PNA: Nakoulma i Traore zagrają w półfinale!

Dogrywka była potrzebna do wyłonienia ostatniego półfinalisty Pucharu Narodów Afryki. Awans wywalczyła reprezentacja Burkina Faso, w składzie z Prejucem Nakoulmą i Abdou Razackiem Traore!

Szymon Mierzyński

Regulaminowe 90 minut nie dostarczyło wielkich emocji. Momentami przewagę optyczną uzyskiwały Ogiery, ale nie przekładało się to na klarowne sytuacje. Konkretniejsi w swoich poczynaniach byli Togijczycy. Najpierw Floyd Ayite fatalnie skiksował na 9. metrze, a tuż po zmianie stron Emmanuel Adebayor nie potrafił pokonać Daoudy Diakite po świetnej akcji indywidualnej.

Sporo ożywienia do poczynań Burkina Faso wniósł Prejuce Nakoulma. Pomocnik Górnika Zabrze pojawił się na boisku w 66. minucie i niedługo później został ewidentnie sfaulowany w polu karnym przez Vincenta Bossou. Mimo to sędzia Badara Diatta nie wskazał na "wapno". Po raz drugi "Prezes" błysnął w 82. minucie, gdy z łatwością ograł obrońcę, wypracował sobie pozycję do uderzenia z ostrego kąta, jednak przy próbie podcięcia piłki nad Kossim Agassą posłał ją wyraźnie obok słupka.

Bramki nie padały, więc arbiter zarządził dogrywkę. W jej pierwszej części Paul Put desygnował do gry Abdou Razacka Traore. To nie on jednak wziął udział w decydującej akcji. W 105. minucie Ogiery modelowo rozegrały rzut rożny. Precyzyjną centrą popisał się Charles Kabore, a kapitalny strzał głową oddał Jonathan Pitroipa. Gwiazdor Burkina Faso musiał się nieco cofnąć, mimo to przymierzył idealnie. Piłka odbiła się od wewnętrznej części poprzeczki i ugrzęzła w siatce.

W drugiej połowie dogrywki Togijczycy podejmowali jeszcze rozpaczliwe doprowadzenia do remisu, ale byli bezradni i nie stworzyli żadnej klarownej sytuacji. Burkina Faso utrzymała skromne 1:0 do ostatniego gwizdka sędziego i zasłużenie awansowała do półfinału. Teraz czeka ją bardzo poważne wyzwanie. O udział w ostatecznej rozgrywce podopieczni Paula Puta powalczą bowiem z Ghaną.

Burkina Faso - Togo 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
1:0 - Jonathan Pitroipa 105'

Burkina Faso: Daouda Diakite - Mohamed Koffi, Bakary Kone, Paul Koulibaly, Madi Panandetiguiri, Djakaridja Kone, Wilfried Sanou (96' Abdou Razack Traore), Charles Kabore, Moumouni Dagano, Issouf Ouattara (66' Prejuce Nakoulma), Jonathan Pitroipa (109' Florent Rouamba).

Togo: Kossi Agassa - Abdul Gafar Mamah, Serge Akakpo (106' Dove Wome), Dare Nibombe, Dakonam Djene, Vincent Bossou, Floyd Ayite (67' Prince Segbefia), Komlan Amewou (116' Moustapha Salifou), Alaixys Romao, Serge Gakpe, Emmanuel Adebayor.

Żółte kartki: Issouf Ouattara, Charles Kabore (Burkina Faso) oraz Floyd Ayite, Serge Gakpe, Abdul Gafar Mamah, Alaixys Romao, Emmanuel Adebayor, Vincent Bossou (Togo).

Sędzia: Badara Diatta (Senegal).

Widzów: 27 000.