Polacy w ligach zagranicznych

Spośród polskich piłkarzy grających w czołowych i mniej znaczących ligach zagranicznych bramkę zdobył Bartosz Tarachulski (GS Diagóras Ródou). Natomiast drużyna Sibiru Nowosybirsk spadła z Premier Ligi (pierwszej ligi rosyjskiej), w barwach tej drużyny występują Wojciech Kowalewski oraz Bartłomiej Grzelak. Na wszystkich boiskach europejskich ujrzeliśmy 23 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Bartosz Tarachulski strzelił gola w meczu z Agrotikós Astéras PÓ 2:2 (2:1). Polski napastnik rozegrał pełne 90 minut, wpisując się na listę strzelców w 44. minucie spotkania. Dla wychowanka Piasta Gliwice było to czwarte trafienie w tym sezonie, a trzeci gol w lidze.

Sibir Nowosybirsk, w którym występują Wojciech Kowalewski i Bartłomiej Grzelak, spadł z rosyjskiej Premier Ligi. Drużyna Polaków zremisowała w meczu 28. kolejki z Lokomotivem Moskwa 1:1 (0:0). Na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu, Sibir traci siedem punktów do lokaty, które pozwoliłyby pozostać zespołowi z Nowosybirsku do pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Przez 28. kolejek, klubowi, gdzie występują Polacy, udało się zdobyć tylko 19 punktów. Także w tej serii spotkań Zenitowi Sankt Petersburg udało się wywalczyć taką przewagę, żeby można było świętować mistrzostwo w rosyjskiej lidze. W pojedynku z Lokomotivem, Grzelak na boisku przebywał przez całe spotkanie, z kolei Kowalewski obserwował mecz z perspektywy ławki rezerwowej.

Kilka spotkań, w którym mogli wystąpić Polacy nie odbyło się lub zostało przerwane, najczęściej ze względu warunków atmosferycznych, czyli nawałnic jakie nawiedziły Niemcy, Holandię czy Grecję.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League

Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Everton (2:1)
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z Everton (2:1)
Tomasz Kuszczak (Manchester United) - poza kadrą w meczu ligowym z Aston Villa (2:2)

Championship
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - do 61. minuty w meczu ligowym z QPR (0:0)
Tomasz Cywka (Derby County) - do 85. minuty w meczu ligowym z Leicester (0:2)

League One
Paweł Abbott (Charlton Athletic) - rezerwowy w meczu ligowym z Peterborough (5:1)
Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Carlisie (2:3)
Artur Krysiak (Exeter City) - 90 minut w meczu ligowym z Notts County (3:1)

League Two
Bartosz Fogler (Crewe Alexandra) - poza kadrą w meczu ligowym z Gillingham (3:1)

Belgia

Jupiter League

Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela) - poza kadrą w meczu ligowym z Gent (2:1)

Cypr

Protathlima A

Kamil Kosowski (FC Apóllon) - nie wystąpił w meczu ligowym z Enosis Neon Paralimni (1:0)

Francja

Ligue 1

Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre) - ze względu na uraz nie wystąpił w meczu ligowym z Rennes (2:1)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z Rennes (2:1)
Ludovic Obraniak (LOSC Lille Métropole) - rezerwowy w meczu ligowym z Caen (5:2)

Grecja

Alpha Ethniki

Marcin Baszczyński (AÓ Atrómitos Peristeríou) - 90 minut w meczu ligowym z Panionios (1:0)
Marek Saganowski (AÓ Atrómitos Peristeríou) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Panionios (1:0)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - do 55. minuty w meczu ligowym z PAÓK (1:2)
Mirosław Sznaucner (PAÓK Saloniki) - ze względu na kontuzję, nie wystąpił w meczu ligowym z AEK (2:1)
Tomasz Wisio (Ergotelis Iraklion) - rezerwowy w meczu ligowym z Olympiakosem (spotkanie przerwano po pierwszej połowie przy stanie 0:0)

Beta Ethniki
Bartosz Tarachulski (GS Diagóras Ródou) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Agrotikós Astéras (2:2)

Hiszpania

Primera Division

Jerzy Dudek (Real Madryt) - poza kadrą w meczu ligowym z Gijon (1:0)

Holandia

Eredivisie

Przemysław Tytoń (Roda JC Kerkrade) - mecz z Utrechtem został przełożony ze względu na zły stan boiska.
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - mecz z Utrechtem został przełożony ze względu na zły stan boiska.
Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - poza kadrą w meczu ligowym z De Graafschap (mecz przerwano ze względu na obfite opady deszczu w 56. minucie przy stanie 0:0)

Niemcy

Bundesliga

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - od 72. minuty w meczu ligowym z HSV (2:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut i asysta w meczu ligowym w meczu ligowym z HSV (2:0)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - od 78. minuty w meczu ligowym z HSV (2:0)
Adam Matuszczyk (FC Köln) - od 84. minuty w meczu ligowym z Moenchengladbach (0:4)
Tomasz Bobel (Bayer Leverkusen) - poza kadrą w meczu ligowym z St. Pauli (1:0)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - ze względu na rehabilitację nie wystąpił w meczu ligowym z Eintrachtem Frankfurt (0:0)
Alan Stulin (1.FC Kaiserslautern) - poza kadrą w meczu ligowym z VfB Sttutgart (3:3)

2. Bundesliga
Tomasz Zdebel (TSV Alemannia Aachen 1900) - rezerwowy w meczu ligowym z Duisburg (2:2)
Markus Brzenska (Energie Cottbus) - 90 minut w meczu ligowym z TSV Monachium 1980 (0:0)
Sebastian Tyrała (VfL Osnabrück) - do 88. minuty i żółta kartka w meczu ligowym z Arminią (1:2)

3. Liga
Marcus Piossek (Rot Weiss Ahlen) - mecz z VfB Stuttgart II przełożony ze względu na zły stan boiska.
David Blacha (Rot Weiss Ahlen) - mecz z VfB Stuttgart II przełożony ze względu na zły stan boiska.

Rosja

Premier Liga

Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa) - poza kadrą w meczu ligowym z Rubinem (2:2)
Rafał Murawski (Rubin Kazań) - do 64. minuty w meczu ligowym z Dynamo (2:2)
Wojciech Kowalewski (Sibir Nowosybirsk) - rezerwowy w meczu ligowym z Lokomotivem (1:1)
Bartłomiej Grzelak (Sibir Nowosybirsk) - 90 minut w meczu ligowym z Lokomotivem

Szkocja

Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z St. Mirren (1:0)
Dawid Kucharski (Heart of Midlothian) - poza kadrą w meczu ligowym z St. Johnstone (2:0)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - 90 minut w meczu ligowym z St. Johnstone (2:0)

Turcja

Süper Lig

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulübü) - ze względu na kontuzję nie wystąpił w meczu ligowym z Bursaspor (2:0)
Marcin Kuś (İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü) - poza kadrą w meczu ligowym z Kardemir Karabük (2:1)
Michał Żewłakow (MKE Ankaragücü SK) - poza kadrą w meczu ligowym z Buca Spor Kulübü (0:0)

Ukraina

Premier-liha

Paweł Hajduczek (Metałurh Zaporoże) - 90 minut w meczu ligowym z Szachtarem (1:2)
Mariusz Lewandowski (PFK Sewastopol) - do 51. minuty i żółta kartka w meczu ligowym z Metalistem Charków (0:4)

Włochy

Seria A

Artur Boruc (AC Fiorentina) - 90 minut w meczu ligowym z Cesena (1:0)
Kamil Glik (US Città di Palermo) - poza kadrą w meczu ligowym z Catania (3:1)

Seria B
Adam Kokoszka (FC Empoli) - nie wystąpił w meczu ligowym z Atalanta (3:0)

Seria C1/B
Bartosz Salamon (Foggia Calcio) - 90 minut w meczu ligowym z Ternana Calcio (4:0)

Łącznie minut: 1610 minut