Pięciopak Robaka trzecim w XXI wieku! Pierwszy klasyczny hat-trick od 245 dni

23. kolejka T-Mobile Ekstraklasy to kolejka cudów. Do bramki rywali po 882 dniach przerwy trafił Piotr Malinowski, a Marcin Robak skompletował pięciopak - to dopiero trzeci taki wyczyn w XXI wieku!

Maciej Kmita
Napastnik Pogoni Szczecin w piątkowym meczu trafiał do siatki Lecha Poznań w 15., 31., 39., 44. i 73. minucie gry. Trzy bramki zdobyte przez niego w I połowie to pierwszy klasyczny hat-trick w T-Mobile Ekstraklasie od 2 czerwca minionego roku i trzech goli Marka Saganowskiego z Legii Warszawa w meczu ze Śląskiem Wrocław. Dla Robaka to ogółem trzeci hat-trick* na poziomie polskiej ekstraklasy.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Piątkowym wyczynem Robak zapisał się na stałe w historii polskiej ligi. W XXI wieku ustrzeleniem pięciopaku mogą pochwalić się jeszcze tylko Maciej Żurawski i Krzysztof Gajtkowski. "Żuraw" uczynił to 8 września 2001 roku w wyjazdowym meczu Wisły Kraków z GKS-em Katowice (5:1). Były kapitan reprezentacji Polski pierwsze cztery gole w I połowie spotkania.

"Gajtek" wyrównał rekord Żurawskiego 24 maja 2003 roku w spotkaniu... Lecha Poznań z Pogonią Szczecin (6:0). Jako zawodnik Kolejorza trafił do bramki Portowców trzy razy w I połowie i dwukrotnie po przerwie.

Więcej niż trzy bramki w jednym ligowym meczu strzelili w XXI wieku jeszcze tylko Dawid Jarka, Szymon Pawłowski i Michał Masłowski. Jarka uczynił to w rundzie jesiennej sezonu 2006/2007 w meczu z Zagłębiem Sosnowiec, Pawłowski wiosną 2012 roku w spotkaniu z Polonią Warszawa, ale warto nadmienić, że gole numer "3" i "4" 28-letni skrzydłowy strzelił broniącemu z konieczności nominalnemu napastnikowi Łukaszowi Teodorczykowi, który stanął w bramce po czerwonej kartce Sebastiana Przyrowskiego i wykorzystanym wcześniej przez Czarne Koszule limicie zmian. W grudniu minionego roku cztery gole wbił Piastowi Gliwice Masłowski z Zawiszy Bydgoszcz.

Dzięki tym trafieniom Robak został samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców T-Mobile Ekstraklasy. 32-latek ma na koncie 15 bramek zdobytych w 22 występach w tym sezonie.

Strzelcy 4 i więcej bramek w jednym meczu w ekstraklasie w XXI wieku:

Zawodnik Mecz Bramek Minuty
Maciej Żurawski 08.09.2001 GKS Katowice - WISŁA KRAKÓW 1:5 5 16, 22, 29, 42, 47
Krzysztof Gajtkowski 24.05.2003 LECH POZNAŃ - Pogoń Szczecin 6:0 5 15, 19, 28, 52, 69
Marcin Robak 21.02.2014 POGOŃ SZCZECIN - Lech Poznań 5 15, 31, 39, 44, 73
Dawid Jarka 06.10.2007 GÓRNIK ZABRZE - Zagłębie Sosnowiec 4:2 4 13, 47, 52, 64
Szymon Pawłowski 03.05.2012 Polonia Warszawa - ZAGŁĘBIE LUBIN 0:4 4 10, 52, 65, 79
Michał Masłowski 03.12.2013 ZAWISZA BYDGOSZCZ - Piast Gliwice 6:0 4 12, 21, 47, 59

*Hat-tricki Marcina Robaka w ekstraklasie: 29.10.2013 vs Piast Gliwice - 5, 26, 45 18.09.2010 vs Śląsk Wrocław - 28, 48, 76

Marcin Robak zasłużył na powołanie do reprezentacji Polski na mecz ze Szkocją?