Eliminacje LM: Szczęsny znów na czysto, Sandomierski poza fazą grupową, Schalke gra dalej

Arsenal Londyn pewnie awansował do fazy grupowej. Mimo wyjazdowej wygranej odpadł zespół Grzegorza Sandomierskiego. Po raz pierwszy w "piłkarskim raju" wystąpi Austria Wiedeń.

Konrad Kostorz

Kanonierzy nie mieli kłopotów z wyeliminowaniem Fenerbahce i dwumecz z wicemistrzem Turcji wygrali aż 5:0! Bohaterem spotkania na Emirates Stadium został Aaron Ramsey, który dwukrotnie zmusił do kapitulacji Volkana Demirela. Szczególnej urody był drugi gol zdobyty po składnej akcji całej drużyny i dokładnym podaniu Kierana Gibbsa.

Podobnie jak w Stambule czyste konto udało się zachować Wojciechowi Szczęsnemu, który we wtorkowy wieczór popisał się kilkoma dobrymi interwencjami. W pierwszej połowie reprezentant Polski poradził sobie ze strzałami Moussy Sowa i Emmanuela Emenike.

Bliskie dokonania wielkiej sztuki było Dinamo Zagrzeb, które ostatecznie nie wystąpi jednak w fazie grupowej po raz trzeci z rzędu. Chorwaci na własnym terenie ulegli Austrii 0:2, by w Wiedniu odrobić straty w 70. minucie!

Trener Zoran Mamić, który zastąpił zwolnionego 22 sierpnia Krunoslava Jurcicia, niespodziewanie w bramce wystawił Grzegorza Sandomierskiego. Były gracz KRC Genk skapitulował już w 5. minucie po tym, jak Florian Mader dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne, a Josip Simunić strzelił głową w kierunku własnej bramki. Niestety dla siebie i swojej drużyny Sandomierski puścił jeszcze jednego gola, który rozstrzygnął losy dwumeczu - w 82. minucie po zagraniu Philippa Hosinera pokonał go wprowadzony na plac gry chwilę wcześniej Roman Kienast.

Niezwykle emocjonujące i dramatyczne spotkanie odbyło się przy pustych trybunach w Salonikach. Schalke po pierwszej połowie prowadziło z PAOK-iem dzięki bramce Adama Szalaia, lecz po zmianie stron straciło gola i Jermaine'a Jonesa, który został ukarany czerwoną kartką.

Sytuacja Niemców zrobiła się bardzo trudna, ale w 67. minucie 17-letni Max Meyer obsłużył podaniem o dwa lata starszego Juliana Draxlera, a ten minął bramkarza i ponownie wyprowadził Koenigsblauen na prowadzenie. Na tym emocje jednak się nie skończyły, ponieważ 12 minut później weteran Kostas Katsouranis przywrócił Grekom nadzieje.

Grający w osłabieniu zawodnicy z Gelsenkirchen bronili się rozpaczliwie i dramatycznie (arbiter nie wskazał na "wapno" po tym, jak Atsuto Uchida przewrócił w polu karnym Miroslava Stocha), by w ostatniej minucie wyprowadzić zabójczą kontrę - Draxler kapitalnie ograł rywala i wyłożył piłkę Szalaiowi. Warto odnotować, że cztery niemieckie zespoły wystąpią w fazie grupowej po raz pierwszy od sezonu 2001/2002.

Zbyt wielu wrażeń nie dostarczył pojedynek w Bazylei, gdzie mistrzowie Szwajcarii zgodnie z oczekiwaniami ponownie pokonali przedstawiciela Bułgarii i po raz piąty w historii klubu wezmą udział w fazie grupowej.