LM: O krok od wielkiej sensacji na Old Trafford! Man City bez szans w Monachium, udany debiut Mierzejewskiego

To był fatalny wieczór dla klubów z Manchesteru. United dopiero w 90. minucie uratowali remis 3:3 z kopciuszkiem z Bazylei, a City byli bezsilni w starciu z Bayernem. Pewnie wygrał Real, dla którego bramkę zdobył Kaka. "Polski" mecz zakończył się remisem.

Konrad Kostorz

Hit wtorku na Allianz Arena rozpoczął się dość nieoczekiwanie od ataków gości. Bayern, zwykle prący do przodu przed własną publicznością, schował się za podwójną gardą. Franck Ribery i spółka podkręcili tempo dopiero po półgodzinie, ale strzały z dystansu nie zaskoczyły Joe Harta. W 37. minucie przed wielką szansą stanął Bastian Schweinsteiger, ale z 5 metrów uderzył nad poprzeczką! Po chwili nic już nie uratowało Citizens, gdy strzał Thomasa Muellera dobił z bliska Mario Gomez. Jeszcze przed zmianą stron Bawarczycy podwyższyli prowadzenie - głową uderzył Daniel van Buyten, a odbitą przez Harta futbolówkę do siatki wepchnął Gomez.

Po przerwie gospodarze grali już z dużą swobodą. W efekcie Gomez w 58. minucie był o krok od skompletowania hat-tricka. Roberto Mancini próbował ratować sytuację zmianami - wprowadził Nigela de Jonga i Jamesa Milnera - ale to nie pomagało. Marnie funkcjonowała współpraca tercetu David Silva - Samir Nasri - Sergio Aguero. Kolejny gol dla Bayernu wprost wisiał w powietrzu, ale skuteczności zabrakło tym razem Gomezowi i Muellerowi. Wiktoria lidera Bundesligi jest tym cenniejsza, że dopiero w doliczonym czasie gry na murawie zameldował się Arjen Robben. Warto dodać, że Manuel Neuer jest już niepokonany od 928 minut!

Jose Mourinho posłał w bój równocześnie Kakę i Mesuta Oezila, co wcześniej nie zdarzało się często. Brazylijczyk i Niemiec rozpoczęli akcję, po której na listę strzelców wpisał się Crisitano Ronaldo. Na drugiego gola zapracował Portugalczyk, a do siatki mocnym strzałem trafił Kaka. To jego pierwsze trafienie w Champions League od blisko 2 lat. Ajax był dla Los Blancos jedynie tłem, choć Holendrom trzeba oddać, że byli bliscy zdobycia honorowej bramki po strzale w słupek Christiana Erikssena.

Długo oczekiwany gol Kaki:

W anonsowanym jako "polski" mecz od 1. minuty zagrał tylko jeden biało-czerwonych - Arkadiusz Głowacki. Niespodziewanie Senol Gunes nie postawił na Adriana Mierzejewskiego. Fani bordowo-niebieskich przeżyli zimny prysznic, gdy Eden Hazard obsłużył wspaniałym, 25-metrowym podaniem Moussę Sowa, a król strzelców Ligue 1 pokonał Tolgę Zengina. Turcy grali bezbarwnie aż wreszcie w 66. minucie Alanzinho został zmieniony przez "Adriana". 24-latek był aktywny, wywalczył i egzekwował rzut rożny, spróbował też strzału i groźnego podania do Halila Altintopa. W 74. minucie po centrze Polaka ręką piłki dotknął Mathieu Debuchy, a "11" wykorzystał Gustavo Colman. Reakcja Rudiego Garcii była natychmiastowa - Joe Cole'a zastąpił Ludovic Obraniak. Pomocnik Dogów niczym się nie wyróżnił, za to za faul na Mierzejewskim "żółtko" ujrzał David Rozehnal. W 92. minucie do gry wszedł Paweł Brożek, a cały mecz na ławce spędził Ireneusz Jeleń.

Problemy zdrowotne zmusiły sir Alex Fergusona do wystawienia w napadzie Ryana Giggsa i Danny'ego Welbecka. I to właśnie ten duet w ciągu 120 sekund rozmontował szwajcarską defensywę - podawał 37-latek, a celnie strzelał 20-latek. Z czasem do głosu doszła jednak ekipa Thorstena Finka. Na efekty bramkowe goście musieli poczekać jednak do 58. minuty. Wówczas po kornerze z półwoleja do siatki trafił Fabian Frei. Naprawdę ciekawie zaczęło dziać się po chwili, gdy 22-letni Frei zagrał na głowę o 10 lat starszego Alexandre'a Frei'a, który pokonał Davida de Geę! Fani na Old Trafford przecierali oczy ze zdumienia, gdy Antonio Valencia powalił Marco Strellera, a z 11 metrów nie pomylił się A. Frei. Finalistę z poprzedniego sezonu od kompromitacji uratował, zdobywając swojego premierowego gola w LM, Ashley Young po podaniu Naniego.

Pierwsze w historii zwycięstwo w LM odniosło Napoli. Dwiema asystami popisał się Ezequiel Lavezzi. Bez trudu po komplet punktów sięgnął również Lyon. Szczególnej urody bramkę zdobył Bafetimbi Gomis, który przelobował Ivana Kelavę. Wciąż bez punktu pozostaje debiutant z Galati, który uległ Benfice.