Polacy w ligach zagranicznych

Spośród polskich piłkarzy grających w czołowych i mniej znaczących ligach zagranicznych bramki zdobyli: Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Tomasz Cywka (Derby County), Marek Saganowski (AÓ Atrómitos Peristeríou), Ludovic Obraniak (LOSC Lille Métropole), Bartosz Salamon (Foggia Calcio), Marcus Piossek (Rot Weiss Ahlen), Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange) oraz Łukasz Cieślewicz (Hvidovre IF). Czerwoną kartkę otrzymał Rafał Wiącek (AS Othéllos Athiénou). Na wszystkich boiskach europejskich ujrzeliśmy 27 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Robert Lewandowski strzelił gola w spotkaniuz SC Freiburg 2:1 (0:1). Polak wszedł na boisko w 71. minucie za Shinjiego Kagawę, a cztery minuty później uzyskał wyrównującą bramkę dla swojej drużyny. Dla polskiego napastnika było to czwarte trafienie w lidze. Inny z Polaków, Łukasz Piszczek rozegrał cały mecz, zaliczając przy tym asystę, a Jakub Błaszczykowski pojawił się na murawie w 61. minucie, zmieniając Kevina Großkreutza.

Tomasz Cywka zdobył gola w spotkania z Scunthorpe United FC 3:2 (2:1). Polski pomocnik zagrał 90 minut, zaliczając asystę i wpisując się na listę strzelców w 3. minucie meczu. Dla Cywki było to czwarte trafienie w bieżącym sezonie.

Marek Saganowski zdobył pierwszą ligową bramkę w spotkaniu przeciwko GS Lýttos Ergotélis 1:1 (1:0). Polski napastnik grał do 70. minuty, kiedy zmienił go Emmanuel Perrone, wpisując się na listę strzelców w 6. minucie meczu. Inny zawodnik broniący barw Atrómitosu - Marcin Baszczyński zagrał 90 minut i został ukarany żółtą kartką. W drużynie gości, cały mecz z perspektywy ławki rezerwowej obserwował Tomasz Wisio.

Ludovic Obraniak strzelił swojego pierwszego gola w meczu z AS Monaco 2:1 (1:0). Polak pojawił się boisku w 70. minucie, zmieniając Gervinho, a wpisał się na listę strzelców osiem minut później.

Bartosz Salamon strzelił bramkę w meczu przeciwko ASG Nocerina 1:3 (0:2). Polak rozegrał całe spotkanie, wpisując się w doliczonym czasie gry, ustalając wynik meczu.

Marcus Piossek strzelił gola w meczu z VfR Aalen 1921 4:2 (1:2). Polski pomocnik grał do 81. minuty, kiedy to zmienił go Cihan Özkara. Piossek wpisał się na listę strzelców w 60. minucie spotkania. Dla 21-letniego piłkarza Rot Weiss Ahlen było to szóste trafienie ligowe. Zaledwie osiem minut w tym spotkaniu rozegrał drugi Polak z Rot Weiss Ahlen David Blacha. Został on zmieniony przez Sebastiana Hille.

Tomasz Gruszczyński strzelił aż pięć goli w meczu z FC Wiltz 71 15:0 (8:0). Polski napastnik rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 7, 38, 73, 80, 81. minucie ligowego pojedynku. Dzięki tym bramkom, Gruszczyński ma na koncie osiem trafień w lidze.

Łukasz Cieślewicz strzelił gola w meczu przeciwko Akademisk Boldklub 2:1 (1:0). Polski napastnik rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 38. minucie. Dla Cieślewicza było to szóste trafienie ligowe.

Rafał Wiącek został ukarany czerwoną kartką w meczu z Chalkánoras Idalíou 0:1 (0:0). Polak został wyrzucony z boiska w doliczonym czasie gry.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League

Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Tottenham (2:3)
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z Tottenham (2:3)
Tomasz Kuszczak (Manchester United) - rezerwowy w meczu ligowym z Wigan (2:0)

Championship
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - rezerwowy w meczu ligowym z Cardiff (2:0)
Tomasz Cywka (Derby County) - 90 minut, asysta i bramka w meczu ligowym z Scunthorpe (3:2)

League One
Paweł Abbott (Charlton Athletic) - rezerwowy w meczu ligowym z Yeovil (3:2)
Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Peterborough (4:1)
Artur Krysiak (Exeter City) - 90 minut w meczu ligowym z Huddersfield (1:0)

League Two
Bartosz Fogler (Crewe Alexandra) - poza kadrą w meczu ligowym z Rotherham (0:1)

Belgia

Jupiter League

Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela) - poza kadrą w meczu ligowym z Germinal Beerschot (1:0)

Cypr

Protathlima A

Grzegorz Rasiak (AÉL Limassol) - 90 minut w meczu ligowym z Alki Larnaca (1:0)
Arkadiusz Malarz (AÉL Limassol) - nie wystąpił w meczu ligowym z Alki Larnaca (1:0)
Kamil Kosowski (FC Apóllon) - poza kadrą w meczu ligowym z Anorthosis (2:1)

II liga
Rafał Wiącek (AS Othéllos Athiénou) - do 90. minuty i czerwona kartka w meczu ligowym z Chalkánoras Idalíou (0:1)

