Demolka w meczu Barcelony. Koniec serii Lewandowskiego

FC Barcelona bez najmniejszych problemów ograła na Monjuic Getafe 4:0 i awansowała na drugie miejsce w tabeli La Ligi. Robert Lewandowski został "okradziony" z dwóch asyst. Przerwana została też seria Polaka czterech spotkań ze strzelonym golem.

Tomasz Galiński
Robert Lewandowski w meczu z Getafe PAP/EPA / Alberto Estevez / Na zdjęciu: Robert Lewandowski w meczu z Getafe
Z wieloma rzeczami kojarzy się FC Barcelona, ale na pewno nie z dłuższymi podaniami za linię obrony. A tymczasem właśnie w taki sposób Xavi zaskoczył zespół Getafe w sobotnie popołudnie.

Nie było nudnego klepania, tylko bardzo konkretne działania. Goście grali na Monjuic wysokim pressingiem i zapłacili za to wysoką cenę. W 20. minucie Jules Kounde zagrał idealnie na wolne pole, a Raphinha odstawił na dystansie Djene i nie pomylił się w sytuacji sam na sam z Davidem Sorią.

Faworyt nie zawiódł i zgarnął ważne trzy punkty, które pozwoliły - przynajmniej na trochę - awansować na drugie miejsce w La Lidze.

Po przerwie Barca złapała przeciwnika za gardło i ani myślała puszczać. Ostatecznie skończyło się na czterech trafieniach, a spokojnie mogło być ich więcej.

Zresztą już do przerwy powinno być więcej goli po stronie gospodarzy, natomiast Raphinha był tego dnia bardzo nieregularny. Robert Lewandowski tylko w pierwszej połowie powinien mieć dwie asysty, lecz Brazylijczyk koncertowo psuł te akcje.

No właśnie, Lewandowski. W pierwszej połowie miał pięć celnych podań (w drugiej wcale nie było więcej), natomiast sporą niesprawiedliwością byłoby mówienie, że grał słabo. Raphinha okradł go z dwóch asyst. Po przerwie Polak strzelił nawet gola, jednak nie został uznany przez minimalnego spalonego. W końcówce "Lewy" miał jeszcze okazję, żeby zdobyć bramkę w piątym kolejnym meczu, jednak trafił prosto w Sorię.

Getafe w drugiej połowie było już kompletnie bezradne, chociaż to goście jako pierwsi dali sygnał do ataku. Luis Milla oddał potężny strzał z dystansu i słupek uratował Barcelonę. Tylko, że takich okazji było niewiele.

Może dlatego, że Barcelona w osiem minut załatwiła sprawę. Najpierw prowadzenie podwyższył Joao Felix, który trafił do pustej bramki po dograniu Andreasa Christensena, a następnie Sorię pokonał Frenkie de Jong. Tym razem nie spanikował Raphinha, zachował się bardzo przytomnie i zapisał przy swoim nazwisku asystę.

I na tym w zasadzie emocje się zakończyły. 4:0, bo w doliczonym czasie rywali skarcił jeszcze Fermin Lopez, dobijając piłkę po uderzeniu Vitora Roque. Całkiem przyjemne popołudnie z perspektywy kibiców i piłkarzy Blaugrany.

FC Barcelona - Getafe CF 4:0 (1:0)
1:0 Raphinha 20'
2:0 Joao Felix 53'
3:0 Frenkie de Jong 61'
4:0 Fermin Lopez 90+1'

Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Jules Kounde, Ronald Araujo, Pau Cubarsi, Joao Cancelo (83' Hector Fort) - Frenkie de Jong, Andreas Christensen (77' Oriol Romeu), Ilkay Gundogan (83' Pedri) - Raphinha (77' Vitor Roque), Robert Lewandowski, Joao Felix (63' Fermin Lopez).

Getafe: David Soria - Juan Iglesias (46' Jose Carmona), Gaston Alvarez, Omar Alderete, Djene (67' Carles Alena) - Mason Greenwood (67' Oscar Rodriguez), Nemanja Maksimović (67' Jaime Mata), Luis Milla, Ilaix Moriba (77' Jesus Santiago), Diego Rico - Borja Mayoral.

Żółte kartki: Gundogan (Barcelona) oraz Alderete, Djene, Jesus Santiago (Getafe).