PNA: Zabójczo skuteczna Nigeria w finale

Pierwszy półfinał Pucharu Narodów Afryki miał dość wyrównany przebieg, ale Nigeria zaprezentowała zabójczą skuteczność i rozgromiła Mali aż 4:1!

Szymon Mierzyński

Od premierowego gwizdka sędziego znacznie lepsze wrażenie sprawiali Malijczycy. Ekipa Patrice'a Carterona przejęła inicjatywę i zepchnęła faworyzowanego rywala do obrony. Nie potrafiła jednak udokumentować tej przewagi i w 25. minucie została boleśnie skarcona. Fenomenalną szarżę na prawym skrzydle przeprowadził Victor Moses, który z dziecinną łatwością minął obrońcę, a następnie precyzyjnie dośrodkował na środek pola karnego. Do piłki dopadł niekryty Uwa Echiejile i strzałem głową nie dał szans Mamadou Samassie.

Minęło pięć minut i na tablicy wyników było już 2:0! Tym razem w roli egzekutora wystąpił Brown Ideye, który skutecznie zamknął akcję oskrzydlającą Emmanuela Emenike. Malijczycy próbowali się podnieść, ale stracili animusz, w dodatku tuż przed przerwą zostali odarci z wszelkich złudzeń. Tym razem mieli niesłychanego pecha, bowiem zawodnik Spartaka Moskwa oddał wyraźnie niecelny strzał z rzutu wolnego, a futbolówka wpadła do siatki tylko dzięki niefortunnej interwencji stojącego w murze Mohameda Sissoko.

Druga połowa nie dostarczyła już wielkich emocji. Super Orły spokojnie kontrolowały boiskowe wydarzenia, a ich zmartwieniem były jedynie kontuzje Mosesa i Emenike. Oba zespoły zdobyły jeszcze po jednej bramce. Najpierw Ahmed Musa wykorzystał sytuację sam na sam z Samassą, zaś na kwadrans przed końcem honorowe trafienie dla Mali zaliczył ładnym strzałem z 14 metrów Cheick Diarra.

Nigeria zwyciężyła 4:1 i w finale zmierzy się z triumfatorem spotkania Burkina Faso - Ghana. Drużyna Patrice'a Carterona powalczy natomiast o 3. miejsce.

Mali - Nigeria 1:4 (0:3)
0:1 - Uwa Echiejile 25'
0:2 - Brown Ideye 30'
0:3 - Mohamed Sissoko (sam.) 44'
1:3 - Cheick Diarra 75'
1:4 - Ahmed Musa 60'

Mali: Mamadou Samassa - Fousseni Diawara, Molla Wague, Mahamadou N'Diaye, Adama Tamboura, Mahamane Traore, Kalilou Traore, Seydou Keita (67' Samba Sow), Modibo Maiga (46' Cheick Diarra), Mohamed Sissoko (56' Cheick Diabate), Mamadou Samassa.

Nigeria: Vincent Enyeama - Efe Ambrose (81' Joseph Yobo), Kenneth Omeruo, Godfrey Oboabona, Uwa Echiejile, Emmanuel Emenike, Sunday Mba, John Obi Mikel, Ogenyi Onazi, Victor Moses (53' Ahmed Musa), Brown Ideye (72' Ejike Uzoenyi).

Żółte kartki: Modibo Maiga, Samba Sow, Fousseni Diawara (Mali) oraz Efe Ambrose (Nigeria).