Piast uciszył Szczecin. Fatalny karny "Grosika"

Była zaledwie 21. minuta meczu i Piast Gliwice prowadził na stadionie Pogoni Szczecin 2:0. Bezradni i rozczarowujący gospodarze nie odpowiedzieli do końca spotkania. Nawet z rzutu karnego, którego fatalnie wykonał Kamil Grosicki.

Mecz PKO Ekstraklasy: Pogoń Szczecin - Piast Gliwice PAP / Marcin Bielecki / Mecz PKO Ekstraklasy: Pogoń Szczecin - Piast Gliwice
W pierwszym, sobotnim meczu w PKO Ekstraklasie zmierzyli się dobrzy znajomi. W poprzedniej dekadzie Pogoń Szczecin i Piast Gliwice awansowali wspólnie do elity. Aktualnie lepiej wiedzie się zespołowi z województwa zachodniopomorskiego, który kandyduje do awansu do europejskich pucharów, a także stara się nie lekceważyć szansy na zdobycie mistrzostwa Polski. W przeszłości miał już jednak wielokrotnie problem z punktowaniem w meczach z niewygodnym Piastem. A historia lubi się powtarzać.

Pogoń zagrała w bliskim galowego zestawieniu. Trener Jens Gustafsson nie może korzystać z kontuzjowanego Rafała Kurzawy i zdecydował się na zabezpieczenie środka pola Joao Gamboą kosztem posadzonego na ławce rezerwowych Wahana Biczachczjana. Aleksandar Vuković nie mógł wystawić w ataku ani Kamila Wilczka, ani Fabiana Piaseckiego, więc wrócił do rozwiązania z Jorge Felixem w ataku. Czas pokazał, że ten wariant był strzałem w dziesiątkę.

Pogoni nie udało się rozpocząć meczu równie dobrze jak poprzedniego przeciwko Ruchowi Chorzów, chociaż były szanse na wczesnego gola. Po dośrodkowaniach strzelali głową Linus Wahlqvist oraz Joao Gamboa, ale Szwedowi zabrakło dokładności, a Portugalczyk trafił w nogę Frantiska Placha. Piast miał trochę szczęścia.

Odpowiedź Piasta była bardzo konkretna i nastąpiła w 11. minucie. Szczecinianie podobno przez cały tydzień przypominali sobie o wrzutach z autu gliwiczan, tymczasem stracili gola na 1:0 po nim. W szesnastce podniosła się temperatura, a piłka została wpakowana z bliska do siatki przez Tomasa Huka. Asystował mu Jorge Felix, a w kryciu bez agresji zareagowali Efthymis Koulouris oraz Leonardo Koutris.

W 21. minucie Jorge Felix dołożył do asysty bramkę na 2:0. Po raz pierwszy od pięciu goli Piast przeprowadził elegancką akcję, a nie wykorzystał stały fragment gry. Piłka trafiła przed pole karne do kompletnie nieobstawionego Jorge Felixa, a ten miał mnóstwo czasu na przymierzenie w narożnik bramki Valentina Cojocaru. Piast spokojnie punktował przeciwnika, który miał mało do powiedzenia na własnym boisku.

Piast dość spokojnie utrzmywał dwubramkowe prowadzenie. Kilkakrotnie Pogoń próbowała poprawić wynik, a najgroźniejsze strzały oddał Kamil Grosicki. Pierwszy z nich był niedokładny, a drugi zatrzymał Frantisek Plach. Gospodarzom zabrakło zawodnika do wykonania dobitki i w zasadzie przez całą część meczu czegoś im brakowało. Ostatnią nadzieją była rozmowa w szatni, ale także ona okazała się jałowa.

Za wiele nie zmieniło się w meczu po przerwie. Piłka sunęła przez większość czasu po połowie Piasta, ale obrona, dowodzona przez Jakuba Czerwińskiego, radziła sobie pewnie. Liczba sytuacji podbramkowych była mała i nic nie zapowiadało pościgu Pogoni. Tym bardziej jedenastka zmarnowana fatalnym strzałem przez Kamila Grosickiego. Na domiar złego dla gospodarzy była anulowana z powodu spalonego bramka Efthymisa Koulourisa już w doliczonym czasie.

Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 0:2 (0:2)
0:1 - Tomas Huk 11'
0:2 - Jorge Felix 21'

W 90. minucie Kamil Grosicki (Pogoń) nie wykorzystał rzutu karnego. Strzelił niecelnie.

Pogoń: Valentin Cojocaru - Linus Wahlqvist, Leonardo Borges, Mariusz Malec, Leonardo Koutris (83' Benedikt Zech) - Joao Gamboa (69' Marcel Wędrychowski) - Adrian Przyborek (57' Wahan Biczachczjan), Fredrik Ulvestad, Alexander Gorgon (69' Luka Zahović), Kamil Grosicki - Efthymis Koulouris

Piast: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Tomasz Mokwa - Grzegorz Tomasiewicz (80' Tom Hateley), Patryk Dziczek - Michael Ameyaw, Miłosz Szczepański (81' Michał Chrepek), Serhij Krykun (46' Tihomir Kostadinov) - Jorge Felix (85' Jorge Felix)

Żółta kartka: Czerwiński (Piast)

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

Widzów: 18985