LE: Dramat FC Basel na Estadio Mestalla, Valencia w półfinale po zwycięstwie 5:0!

Valencia CF wystąpi w półfinale Ligi Europejskiej, choć w pierwszym meczu uległa FC Basel aż 0:3. Do spektakularnego triumfu w rewanżu Hiszpanów poprowadził 20-letni Paco Alcacer.

Konrad Kostorz
Nietoperze po porażce różnicą trzech goli w Bazylei do rewanżu przystępowali z beznadziejnej pozycji wyjściowej. Co więcej, w pierwszej półgodzinie spotkania gospodarze wprawdzie przeważali, ale nie potrafili przedrzeć się pod bramkę Yanna Sommera. Wysiłki zespołu Juana Antonio Pizziego przyniosły jednak efekt w 38. minucie - po świetnym podaniu Joao Pereiry strzał nie do obrony oddał Paco Alcacer.

Jeszcze przed zmianą stron Hiszpanie wyprowadzili drugi cios. Tym razem w roli asystenta wystąpił Federico Cartabia, a perfekcyjną "główką" popisał się Eduardo Vargas. Sommer nie próbował nawet interweniować.

Miejscowi zwietrzyli szansę na odrobienie i ruszyli do frontalnych ataków. Szwajcarzy zostali zepchnięci do głębokiej defensywy i rozpaczliwie się bronili. Ich opór złamał świetnie dysponowany Alcacer, który odpalił "petardę" w 70. minucie, a futbolówka odbita od poprzeczki zatrzepotała w siatce. Niewiele brakowało, by Valencia rozstrzygnęła losy dwumeczu na swoją korzyść jeszcze w regulaminowym czasie gry. Sytuacji oko w oko z golkiperem nie wykorzystał jednak Alcacer, a nadbiegający Vargas oddał strzał w słupek!

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

W dogrywce z pomocą Valencii przyszedł węgierski arbiter Viktor Kassai, który wyrzucił z boiska dwóch piłkarzy Basel! Najpierw za odepchnięcie Jonasa murawę musiał opuścić Marcelo Diaz, a kilka chwil za drugą żółtą kartkę z boiska musiał zejść Gaston Sauro.

Osłabieni podopieczni Murata Yakina robili co mogli, lecz nie dotrwali do serii jedenastek. Decydujący cios zadał w 113. minucie bohater gospodarzy Alcacer, który uderzeniem z najbliższej odległości wykończył precyzyjne dośrodkowanie Pablo Piattiego i wprawił w euforię kibiców na trybunach. Załamanych Szwajcarów pogrążył po indywidualnej akcji Juan Bernat.

Warto odnotować, że w czwartkowym pojedynku sędzia aż 13-krotnie karał zawodników żółtymi kartkami!

Valencia CF - FC Basel 5:0 (3:0, 3:0, 2:0)
1:0 - Alcacer 38'
2:0 - Vargas 43'
3:0 - Alcacer 70'
4:0 - Alcacer 113'
5:0 - Bernat 118'

Pierwszy mecz: 0:3, awans: Valencia CF.

Valencia: Guaita - Pereira (110' Piatti), Fuego, Mathieu (82' Costa), Bernat - Feghouli, Parejo, Keita, Cartabia (76' Jonas) - Alcacer, Vargas.

Basel: Sommer - Xhaka, Schaer, Sauro, Safari (116' Embolo) - El-Nenny, Die, Diaz, D. Degen (61' Aliji) - Frei, Delgado (53' Sio).

Czerwone kartki: Diaz /101'/, Sauro /106' za drugą żółtą/ (obaj Basel).

Oglądaj mecz FC Barcelona - Valencia CF na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)