Warta Poznań stawia na strategię, której w polskim futbolu jeszcze nie było

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Warta Poznań /
Materiały prasowe / Warta Poznań /
zdjęcie autora artykułu

Światowe trendy i zjawiska realizowane także w sporcie? Warta Poznań chce, żeby tak było i opublikowała strategię ESG - całkowicie nowatorski program w polskim futbolu.

- W Warcie Poznań lubimy wyzwania. Wiemy, że przed nami dużo pracy, która wpłynie na kształt klubu jako instytucji będącej w nurcie zrównoważonego rozwoju - podkreślił właściciel zielonych, Bartłomiej Farjaszewski.

Strategia ESG 2024-2027 to 20-stronicowy dokument definiujący kluczowe aspekty funkcjonowania zielonych w najbliższym czasie. Był on opracowywany przez kilka miesięcy, a teraz ujawniono jego założenia.

ESG to termin oznaczający trzy główne obszary działania firm, organizacji oraz inwestorów, w ramach których powinny one kierować się zasadami zrównoważonego rozwoju i stosować odpowiedzialne praktyki biznesowe z poszanowaniem szeroko rozumianego interesu poszczególnych interesariuszy.

Trzy główne obszary

Environmental (aspekt środowiskowy) odnosi się do działań podejmowanych przez podmiot w kontekście ochrony środowiska. Obejmuje aspekty takie jak: emisja gazów cieplarnianych, zużycie wody i energii, zarządzanie odpadami, ochrona bioróżnorodności oraz stosowanie technologii przyjaznych dla środowiska.

Social (aspekt społeczny) dotyczy relacji i wpływu firmy na społeczeństwo. Obszary społeczne ESG mogą obejmować politykę zatrudnienia, prawa pracownicze, relacje z interesariuszami, społeczną odpowiedzialność biznesu, zaangażowanie społeczności lokalnej oraz zapewnienie bezpiecznych i zdrowych warunków pracy.

Governance (aspekt zarządzania) odnosi się natomiast do sposobu zarządzania firmą, w tym do struktury organizacji, zasady etyki biznesu, przejrzystości działań, niezależności zarządu, odpowiedzialności za podejmowane decyzje, a także polityki wynagrodzeń i zatrudnienia.

Wszystkie te obszary są ważne dla oceny sposobu działania firmy i jej wpływu na otoczenie, a strategia ESG polega na podejmowaniu działań, które mają na celu równoważenie interesów ekologicznych, społecznych i zarządczych w ramach działalności firmy, w tym przypadku klubu piłkarskiego.

W Polsce tego jeszcze nie było

Warta Poznań jest pionierem we wdrażaniu polityki i strategii ESG przez klub piłkarski w Polsce. Trend został wyznaczony głównie przez kluby z Niemiec, Anglii i Skandynawii. Wynika z kierunków rozwoju gospodarek tych krajów, ale też wysokiego poziomu świadomości tamtejszych społeczeństw.

Stworzenie i chęć wdrożenia "Strategii ESG Warty Poznań 2024-2027" wynika z przekonania zielonych, że klub piłkarski powinien realizować strategię ESG z kilku powodów.

Po pierwsze, taka strategia może przynieść korzyści środowiskowe, np. poprzez zmniejszenie śladu węglowego dzięki zastosowaniu energii odnawialnej w klubie i na stadionie, ograniczenie zużycia plastiku czy promowanie recyklingu.

Po drugie, podejmowanie działań społecznych, takich jak inwestowanie w lokalną społeczność, programy edukacyjne dla młodzieży czy wsparcie dla potrzebujących, może wzmocnić pozytywny wizerunek klubu i zwiększyć zaangażowanie kibiców.

Chodzi też o aspekty zarządzania, takie jak transparentność działań, etyczne standardy w relacjach z interesariuszami czy dbałość o dobre praktyki zarządzania, które mogą wpłynąć na stabilność finansową klubu oraz zwiększyć zaufanie partnerów biznesowych i inwestorów.

- Jako Warta Poznań pokazujemy, że chcemy być klubem wrażliwym na to, co dzieje się w naszym bezpośrednim otoczeniu, także biznesowym, a w najszerszym ujęciu, że jesteśmy wyczuleni na zjawiska i trendy światowe. Abyśmy mogli być partnerem dla zaangażowanych i innowacyjnych podmiotów, sami musimy sprostać takim standardom i odpowiadać na potrzeby - tłumaczy pełnomocnik zarządu klubu ds. wizerunku i ESG zielonych, Jarosław Żubka.

Nowy stadion podstawą do realizacji celu

Warta już w przeszłości wykonała sporo działań o charakterze społecznym, stawiając choćby na futbol kobiet, czy tworząc sekcje amp futbolu i blind footballu (piłka nożna osób niewidomych i słabowidzących).

Plany są jednak znacznie ambitniejsze, a realizacja wielu z nich odbywać się będzie na nowym stadionie przy Drodze Dębińskiej. Obiekt ma sprawować szereg funkcji podzielonych na dwie grupy.

Funkcje ekologiczne: - obiekt maksymalnie pasywny, - materiały budowlane możliwie neutralne pod względem emisji CO2, - energooszczędność - inteligentny system zarządzania energią, - roślinna ściana domykająca bryłę obiektu od strony północnej, - wykorzystanie wód opadowych do celów sanitarnych ("szara woda"), - retencja wody deszczowej, - ogród na dachu budynku klubowego, - pszczela pasieka na trybunie B, - panele słoneczne na dachu trybuny głównej, - wcielenie koncepcji "15-minutowego miasta" (obiekt położony 10 minut od ścisłego centrum Poznania).

Funkcje społeczno-edukacyjne: - integracja społeczna (arena meczów amp futbolu, blind footballu), - przestrzeń do spędzania wolnego czasu i rekreacji (koncerty, kino letnie), - Centrum Inicjatyw Ekologicznych w budynku C (oferta dla szkół, przedszkoli, osób indywidualnych), - miejsce spotkań mieszkańców Poznania (części wspólne, mała architektura, strefa gastronomiczna).

W ostatnim czasie przy Drodze Dębińskiej przeprowadzono rozbiórkę starego budynku klubowego. Zaczęło się więc porządkowanie terenu pod budowę nowych trybun (wcześniej dokończono montaż systemu podgrzewania murawy, a także wykonano sztuczne oświetlenie).

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Nie minęło nawet 20 sekund. Szalony początek meczu

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Podobają ci się działania Warty?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (4)
avatar
A48
10.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Proponuję jeszcze żeby piłkarze warty biegali o połowę wolniej to przyczyni się do zmniejszenia ilości gazów cieplarnianych. ograniczyć treningi do trzech w tygodniu. Jak wyłączycie Saunę klima Czytaj całość
avatar
A48
10.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Proponuję jeszcze żeby piłkarze warty biegali o połowę wolniej to przyczyni się do zmniejszenia ilości gazów cieplarnianych. ograniczyć treningi do trzech w tygodniu. Jak wyłączycie Saunę klima Czytaj całość
avatar
A48
10.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wzruszyłem się ale gdzie info o szkoleniu młodych, jakie plany odnośnie pierwszego zespołu, co z rozwojem kobiecego zespołu juniorek/ seniorek? Taka strategia to c..j i p…a. Kolejny program na Czytaj całość
avatar
Lechowiak
9.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wkurzają mnie te wszystkie plany , zapowiedzi , strategie , cele i wiele innych pierdół ,tu trzeba czynów, konkretnych , prac widocznych w realu a nie w jakimś wirtualnym świecie marzeń i innyc Czytaj całość