El. MŚ: Awans Drogby i spółki po nerwówce, Słonie podbiją brazylijski mundial?

Wybrzeże Kości Słoniowej po raz trzeci w historii zagra na mundialu. O awans podopieczni Sabriego Lamouchiego musieli drżeć aż do czwartej minuty doliczonego czasu gry meczu z Senegalem.

Konrad Kostorz

Zwycięstwo 3:1 przed własną publicznością zapewniło Didierowi Drogbie i spółce świetną pozycję wyjściową przed drugim pojedynkiem, który odbył się w marokańskiej Casablance (Senegal nie może rozgrywać meczów na własnym terenie z powodu zachowania kibiców podczas Pucharu Narodów Afryki).

Pierwsza odsłona spotkania nie była ciekawym widowiskiem, a kadrowicze Sabriego Lamouchiego nie pozwalali Lwom Terangi zbliżyć się do własnego pola karnego. Obraz gry uległ radykalnej zmianie po przerwie - zespół Alaina Giresse'a ruszył do frontalnych ataków i zepchnął Słonie do głębokiej defensywy.

W 48. minucie wymarzoną okazję miał Papiss Cisse, ale niekryty na 5. metrze strzelił wprost w Boubacara Barry'ego. Ataki Senegalu nie ustawały, a przyjezdni długo szczęśliwie się bronili, jednak na niespełna kwadrans przed końcem Drogba w niegroźnej sytuacji sfaulował Sadio Mane i arbiter wskazał na "wapno". Jedenastki nie zmarnował Moussa Sow, a dla faworytów zaczęła się bardzo nerwowa końcówka.

W drugiej minucie doliczonego czasu gry gospodarze stworzyli sobie wymarzoną okazję do zadania decydującego ciosu, ale ku ich rozpaczy piłka nie wpadła do siatki. Gdy Senegalczycy rozpamiętywali zaprzepaszczoną szansę, Słonie wyprowadziły błyskawiczną kontrę, którą wykończył Salomon Kalou i przypieczętował awans.

Na mundialu nie zobaczymy Papissa Cisse, Moussy Sowa, Mame Dioufa i Henriego Saiveta, ale w Brazylii pojawią się takie gwiazdy jak Drogba, Kalou, Didier Zokora, Kolo Toure, Yaya Toure, Gervinho, Wilfried Bony, Seydou Doumbia czy Lacina Traore.

Wybrzeże Kości Słoniowej - kadrowo najsilniejsza reprezentacja Czarnego Lądu - w 2006 i 2010 roku nie miało szczęścia w losowaniach finałów MŚ. Słonie najpierw trafiły do grupy z Argentyną i Holandią, a cztery lata później musiały rywalizować z Brazylią oraz Portugalią - w obu przypadkach zajęły 3. miejsca i odpadły. Jeśli tym razem los okaże się dla nich łaskawszy, będą mieć spore szanse na dotarcie nawet do czołowej "8" turnieju.

Senegal - Wybrzeże Kości Słoniowej 1:1 (0:0)
1:0 - Sow (k.) 77'
1:1 - Kalou 90+4'

Pierwszy mecz: 1:3, awans: Wybrzeże Kości Słoniowej.

Jesteś kibicem piłki nożnej? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku! Nie zwlekaj! Kliknij i polub nas.

Kto z Afryki pojedzie na mundial? Formalność Ghany, historyczna szansa Burkina Faso