Bundesliga: Mistrzowska forma Borussii, gole "Kuby" i "Lewego"!

Robert Lewandowski, ustalając wynik meczu z Bayerem Leverkusen, przełamał trwającą 611 minut strzelecką niemoc. Oprócz Borussii zwycięstwa odniosły Bayern, Hannover i Nuernberg.

Konrad Kostorz
Juergen Klopp po raz pierwszy w tym sezonie w podstawowym składzie wystawił Mario Goetzego. Z jedenastki nie wypadł jednak, jak prognozowano, Kevin Grosskreutz, ale Marco Reus. Dortmundczycy od pierwszego gwizdka przystąpili do ataków i nieustannie przebywali na połowie gości. Aptekarze nastawili się na grę z kontrataku i trzeba przyznać, że kilka razy mogli pokonać Romana Weidenfellera.

Wynik otworzył Mats Hummels, któremu idealnie z rzutu rożnego dośrodkował Marcel Schmelzer. Stoper BVB był zupełnie niekryty w polu karnym i bez trudu skierował piłkę do bramki. Drugi gol dla mistrzów Niemiec to wyłącznie zasługa Polaków: akcję rozpoczął Robert Lewandowski, który dalekim podaniem uruchomił Łukasza Piszczka. Ten zagrał przed bramkę do Jakuba Błaszczykowskiego, a kapitan polskiej kadry pewnym strzałem pokonał bezradnego Bernda Leno.

Po zmianie stron na boisku działo się niewiele. Aptekarze próbowali przenieść ciężar gry pod bramkę Borussii, jednak czynili to nieudolnie. Zupełnie niewidoczny był reprezentant Niemiec Andre Schuerrle. Od około 65. minuty kolejne natarcie rozpoczęli miejscowi i zdołali podwyższyć prowadzenie - po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Reusa "Lewy" urwał się obrońcom i strzałem głową zdobył swoją pierwszą bramkę w tym sezonie. W 90. minucie Ivan Perisić oddał uderzenie, po którym piłka odbiła się od poprzeczki, spadła na linię bramkową i wyszła w pole.

Dortmundczycy rozegrali zdecydowanie najlepszy mecz w nowych rozgrywkach i jeśli powtórzą ten występ we wtorek w Lidze Mistrzów przeciwko Ajaxowi Amsterdam, powinni bez trudu sięgnąć po 3 punkty.

Borussia Dortmund - Bayer Leverkusen 3:0 (2:0)
1:0 - Hummels 29'
2:0 - Błaszczykowski 39'
3:0 - Lewandowski 78'

Borussia: Weidenfeller - Piszczek, Subotić, Hummels, Schmelzer - Kehl, Gundogan - Błaszczykowski (81' Leitner), Goetze (69' Perisić), Grosskreutz (61' Reus)- Lewandowski.

Bayer: Leno - Carvajal (76' Schwaab), Wollscheid, Toprak, Kadlec (46' Bellarabi) - Bender, Reinartz, Hegeler (64' Augusto) - Castro, Schuerrle - Kiessling.

Żółte kartki: Schmelzer (Borussia) oraz Carvajal, Wollscheid (Bayer).

Bawarczycy bez kontuzjowanych Arjena Robbena i Francka Ribery'ego rozpoczęli pojedynek z zespołem z Moguncji z wysokiego "C" - już w 2. minucie Mario Mandzukić otrzymał podanie od Thomasa Muellera i otworzył wynik rywalizacji. Nie minął kwadrans, a Christian Wetklo znów musiał wyciągać piłkę z siatki - skuteczną "główką" popisał się Bastian Schweinsteiger. Bayern niepodzielnie panował na Allianz Arena, ale po zmianie stron przyjezdni nieoczekiwanie zdobyli bramkę kontaktową - Dante sfaulował w polu karnym Juliana Baumgartlingera, a "11" wykorzystał Adam Szalai. Wynik ustalił po przepięknym podaniu Javiego Martineza kapitalnym strzałem Toni Kroos.

Artur Sobiech zgodnie z przewidywaniami rozpoczął mecz z Werderem w podstawowym składzie. Polak, który jest objawieniem ostatnich tygodni, rozegrał 79 minut i miał udział przy bramce na 2:0. 22-latek rozpoczął akcję, po której Szabolcs Huszti zaliczył asystę, a Leon Andreasen strzelił bramkę. Wcześniej węgierski skrzydłowy trafił do bramki, uderzając bezpośrednio z rzutu wolnego. Podopieczni Mirko Slomki po świetnym początku meczu spuścili z tonu. W drugiej połowie dominowali bremeńczycy, którzy zdołali doprowadzić do remisu. Ostatnie słowo należało jednak do Die Roten - do siatki trafił niesamowity Huszti po zagraniu Konstantina Rauscha.

Jedynym zespołem, który nie stracił jeszcze gola, jest... Fortuna Duesseldorf! Beniaminek wywiózł cenny remis ze Stuttgartu, a świetną partię rozegrał bramkarz gości, Fabian Giefer. Do niespodzianki doszło w Moenchengladbach - gospodarze polegli, chociaż wreszcie przełamał się najdroższy nabytek w historii klubu, Luuk de Jong. W drugiej połowie Holender mógł doprowadzić do wyniku 3:3, jednak strzelił w słupek! Bezsprzecznym bohaterem pojedynku został Japończyk Hiroshi Kiyotake, który dwukrotnie asystował (z wolnego i rożnego) i ustalił wynik meczu.

Bayern Monachium - FSV Mainz 3:1 (2:0)
1:0 - Mandzukić 2'
2:0 - Schweinsteiger 13'
2:1 - Szalai 59' (k.)
3:1 - Kroos 90+2'

Skład Bayernu: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Badstuber - Luiz Gustavo, Schweinsteiger - Mueller, Kroos, Shaqiri (75' Martinez) - Mandzukić (88' Pizarro).

Borussia M'gladbach - FC Nuernberg 2:3 (1:2)
0:1 - Klose 17'