Destabilizacja według Davida Moyesa

Środowy rewanżowy mecz ćwierćfinału Ligi Mistrzów z Bayernem Monachium (1:3) był 50. oficjalnym spotkaniem Manchesteru United w sezonie, ale to nie jedyny jubileusz Czerwonych Diabłów i Davida Moyesa.

Maciej Kmita
Okazuje się bowiem, że w każdym z tych meczów szkocki menedżer Manchesteru United stawiał od pierwszej minuty na inną "11"! Nie było w bieżącym sezonie spotkania, w którym powtórzyłby się wyjściowy skład Czerwonych Diabłów. Nie z poprzedniej gry - w ogóle z jakiegokolwiek pojedynku w tym sezonie. David Moyes w każdym meczu bieżącego sezonu stawiał na inne zestawienie swojej drużyny.

Najczęściej, bo w 47 spotkaniach na 50 możliwych, grał David de Gea, a trzy razy w bramce zastępował go Anders Lindegaard. Z zawodników z pola najwięcej razy, bo 41-krotnie, w wyjściowej "11" znajdował się Patrice Evra. Ogółem Moyes w 50 meczach i przy 50 zestawieniach pierwszego składu skorzystał z 28 zawodników.

Jak wyglądałby galowy garnitur Manchesteru United w sezonie 2013/2014? Policzyliśmy występy poszczególnych zawodników na danych pozycjach od pierwszej minuty i wyszła nam taka "11":

David de Gea (47) - Rafael da Silva (28), Nemanja Vidić (29), Johnny Evans (24), Patrice Evra (41) - Michael Carrick (31), Tom Cleverley (23) - Antonio Valencia (29), Wayne Rooney (24), Shinji Kagawa (12) - Robin van Persie (22).

(w nawiasie liczba występów na danej pozycji od pierwszej minuty)

To jednak kolejne zestawienie, w jakim ekipa z Old Trafford w tym sezonie jeszcze nie zagrała!

Najbardziej wyrównana walka o miejsce w wyjściowej "11" Czerwonych Diabłów toczy się na lewym skrzydle. Kagawa wybiegł na tę pozycję od pierwszej minuty 12-krotnie, ale tuż za nim są Ashley Young (11), Adnan Januzaj i Danny Welbeck (po 10).

W zestawieniu brak Juana Maty, który od czasu styczniowych przenosin na Old Trafford z Chelsea Londyn zagrał w każdym z 11 meczów United od pierwszego gwizdka, ale Moyes korzysta z niego na różnych pozycjach - 6 razy na prawym skrzydle, 4 razy na "10" i raz na lewym skrzydle.

Po 33 kolejkach Premier League Manchester United zajmuje dopiero 7. miejsce w tabeli Premier League z siedmiopunktową stratą do pozycji gwarantującej udział w Lidze Mistrzów. Czerwone Diabły wygrały 26 z 50 meczów w tym sezonie, 10 zremisowały i 14 przegrały.