Dania

II liga

Łukasz Cieślewicz (Hvidovre IF) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Akademisk Boldklub (2:1)

Francja

Ligue 1

Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre) - ze względu na kontuzję nie wystąpił w meczu ligowym z St Etienne (1:1)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z St Etienne (1:1)
Ludovic Obraniak (LOSC Lille Métropole) - od 72. minuty i bramka w meczu ligowym z Monaco (2:1)

Grecja

Alpha Ethniki

Marcin Baszczyński (AÓ Atrómitos Peristeríou) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Ergotelis (1:1)
Marek Saganowski (AÓ Atrómitos Peristeríou) - do 70. minuty i bramka w meczu ligowym z Ergotelis (1:1)
Patryk Aleksandrowicz (AÓ Kavála) - od 90. minuty w meczu ligowym z AEK (2:1)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - rezerwowy w meczu ligowym z Kavala (1:2)
Robert Szczot (AÓ Iraklís Saloniki) - poza kadrą w meczu ligowym z Panathinaikosem (2:4)
Mirosław Sznaucner (PAÓK Saloniki) - poza kadrą w meczu ligowym z Olympiacos (0:3)
Tomasz Wisio (Ergotelis Iraklion) - poza kadrą w meczu ligowym z Atromitosem (1:1)

Hiszpania

Primera Division

Jerzy Dudek (Real Madryt) - rezerwowy w meczu ligowym z Athletic Bilbao (5:1)

Holandia

Eredivisie

Przemysław Tytoń (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z De Graafschap (1:3)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z De Graafschap (1:3)
Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Heeremveem (0:5)

Eerste Divisie
Michał Janota (DVV Go Ahead Eagles) - nie wystąpił w meczu ligowym z Zwolle (1:3)

Luksemburg

Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange) - 90 minut i pięć bramek w meczu ligowym z FC Wiltz 71 (15:0)

Niemcy

Bundesliga

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - od 61. minuty w meczu ligowym z Freiburg (2:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut i asysta w meczu ligowym w meczu ligowym z Freiburg (2:1)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - od 70. minuty i bramka w meczu ligowym z Freiburg (2:1)
Adam Matuszczyk (FC Köln) - od 70. minuty w meczu ligowym z VfB Stuttgart (1:0)
Tomasz Bobel (Bayer Leverkusen) - poza kadrą w meczu ligowym z Bayernem (1:1)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - ze względu na rehabilitację nie wystąpił w meczu ligowym z Schalke (0:4)
Alan Stulin (1.FC Kaiserslautern) - poza kadrą w meczu ligowym z Nurnberg (3:1)

2. Bundesliga
Tomasz Zdebel (TSV Alemannia Aachen 1900) - poza kadrą w meczu ligowym z Aue (1:2)
Sebastian Tyrała (VfL Osnabrück) - do 88. minuty, asysta i żółta kartka w meczu ligowym z Herthą (2:0)

3. Liga
Marcus Piossek (Rot Weiss Ahlen) - do 81. minuty i bramka w meczu ligowym z VfR Aalen 1921 (4:2)
David Blacha (Rot Weiss Ahlen) - do 8. minuty w meczu ligowym z VfR Aalen 1921 (4:2)

Rosja

Premier Liga

Rafał Murawski (Rubiń Kazań) - rezerwowy w meczu ligowym z Zenit (2:2)
Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa) - rezerwowy w meczu ligowym z Samara (0:1)
Wojciech Kowalewski (Sibir Nowosybirsk) - poza kadrą w meczu ligowym z Tom Tomsk (0:1)
Bartłomiej Grzelak (Sibir Nowosybirsk) - 90 minut w meczu ligowym z Tom Tomsk (0:1)

Rumunia

Łukasz Szukała (Gloria Bistriţa) - 90 minut w meczu ligowym z U Craiova (2:1)

Szkocja

Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Dundee (1:1)
Dawid Kucharski (Heart of Midlothian) - poza kadrą w meczu ligowym z Hamilton (2:0)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - 90 minut w meczu ligowym z Hamilton (2:0)

Turcja

Süper Lig

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulübü) - ze względu na kontuzję nie wystąpił w meczu ligowym z Eskişehirspor (0:0)
Marcin Kuś (İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü) - poza kadrą w meczu ligowym z Ankaragücü (2:2)
Michał Żewłakow (MKE Ankaragücü SK) - poza kadrą w meczu ligowym z Büyükşehir (2:2)

Ukraina

Premier-liha

Paweł Hajduczek (Metałurh Zaporoże) - do 73. minuty i żółta kartka w meczu ligowym z Karpaty Lwów (0:0)
Mariusz Lewandowski (PFK Sewastopol) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Arsenał Kijów (0:2)

Włochy

Seria A

Artur Boruc (AC Fiorentina) - 90 minut w meczu ligowym z AC Milan (0:1)
Kamil Glik (US Città di Palermo) - poza kadrą w meczu ligowym z Cesena (2:1)

Seria B
Adam Kokoszka (FC Empoli) - poza kadrą w meczu ligowym z Livorno (1:2)

Seria C1/B
Bartosz Salamon (Foggia Calcio) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Nocerina (1:3)

Łącznie minut: 1848 minut