Towarzysko przed EURO 2012: Ukraina - Niemcy 3:3! Piękne gole w Kijowie, Dania lepsza od Szwecji (wideo)

Niemcy po raz drugi podzielili się punktami z gospodarzami ME. Po remisie 2:2 z Polską nie zdołali pokonać w Ukrainy. Rozstrzygnięcia nie zapadły także w meczach Holandii ze Szwajcarią i Grecji z Rosją. Skromne zwycięstwo nad USA odniosła Francja.

Konrad Kostorz

Ogromnych emocji dostarczyło starcie w Kijowie. W pierwszej połowie Ukraińcy grali wprost koncertowo, a debiutujący w DFB-Team Ron-Robert Zieler musiał wyciągać piłkę z siatki aż trzykrotnie. Niemcy nie grali w najsilniejszym zestawieniu (od 1. minuty wystąpili m.in. Dennis Aogo i Christian Traesch), ale mimo to ich postawa była sporym rozczarowaniem. Na trafienia gospodarzy przed przerwą odpowiedział tylko Toni Kroos, którego "bomby" nie mógł obronić Oleksandr Rybka.

Po zmianie stron wicemistrzowie Europy zabrali się do odrabiania strat. Kontaktową bramkę strzelił z bliska Simon Rolfes, a wynik ustalił po ładnej akcji Thomas Mueller. W samej końcówce Sergei Nazarenko był o krok od przechylenia szali zwycięstwa na stronę Ukrainy, ale jego uderzenie nogami wybronił Zieler.

Potężny strzał i gola na 2:1 Kroosa:

Przepiękna bramka Nazarenki na 3:1:

Wysoką formę potwierdzili Duńczycy, którzy w fazie grupowej eliminacji EURO 2012 pozostawili w pokonanym polu Portugalię i Norwegię. W prestiżowych derbach Skandynawii zespół Mortena Olsena ograł Szwecję ze Zlatanem Ibrahimoviciem w składzie. Na listę strzelców wpisali się Michael Krohn-Dehli z Broendby oraz Nicklasa Bendtnera z Sunderlandu.

W trzecim meczu pomiędzy uczestnikami przyszłorocznych Mistrzostw Europy również padł remis. Rosjanie szybko objęli prowadzenie w Pireusie po akcji Alana Dżagojewa i Romana Szyrokowa. Helladzie udało się uratować punkt po uderzeniu Konstantinosa Katsouranisa. Skromne zwycięstwo nad Amerykanami odnieśli Trójkolorowi. Gola zdobył Loic Remy, a debiuty zanotowali Maxime Gonalons (Lyon) oraz Oliver Giroud (Montpellier). Zawiedli Oranje, choć przeciwko Szwajcarom Bert van Marwijk wystawił niemal najsilniejszy skład. Bohaterem pojedynku w Amsterdamie został golkiper gości Diego Benaglio.