Bundesliga: Bayern nie do zatrzymania, Neuer kontynuuje genialną serię, wielkie emocje w Moenchengladbach (wideo)

Bawarczycy już po 13 minutach meczu z Herthą prowadzili 3:0. Dwa gole zdobył niezawodny Mario Gomez. Pierwsze w historii zwycięstwo w Bundeslidze odniósł FC Ausburg. Eugen Polanski cały mecz przesiedział na ławce. Wiceliderem została Borussia M'Gladbach.

Konrad Kostorz

Bawarczycy rozpoczęli mecz z Herthą od potrójnego mocnego uderzenia. Po 5 minutach gry Mario Gomez w dość niegroźnej sytuacji uderzył z blisko 20 metrów, a piłka wturlała się do bramki tuż przy słupku obok rozpaczliwie interweniującego Thomasa Krafta. Po chwili Jerome Boateng przedarł się prawą flanką i idealnie podał na 7. metr do Francka Ribery'ego, który podwyższył na 2:0. Kolejny gol to wyłożenie piłki przez Francuza Bastianowi Schweinsteigerowi i precyzyjny strzał w długi róg. Berlińczycy, którzy zapowiadali walkę nawet o zwycięstwo, znaleźli się na łopatkach!

Więcej emocji na Allianz Arena już nie było. Mecz wyrównał się głównie dlatego, że Bayern wyraźnie oszczędzał siły na nadchodzący pojedynek z SSC Napoli. Nie przeszkodziło to jednak ekipie Juppa Heynckesa w zdobyciu 4. bramki. Ribery wymusił faul Romana Hubnika, a karnego wykorzystał Gomez. To już 10. gol 26-latka w Bundeslidze w tym sezonie. Znakomitą passę w Bayernie kontynuuje Manuel Neuer. Zachował on czyste konto już w 12. meczu z rzędu i jest niepokonany od 1108 minut. W Bundeslidze jego seria trwa przez 748 minut - lepsi w 49-letniej historii ligi są tylko Timo Hildebrand (884 minuty) oraz Oliver Kahn (802 minuty).

Do interesującego starcia doszło na Borussia-Park. Niepokonani dotąd u siebie Gladbach stracili gola po kornerze Michala Kadleca, przedłużeniu Michaela Ballacka i strzale z najbliższej odległości Stefana Reinartza. Borussia powinna wyrównać w 30. minucie, lecz Mike Hanke w sytuacji jeden na jeden trafił w poprzeczkę. W końcówce pierwszej części Berno Leno miał sporo szczęścia, że nie musiał wyjmować piłki z siatki. Gospodarze nie zrezygnowali i po zmianie stron ponownie zaatakowali. Tym razem skutecznie, bowiem po dośrodkowaniu Juana Arango bramkarza Aptekarzy pokonał Marco Reus. Był to dopiero początek emocji! Po kilku chwilach Wolfgang Stark wyrzucił z murawy Gonzalo Castro, który obraził doświadczonego arbitra. Za chwilę było już 2:1 po znakomitej akcji i precyzyjnym lobie Patricka Herrmanna. Punkt dla wicemistrzów Niemiec uratował Andre Schuerrle. To dopiero pierwsza bramka 20-letniego reprezentanta Niemiec dla Bayeru w lidze!

Zacięty przebieg miało spotkanie w stolicy Badenii-Wirtembergii. Najpierw przeważali Die Schwaben, ale Wieśniakom udało się dojść do głosu. Jednak tuż po zmianie stron Shinji Okazaki ograł Isaaca Vorsaha, wykorzystując centrę z wolnego Tamasa Hajnala. Gości pogrążył Pavel Pogrebnyak, którego wcześniej w polu karnym sfaulował Vorsah. "Jedenastka" rozstrzygnęła losy rywalizacji na Volkswagen-Arena. Jej bohaterem zostali Mario Mandzukić i Ashkan Dejagah. Chorwat dwa razy wpisał się na listę strzelców, a Irańczyk zaliczył asystę i wywalczył wspomnianego karnego po przewinieniu Mike'a Frantza.

W wyjściowej "11" FSV Mainz zgodnie z oczekiwaniami zabrakło Eugena Polanskiego. Trener Thomas Tuchel zmienił system z 4-2-3-1 na 4-1-4-1. Nie ma w nim miejsca dla reprezentanta Polski. W pierwszych 45 minutach meczu z Augsburgiem warte odnotowania jest uderzenie w poprzeczkę Zdenka Pospecha. 3 minuty przed końcem słupek bramki gospodarzy obił Sascha Moelders. Gdy remis wisiał w powietrzu, Bo Svensson sfaulował Alexa Bellinghausena, a z 11 metrów nie pomylił się Jan-Ingwer Callsen-Bracker. Tym samym pierwsze w historii zwycięstwo FCA w ekstraklasie stało się faktem.