LM: Lewandowski bohaterem Borussii! Triumf Realu po dramatycznej końcówce

Borussia Dortmund rozegrała słabe spotkanie z Ajaxem, ale dzięki "Lewemu" wywalczyła 3 punkty. Ogromnych emocji dostarczył pojedynek w Madrycie, gdzie Real pokonał 3:2 Manchester City.

Konrad Kostorz
Borussia mecz z Ajaxem rozpoczęła w najsilniejszym zestawieniu z tercetem Jakub Błaszczykowski - Mario Goetze - Marco Reus w linii pomocy. Zespół Juergena Kloppa w niczym nie przypominał jednak drużyny, która w sobotę w świetnym stylu pokonała Bayer Leverkusen. W pierwszej połowie dwie znakomite okazje stworzyli sobie goście, ale broniący jak natchniony Roman Weidenfeller zatrzymał Christiana Eriksena i Ryana Babela. Po zmianie stron dogodną sytuację zmarnował Robert Lewandowski, który niekryty z 10 metrów fatalnie przestrzelił. W 58. minucie Niemcom pomógł włoski arbiter, dyktując wątpliwą jedenastkę po akcji Goetzego. Do piłki podszedł Mats Hummels i uderzył tak, że Kenneth Vermeer bez trudu interweniował! W końcówce czarno-żółci przeważali, jednak pod bramką rywala brakowało im determinacji. Tak było do 87. minuty, kiedy swój kunszt zaprezentował "Lewy". Napastnik świetnie przyjął piłkę po podaniu Łukasza Piszczka, zwiódł obrońcę i nie dał szans Vermeerowi! Jakub Błaszczykowski przebywał na placu gry do 73. minuty i tym razem nie błysnął formą.

W hicie na Santiago Bernabeu Real zmierzył z Manchesterem City. Jose Mourinho dokonał kilku roszad w składzie, wystawiając m.in. Raphaela Varane i Michaela Essiena. W pierwszych 45 minutach Królewscy byli drużyną zdecydowanie lepszą i stworzyli kilka świetnych szans - Cristiano Ronaldo został powstrzymany przez Joe Harta, a Sami Khedira i Gonzalo Higuain fatalnie spudłowali. Los Blancos przeważali, atakowali, naciskali, ale byli niezwykle nieskuteczni. The Citizens prezentowali się słabo, lecz w 69. minucie wyprowadzili zabójczą kontrę - Yaya Toure wypuścił Edina Dzeko, który z 15 metrów nie dał szans Ikerowi Casillasowi. Real wyrównał przy odrobinie szczęścia - po strzale Marcelo piłka odbiła się od jednego z zawodników, co zmyliło Harta.

Prawdziwe emocje rozpoczęły się w 85. minucie, kiedy Aleksandar Kolarov zaskakującym strzałem pokonał bramkarza Królewskich. Real nie poddał się i za sprawą precyzyjnego uderzenia Karima Benzemy doprowadził wyrównania. Gdy wydawało się, że padnie remis, CR7 zwiódł Pablo Zabaletę i oddał pozornie niegroźny strzał, jednak zasłonięty Hart przepuścił futbolówkę! Gospodarze zagrali do końca, pokazali lwi pazur i, sądząc z przebiegu całego meczu, odnieśli zasłużone zwycięstwo.

Wielkich emocji zabrakło za to na San Siro. Przed przerwą pojedynek był bezbarwny, a Rossoneri nie potrafili zagrozić bramce Silvio Proto. W 51. minucie oko w oko z Christianem Abbiatim wyszedł Lucas Biglia i przeniósł piłkę nad poprzeczką. W odpowiedzi golkiper Fiołków w wielkim stylu obronił "główkę" Stephana El Shaarawy'ego. Końcówka należała do drużyny Massimiliano Allegriego, ale nie przełożyło się to na zdobycz bramkową. Wśród gości cały mecz na środku obrony rozegrał Marcin Wasilewski, który w 57. minucie został ukarany żółtą kartką.

