LM: Arsenal zrewanżował się Borussii! Barcelona z wygraną i awansem, dublet Messiego

Kanonierzy zapowiadali, że będą sprytniejsi niż dwa tygodnie temu na Emirates i dotrzymali słowa! Borussia przeważała i atakowała, ale decydujący cios zadał tym razem Arsenal.

Konrad Kostorz

Juergen Klopp i Arsene Wenger zapowiadali, że pojedynek ich zespołów będzie szybkim i ciekawym widowiskiem z dużą liczbą sytuacji bramkowych. Tymczasem w pierwszej połowie na Signal-Iduna Park oglądaliśmy partię szachów - ani Borussia, ani Arsenal nie kwapiły się do przejęcia inicjatywy i ruszenia do zdecydowanych ataków.

Roman Weidenfeller w początkowych 45 minutach był zupełnie bezrobotny, a interweniować nie musiał także Wojciech Szczęsny. Stałoby się inaczej, gdyby w podbramkowym zamieszaniu ciut precyzyjniej przymierzył Neven Subotić, a w 37. minucie w świetnej sytuacji Henrich Mchitarjan nie posłał piłki obok słupka. Okazję Ormianinowi wypracowali Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski.

Po zmianie stron stroną aktywniejszą nadal byli gospodarze, którzy już odważniej i bardziej zdecydowanie ruszyli do przodu. Do wysiłku dwukrotnie zmuszony został Szczęsny - Polak najpierw sparował kąśliwy strzał Marco Reusa, a następnie odbił piłkę po płaskim uderzeniu Błaszczykowskiego. Kanonierzy ograniczali się do obrony własnej bramki, ale gdy już zaatakowali, zrobili to skutecznie! W pole karne zacentrował Mesut Oezil, a Aaron Ramsey po zgraniu Oliviera Giroud strzałem głową z 5 metrów otworzył wynik.

Tuż po bramce dla Arsenalu po świetnym podaniu "Lewego" mógł wyrównać Reus, ale jeszcze lepsze okazje stworzyli sobie Anglicy. W ciągu kilkudziesięciu sekund Ramsey przegrał pojedynek sam na sam z Weidenfellerem, a strzał Nuri Sahin wybił z linii bramkowej piłkę po uderzeniu Giroud. Końcówka nie dostarczyła zbyt dużych emocji, bowiem czarno-żółci nie byli w stanie zagrozić Szczęsnemu. Dwoił się i troił jedynie Lewandowski, jednak jego strzał głową przeszedł na bramką, a próba wymuszenia rzutu karnego zakończyła się niepowodzeniem.

W Londynie dominował Arsenal, a wygrała Borussia. W pojedynku rewanżowym lepsze wrażenie sprawili Niemcy, jednak Kanonierzy - zgodnie z tym, co zapowiadał Ramsey - zagrali spokojniej, lepiej taktycznie i w odpowiednim momencie skutecznie zaatakowali. Ponieważ Napoli po raz drugi pokonało Marsylię, sytuacja zespołu Kloppa w tabeli grupy F stała się nieciekawa. Azzurri mieli pewne kłopoty z wicemistrzem Francji, jednak kapitalny wolej Gokhana Inlera oraz dwie bramki Gonzalo Higuaina wystarczyły do wywalczenia 3 "oczek".

Jesteś kibicem piłki nożnej? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku! Nie zwlekaj! Kliknij i polub nas.

Na Camp Nou gospodarze od pierwszego gwizdka przystąpili do zdecydowanych ataków i zepchnęli Rossonerich do głębokiej defensywy. Milan momentami nie potrafił opuścić własnej połowy boiska i było jasne, że prędzej czy później Duma Katalonii obejmie prowadzenie. Podopieczni Gerardo Martino pierwszego gola zdobyli nie z gry, lecz po strzale z rzutu karnego. Jedenastkę wywalczył Neymar po starciu z Ignazio Abate, a z "wapna" nie pomylił się Lionel Messi, który w ostatnich tygodniach trafia... tylko w spotkaniach z Milanem.

Po 40 minutach było już 2:0, a tym razem na bramkę zapracowali dośrodkowujący Xavi i Sergio Busquets, który całkowicie zgubił krycie i "główką" nie dał szans Christianowi Abbiatiemu. Kiedy wydawało się, że drużyna Massimiliano Allegriego zejdzie na przerwę z bagażem dwóch goli, lewą flanką przedarł się Ricardo Kaka, a niefortunnie interweniujący Gerard Pique wpakował futbolówkę do własnej bramki! W drugiej połowie dominacja Blaugrany nie podlegała już dyskusji, a kolejne gole wisiały w powietrzu. Do gry zespołu z San Siro sporo aktywności wniósł Mario Balotelli, jednak Włocha przyćmił Neymar, przeprowadzający znakomite indywidualne rajdy. Ostatecznie rezultat ustalił Messi po akcji na jeden kontakt z Ceskiem Fabregasem.

Barcelona z 10 punktami jest już pewna wyjścia z grupy, natomiast rywalizacja o drugą pozycję premiowaną udziałem w 1/8 finału będzie zacięta. W środę Ajax zrewanżował się Celtikowi za porażkę w Glasgow i opuścił ostatnie miejsce w tabeli. Ogromne znaczenie będzie mieć zaplanowany na za niespełna trzy tygodnie pojedynek The Bhoys z Milanem.

Chelsea po raz drugi pokonała Schalke i jest coraz bliżej wywalczenia awansu do najlepszej "16". Niemcy przed własną publicznością nie mieli nic do powiedzenia w konfrontacji z The Blues, natomiast na Stamford Bridge sprawili nieco kłopotów Petrowi Cechowi i defensywie zespołu Jose Mourinho. Duże znaczenie dla losów pojedynku okazała się sytuacja z 31. minuty, kiedy koszmarny błąd popełnił Timo Hildebrand. Doświadczony bramkarz długo zwlekał z wybiciem, a gdy już to uczynił trafił w... Samuela Eto'o, a piłka wpadła do siatki!

Krótko po zmianie stron bliski odrobienia strat był Julian Draxler, ale później na boisku panowali już londyńczycy. Na 2:0 podwyższył po szybkim kontrataku i podaniu Williana Eto'o, a rezultat ustalił Demba Ba, zdobywając swojego premierowego gola w sezonie. Do dużej niespodzianki mogło dojść w drugim meczu tej grupy, ponieważ mistrz Szwajcarii długo przegrywał z outsiderem grupy. Steauę na prowadzenie wyprowadził Federico Piovaccari, wykorzystując sytuację sam na sam. Kapitalną asystą przy trafieniu Włocha popisał się Łukasz Szukała, który wystąpił w pełnym wymiarze czasowym. Miejscowi uniknęli porażki dopiero w doliczonym czasie gry.

Jedynym zespołem obok Bayernu Monachium z kompletem punktów jest Atletico. Madrytczycy nie dali żadnych szans Austrii Wiedeń i w cuglach awansowali do 1/8 finału. Jedną z bramek na Vicente Calderon strzelił niesamowity Diego Costa, który w 75. minucie nie wykorzystał rzutu karnego. Co warte odnotowania - drużyna Diego Simeone ma już zagwarantowane wyjście z grupy z pierwszego miejsca!