Włosi wybrali się na tournee. Grali do końca o zwycięstwo

Mistrz Europy zapewnił sobie zwycięstwo 2:1 z Wenezuelą strzałem w ostatnim kwadransie podstawowego czasu. Najskuteczniejszym piłkarzem meczu towarzyskiego był autor dwóch goli Mateo Retegui.

Mecz towarzyski: Włochy - Wenezuela PAP/EPA / Cristobal Herrera-Ułaszkiewicz / Mecz towarzyski: Włochy - Wenezuela
Reprezentanci Włoch wybrali się po latach na krótkie tournee po Stanach Zjednoczonych. Tym razem Azzurri nie mieli problemu z awansem na duży turniej piłkarski i w Niemczech będą bronić mistrzostwa Europy wywalczonego w 2021 roku w nietypowej imprezie podzielonej między kilka krajów. Wyjazd do USA to ukłon w stronę licznych Włochów, którzy wyemigrowali za Atlantyk. Z Wenezuelą mistrz Europy zagrał w Fort Lauderdale na Florydzie.

Już w 3. minucie Italia była w opałach. Uratował ją Gianluigi Donnarumma, który obronił strzał z rzutu karnego doświadczonego Jose Salomona Rondona. Dopiero 52. drużyna rankingu FIFA nie wykorzystała doskonałej okazji do zdobycia prowadzenia.

Bramka na 1:0 dla Włoch padła w 40. minucie, a zdobył ją piłkarz, który akurat z Ameryką Południową ma dużo wspólnego. Mateo Retegui przyszedł na świat w argentyńskim San Fernando. Przed debiutem w reprezentacji Włoch grał w argentyńskich zespołach i dopiero później dołączył do obecnego klubu Genoi CFC. Italia nie nacieszyła się prowadzeniem, ponieważ gol dla Wenezueli na 1:1 padł po strzale Darwina Machisa już w 43. minucie.

Jedenastka Włoch była teoretycznie wzmacniana w drugiej połowie, ponieważ zmiennikami Luciana Spallettego byli między innymi Nicolo Barella, Jorginho czy Lorenzo Pellegrini. Drugiego gola na 2:1 dołożył jednak ponownie ten sam zawodnik Mateo Retegui w 81. minucie. Asystował Jorginho.

W marcu Włosi zmierzą się jeszcze z Ekwadorem, a Wenezuela zagra z Gwatemalą.

Włochy - Wenezuela 2:1 (1:1)
1:0 - Mateo Retegui 40'
1:1 - Darwin Machis 43'
2:1 - Mateo Retegui 81'

W 3. minucie Salomon Rondon (Wenezuela) nie wykorzystał rzutu karnego. Gianluigi Donnarumma obronił.

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Alessandro Buongiorno, Giorgio Scalvini - Andrea Cambiaso (74' Nicolo Zaniolo), Manuel Locatelli (66' Jorginho), Giacomo Bonaventura (46' Nicolo Barella), Destiny Udogie - Davide Frattesi (66' Lorenzo Pellegrini), Federico Chiesa (66' Mattia Zaccagni) - Mateo Retegui (87' Giacomo Raspadori)

Wenezuela: Rafael Romo - Yordan Osorio, Wilker Angel (78' Christian Makoun), Nahuel Ferraresi - Jon Aramburu (86' Romulo Otero), Cristian Casseres (86' Tomas Rincon), Jose Martinez (78' Edson Castillo), Miguel Navarro - Jefferson Savarino (62' Daniel Pereira), Darwin Machis (62' Jhonder Cadiz) - Salomon Rondon

Sędzia: Rubiel Vazquez (USA)

Czy Włosi obronią mistrzostwo Europy w 2024 roku?