Lech Poznań nie rezygnuje z walki o tytuł. Ważne zwycięstwo w Łodzi, choć mogło się wymknąć

Nie ma nudy w meczach z udziałem tych drużyn. W 29. kolejce PKO Ekstraklasy piłkarze ŁKS-u Łódź przegrali u siebie z Lechem Poznań 2:3.

Krzysztof Sędzicki
radość Mikael Ishaka PAP / Marian Zubrzycki / Na zdjęciu: radość Mikael Ishaka
Mimo że dla kibiców był to mecz przyjaźni, dla obu drużyn raczej było to spotkanie z nożem na gardle. ŁKS wciąż walczy o resztki nadziei na utrzymanie w PKO Ekstraklasie. Z kolei Lechici teoretycznie są jeszcze w grze o mistrzostwo Polski, ale ostatnio punktują w kratkę. Zwycięstwo w Łodzi było dla nich obowiązkiem.

Oba kluby łączy postać Daniego Ramireza. Hiszpan w sezonie 2019/20 przeszedł właśnie z Łódzkiego Klubu Sportowego do Kolejorza. Przed sezonem 2023/24 wrócił jednak do Łodzi i tu chce znów pomóc biało-czerwono-białym.

- W Lechu przeżyłem wiele dobrych momentów, mam też tam dobrych przyjaciół. Prawie cała pierwsza jedenastka, ja grałem z tymi zawodnikami. Przeżyłem tam na prawdę dobre chwile, ale wszyscy muszą pamiętać, że na boisku nie mam przyjaciół. Mam przyjaciół poza nim, ale nie na boisku - mówił Ramirez na konferencji prasowej.

Przez niemal całą pierwszą połowę wyglądało to tak, że posiadanie piłki zdecydowanie było po stronie przyjezdnych, ale groźniejsze ataki stwarzali ełkaesiacy. Pierwszą taką okazję mieli w 7. minucie, gdy podwójną szansę miał Kay Tejan. Za pierwszym razem jego strzał odbił Bartosz Mrozek, a za drugim Holender trafił w słupek. Kilka minut później przed szansą stanął Husein Balić, lecz był na pozycji spalonej. Po chwili przewrotką uderzać próbował Rahil Mammadov, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.

Lechici, którzy do tej pory nic groźnego raczej nie stworzyli, w 36. minucie objęli prowadzenie. Sprzed pola karnego lewą nogą piłkę wrzucił Elias Andersson, a dośrodkowanie to głową zamknął Mikael Ishak i otworzył wynik meczu w Łodzi.

Chwilę później Stadion Miejski ŁKS im. Władysława Króla w Łodzi zamarł, bo na murawę padł Dani Ramirez. Hiszpan stracił przytomność i potrzebował interwencji medycznej. Został zabrany do karetki i pojechał do szpitala na dalsze badania (więcej TUTAJ).

Po przerwie znów łodzianie próbowali, a poznaniacy strzelali. Ładne zagranie w pole karne od Andersona zamknął Filip Marchwiński i podwyższył prowadzenie przyjezdnych. W 60. minucie jednak ŁKS miał rzut karny po faulu Kallstroma na Baliciu, a z 11 metrów nie pomylił się Kay Tejan.

Gospodarzom odrabianie strat utrudnił Thiago Ceijas, który jeszcze w pierwszej połowie zmienił Ramireza, a w 64. i 67. złapał po żółtej kartce i w konsekwencji ukarany został czerwonym kartonikiem.

Ale ekipa Marcina Matysiaka nie rezygnowała. Zagranie w pole karne w 86. minucie zamknął rezerwowy Stipe Jurić i doprowadził do remisu. Jednak po chwili Lech na to odpowiedział kolejnym golem Marchwińskiego, tym razem po centrze z rzutu rożnego i szybko odzyskał stracone wcześniej prowadzenie.

Bardzo ważne trzy punkty pojechały więc do Poznania, a ŁKS musi oswajać się już z matematyką. Za tydzień Lech zagra u siebie z Cracovią, a łodzianie pojadą do Zabrza na starcie z Górnikiem.