Eredivisie: PSV gubi punkty, a Ajax tuż tuż

Zdjęcie okładkowe artykułu:  / Piłka nożna
/ Piłka nożna

Trzy gole Urugwajczyka <B>Luisa Suareza</b> zapewniły Ajaxowi Amsterdam wygraną 4:1 z Willem II Tilburg. Zwycięstwo podopiecznych <B>Adrie Kostera</b> jest tym bardziej cenne, że w ostatniej minucie spotkania Rody Kerkrade z PSV Eindhoven gola dla gospodarzy na wagę remisu zdobył <B>Meespelen Meeuwis</b>. Piłkarze ze stolicy Holandii tracą zatem już tylko cztery punkty do PSV.

Wielkie strzelanie na AmsterdamArena rozpoczęło się od trafienia... gości, a konkretnie Franka Demouge'a. Później do siatki, ku uciesze prawie 50 tys kibiców, trafiali już tylko gospodarze. Bohaterem Ajaxu, obok wspomnianego Pereza, był Klaas-Jan Huntelaar. Reprezentant Holandii oprócz gola zdobytego w 28. minucie popisał się także dwoma asystami przy trafieniach Pereza.

Wygrana z Willem II była dla Ajaxu tym bardziej cenna, gdyż zaledwie remis wywalczył PSV na stadionie Parkstad Limburg Stadion w Kerkrade. Goście prowadzili co prawda po strzale Jefferson Farfána, ale w trzeciej minucie doliczonego czasu gry wyrównał Meeuwis.

W środę 19. marca zostanie rozegrany przełożony z 28. kolejki mecz PSV z Ajaxem. Jeżeli Ajax marzy o zdetronizowaniu w tym sezonie PSV, to musi wygrać na Philips Stadion. Dwie ostatnie wizyty Ajaxu w Eindhoven to zdecydowane zwycięstwa gości 3:1 (w sezonie 2005/2006) i aż 5:1 w poprzednich rozgrywkach.

Emocji nie brakowało także w dwóch ostatnich niedzielnych spotkaniach w ramach 29. kolejki Eredivisie. Walczące o utrzymanie NEC Nijmegen nie bez problemów wygrał ze Spartą Rotterdam 4:2. Goście dwukrotnie wychodzili w tym spotkaniu na prowadzenie, ale i tak schodzili z boiska z bagażem dwóch goli. Jeszcze na 10 minut przed zakończeniem meczu wynik na tablicy świetlnej stadionu Goffert Stadion wskazywał na 2:1 dla gości. Wprowadzony dopiero w 79. minucie Patrick Pothuizen potrafił jednak zdobyć dwa gole w ostatnich minutach. Dzieła zniszczenia przybyszów z Rotterdamu dopełnił Youssef El-Akchaoui.

Nie udało się piłkarzom AZ Alkmaar odnieść drugiego (!) w tym roku zwycięstwa. W 13. spotkaniach podopieczni Luisa van Gaala wygrali tylko raz - 16. stycznia z De Graafschap (2:1) i zanotowali aż osiem porażek. Dziewiątej w tym roku nie było tylko dlatego, że w drugiej minucie doliczonego czasu gry gola na 2:2 zdobył Mounir El Hamdaoui.