierwszy raz stworzył zagrożenie w 18. minucie, gdy Bartłomiej Smuczyński uderzył z 20 metrów nieznacznie nad bramką. Po 120 sekundach gospodarze mieli dużo szczęścia, bo Mateusz Szwoch najpierw ograł w szesnastce Krzysztofa Markowskiego, ale z bliska trafił w poprzeczkę.
To nie było pierwsze ostrzeżenie, bo wcześniej dwukrotnie Arkadiusz Aleksander, oraz Szwoch i Radosław Pruchnik próbowali pokonać golkipera gospodarzy. Ofensywne nastawienie i ustawienie przyniosło efekt, ale pierwszy gol padł po rzucie rożnym. Dośrodkował Pruchnik, a najwyżej do główki skoczył Kamil Juraszek.

Gospodarze często grali długie i wysokie piłki, lecz brakowało im precyzji. Mimo to dążyli do wyrównania. W 34. minucie Michał Szromnik niepewnie wyszedł przed pole karne, Kamil Adamek go ubiegł, ale uderzył nad poprzeczką. Pod koniec pierwszej odsłony działo się sporo. W 36. minucie Piotr Tomasik wykonał korner, a Kolejarza uratowała doskonała parada Łukasza Radlińskiego po uderzeniu głową Bartosza Ślusarskiego. Odpowiedź gospodarzy była natychmiastowa, ale strzał Wojciecha Trochima z 16 metrów sparował na róg bramkarz Arki.

Wyrównać nie udało się jeszcze w 42. minucie, gdy po centrze Michała Gryźlaka w poprzeczkę główkował Marcin Stefanik, ale w 45. minucie było już 1:1. Wrzutkę z rożnego Trochima zamknął na krótkim słupku Janusz Wolański, a Szromnik sparował futbolówkę tak, że od słupka wpadła do siatki.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Podbudowani bramką do szatni gospodarze wyszli na drugą część z przytupem i już w 50. minucie objęli prowadzenie. Gryźlak dośrodkował z prawego skrzydła, Stefanik ponownie uderzył głową tak, że piłka odbiła się od poprzeczki, a również tą częścią ciała skutecznie akcję zamknął Smuczyński.

Potem Kolejarz wycofał się, a miażdżącą przewagę miała Arka. Potwierdziła to golem w 67. minucie. Mateusz Szwoch podał z kornera, a kolejny pojedynek główkowy wygrał rezerwowy Paweł Oleksy.

Przy stanie 2:2 obraz gry nie zmienił się zbytnio, ale dobrym ruchem trenera Przemysława Cecherza było posłanie do boju Tomasza Chałasa. Napastnik odwdzięczył się w 79. minucie. Szukając sobie miejsca, zszedł z lewej flanki przed narożnik pola karnego i przymierzył tak, że piłka wpadła do siatki tuż przy długim słupku.

Drużyna z Gdyni atakowała już do samego końca, ale Kolejarz potrafił się wybronić. Punkt mógł uratować w ostatniej akcji Igor Tyszczenko, ale będąc już w szesnastce spudłował w dogodnej okazji. Kolejarz zgarnął trzy punkty i zrobił kroczek do utrzymania. Jest teraz trzynasty i ma przewagę 3 oczek nad czternastym i piętnastym miejscem. Jeśli Arka marzyła jeszcze przed meczem o T-Mobile Ekstraklasie, tak teraz może powoli o niej zapominać. Do dwóch najlepszych zespołów: GKS-u Bełchatów i Górnika Łęczna traci już 7 punktów.

Kolejarz Stróże - Arka Gdynia 3:2 (1:1)
0:1 - Kamil Juraszek 22'
1:1 - Janusz Wolański 45'
2:1 - Bartłomiej Smuczyński 50'
2:2 - Paweł Oleksy 67'
3:2 - Tomasz Chałas 79'