Arsenal z Vito Mannone w bramce pokonał na wyjeździe mistrza Francji. Pojedynek w Montpellier lepiej zaczął się jednak dla gospodarzy, którzy po faulu Thomasa Vermaelena i strzale Younesa Belhandy z 11 metrów wyszli na prowadzenie. Riposta Kanonierów była błyskawiczna - najpierw Lukas Podolski wykorzystał podanie Oliviera Giroud, a po chwili Gervinho dopełnił formalności po akcji Carla Jenkinsona. W drugiej połowie ekipa Arsene'a Wengera nie miała łatwej przeprawy i sprzyjało jej szczęście - Remy Cabella trafił w poprzeczkę, a Belhanda z 5 metrów uderzył wprost w Mannone!

Wysokie zwycięstwo odniosła debiutująca w fazie grupowej Malaga. Zenit z Hulkiem w składzie nie był równorzędnym przeciwnikiem dla Hiszpanów. Wymarzony start w Lidze Mistrzów zanotowali piłkarze PSG. Gole dla wicemistrza Francji strzelili m.in. pozyskani z Milanu Zlatan Ibrahimović i Thiago Silva. Po 3 "oczka" sięgnęło również Schalke, choć w 61. minucie rzut karny zmarnował Klaas-Jan Huntelaar. Niespodzianki nie było w Zagrzebiu - Dinamo, które w poprzedniej edycji nie wywalczyło ani jednego punktu, nie sprostało FC Porto.

Wyniki wtorkowych meczów fazy grupowej Ligi Mistrzów:

Grupa A

Paris Saint-Germain - Dynamo Kijów 4:1 (3:0)
1:0 - Ibrahimović 19' (k.)
2:0 - Thiago Silva 29'
3:0 - Alex 33'
3:1 - Veloso 87'
4:1 - Pastore 90+1'

PSG: Sirigu - Jallet, Alex, Thiago Silva (81' Camara), Maxwell - Chantome, Verratti, Matuidi - Menez (77' Nene), Ibrahimović (73' Lavezzi), Pastore.

Dynamo: Kowal - Silva, Chaczeridi, Michałyk (46' Betao), Taiwo - Garmasz (53' Vukojević), Kranjcar (77' Husiew), Veloso - Jarmolenko, Brown, Raffael.

Dinamo Zagrzeb - FC Porto 0:2 (0:1)
0:1 - Gonzalez 41'
0:2 - Defour 90+1'

Dinamo:
Kelava - Vida, Tonel, Simunić, Pivarić - Ademi (58' Beqiraj), Calello (80' Kovacić), Brozović - Rukavina (67' Carrasco), Sammir - Cop.

Porto: Helton - Lopes, Maicon, Otamendi, Alex Sandro - Gonzalez, Defour, Moutinho - Varela (72' Atsu), Martinez (78' Kleber), Rodriguez (88' Mangala).

Grupa B

Montpellier HSC - Arsenal Londyn 1:2 (1:2)
1:0 - Belhanda 9' (k.)
1:1 - Podolski 16'
1:2 - Gervinho 18'

Montpellier: Jourdren - Bocaly, Yanga-Mbiwa, Hilton, Bedimo - Mounier (67' Ait Fana), Estrada (78' Herrera), Belhanda, Saihi, Cabella - Camara (78' Stambouli).

Arsenal: Mannone - Jenkinson, Mertesacker, Vermaelen, Gibbs - Diaby, Arteta - Gervinho, Cazorla (90' Coquelin), Podolski (90' Walcott) - Giroud (76' Ramsey).

Olympiakos Pireus - Schalke 04 Gelsenkirchen 1:2 (0:1)
0:1 - Hoewedes 41'
1:1 - Abdoun 58'
1:2 - Huntelaar 59'

W 61. minucie Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04 Gelsenkirchen) nie wykorzystał rzutu karnego.

Olympiakos: Megyeri - Torossidis, Contreras, Manolas, Cholevas - Machado, Maniatis, Modesto (69' Greco), Fuster (58' Ibagaza), Abdoun (69' Mitroglou) - Djebbour.

Schalke: Unnerstall - Hoewedes, Papadopoulos, Matip, Fuchs - Neustadter, Jones (90' Hoeger) - Farfan (90+3' Draxler), Barnetta (79' Afellay), Holtby - Huntelaar.