Siedem goli, hat-trick i wielki krok do utrzymania. Cuda w meczu Warty ze Stalą

W meczu kończącym 29. kolejkę PKO Ekstraklasy Warta Poznań wygrała ze Stalą Mielec 5:2, a hat-tricka ustrzelił Adam Zrelak. W pierwszej połowie spotkanie było wyrównane, w drugiej gospodarze wyraźnie odjechali przeciwnikowi.

Tomasz Galiński
Piłkarze Warty Poznań PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: Piłkarze Warty Poznań.
Jak na poniedziałek, było to niezwykle interesujące spotkanie. Zdarzały się błędy, to oczywiste, natomiast emocji było całe mnóstwo. Do tego zwroty akcji, a więc coś, co lubimy w piłce nożnej.

Padło w sumie siedem goli, co - biorąc pod uwagę fakt, że Warta Poznań i Stal Mielec raczej nie należą do najbardziej ofensywnie grających drużyn w PKO Ekstraklasie - jest pozytywnym zaskoczeniem. Przecież w siedmiu poprzednich starciach tych drużyn w Ekstraklasie oglądaliśmy łącznie... sześć bramek. Dziś brzmi to wręcz absurdalnie.

Warta zdobyła niezwykle cenne trzy punkty i tym samym utrzymała czteropunktową przewagę nad strefą spadkową. A przecież wcale tak być nie musiało, bo w pierwszej połowie "Zieloni" dwa razy wypuścili prowadzenie z rąk. Sprawę załatwili jednak w trzy minuty po zmianie stron.

Bohaterem został Adam Zrelak. Tydzień temu zagrał po raz pierwszy po ciężkiej kontuzji i strzelił gola. A teraz popisał się hat-trickiem i był nie do zatrzymania dla obrońców Stali.

Zaczęło się jednak od tego, że trener Dawid Szulczek zaskoczył i zamienił stronami wahadłowych. Mohamed Mezghrani zagrał na lewej stronie, a Konrad Matuszewski z prawej. Stal najwyraźniej nie była na taki wariant przygotowana, bo Mezghrani dograł piłkę w pole karne, a gola strzelił Matuszewski.

Warta spokojnie prowadziła, ale o emocje zadbał Jędrzej Grobelny, który w prostej sytuacji wypuścił piłkę z rąk i do wyrównania doprowadził Alvis Jaunzems. To nie było tempo, jak w niedzielnym El Clasico, ale widywaliśmy już gorsze mecze w tym sezonie, więc nie było na co narzekać. Zwłaszcza, że kibice w Grodzisku Wielkopolskim zobaczyli pięknego gola Adama Zrelaka zza pola karnego (trafił idealnie, od słupka). Tyle tylko, że Warta po raz kolejny krótko cieszyła się z prowadzenia, bo w doliczonym czasie dała się skontrować i do siatki trafił najlepszy strzelec zespołu Ilja Szkurin.

Inna sprawa, że goście grali w tym meczu tylko w pierwszej połowie (i to z dużymi przerwani). Na drugą część - nie wiedzieć czemu - postanowili nie wychodzić.

W jednej z pierwszych akcji po przerwie błąd Mateusza Kochalskiego wykorzystał Zrelak, trzy minuty później poprawił Dawid Szymonowicz po stałym fragmencie i było pozamiatane. Warta w pełni kontrolowała boiskowe wydarzenia i nie pozwalała na nic przeciwnikowi. A w 71. minucie Zrelak trafił po raz trzeci (świetna asysta Tomasa Prikryla) i ustalił wynik.

5:2 Adam Zrelak 71'

Warta: Jędrzej Grobelny - Konrad Matuszewski (90' Filip Borowski), Jakub Bartkowski, Dawid Szymonowicz, Bogdan Tiru, Mohamed Mezghrani - Niilo Maenpaa (90+1' Jakub Paszkowski), Mateusz Kupczak, Miguel Luis (75' Stefan Savić), Kajetan Szmyt (62' Tomas Prikryl) - Adam Zrelak (75' Maciej Żurawski).

Stal: Mateusz Kochalski - Alvis Jaunzems (54' Łukasz Gerstenstein), Maksymilian Pingot, Mateusz Matras, Bert Esselink, Krystian Getinger - Maciej Domański, Matthew Guillaumier (61' Koki Hinokio), Rafa Santos (54' Ion Gheorghe), Krzysztof Wołkowicz (62' Igor Strzałek) - Ilja Szkurin.

Żółta kartka: Pingot (Stal).

Sędzia: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn).