Ponad pół godziny nerwów Chorwacji. Ostatnie zespoły wylądowały w barażach o Euro 2024

Chorwacja awansowała z grupy eliminacji do Euro 2024. Nie dość, że sama zwyciężyła 1:0 z Armenią, to jeszcze skazana od wtorku na baraże Walia zremisowała 1:1 z Turcją. W barażach zagrają także Izrael i Grecja.

Kiefer Moore w barwach reprezentacji Walii Instagram / Kiefer Moore / Kiefer Moore w barwach reprezentacji Walii
Największe zainteresowanie przyciągało zakończenie rywalizacji w grupie D. Drugiego miejsca premiowanego awansem broniła Chorwacja, której przeciwnikiem była Armenia. Vatreni nie wyobrażali sobie potknięcia. Po październikowych porażkach stracili margines błędu.

Chorwacja przeważała od początku meczu w posiadaniu piłki, w którym zdobyła aż 76 procent. Drużyna z Bałkanów oddała przez kwadrans cztery uderzenia, z których dwa były celne, ale żaden z nich nie zaskoczył bramkarza Armenii. Bramka na 1:0 padła w 43. minucie, kiedy to Ante Budimir wykorzystał dośrodkowanie Borny Sosy. Od tego momentu Chorwacja była na miejscu premiowanym awansem i pozostała na nim do ostatniego gwizdka.

Na potknięcie Chorwacji czekała Walia. Jej zadaniem było pokonanie już pewnej awansu Turcji. Smoki podgrzały temperaturę gry o awans w 8. minucie strzałem na 1:0 Neco Williamsa. Po tym golu Walia znalazła się w wirtualnej tabeli na drugim miejscu w grupie. Trwało to nieco ponad pół godziny aż Chorwacja dobrała się do bramki Armenii. Zresztą sama Walia straciła później gola na 1:1.

Izrael bronił miejsca barażowego w meczu na wyjeździe z Andorą. Nie miał po ostatnich niepowodzeniach możliwości bezpośredniego awansu, ale w starciu z przeciwnikiem z Pirenejów nie wyobrażał sobie potknięcia. Do przerwy było 1:0, a gospodarze pomogli golem samobójczym. W końcówce Izrael dołożył gola na 2:0, a i bez tego jego notowania były niezagrożone. To dlatego, że Kosowo przegrało 0:1 z Białorusią.

Dużo działo się w meczu Grecji z Francją w Atenach. Mistrzowie świata nie mieli prostego zadania. Co prawda w końcówce pierwszej połowy zdobyli zaliczkę strzałem Randala Kolo Muaniego, ale Grecy zdołali odwrócić wynik na 2:1 po przerwie. Rozdrażnieni Trójkolorowi przywrócili remis 2:2 dopiero w 74. minucie. Grecja zagra w barażach tak samo jak wspomniane reprezentacje Walii i Izraela.