Emocje w meczu z autsajderem. Serbia kolejnym uczestnikiem Euro 2024

Wszystko jasne w grupie G eliminacji Euro 2024. Awans do mistrzostw Europy wywalczyli Węgrzy i Serbowie. Ci drudzy zrobili to pomimo remisu z Bułgarią. Czarnogórcy musieli zadowolić się trzecim miejscem.

Łukasz Witczyk
Milos Veljković PAP/EPA / Andrej Cukić / Na zdjęciu: Milos Veljković
Przed niedzielnymi meczami grupy G wiadomo było, że na turnieju w Niemczech zagrają Węgrzy. Do ostatniego spotkania przystępowali oni w atmosferze święta. Walczyć o co mieli za to Czarnogórcy. Mieli oni szansę awansu do mistrzostw Europy, ale tylko w przypadku zwycięstwa nad Węgrami i jednoczesnej porażki Serbów z Bułgarią.

Scenariusz nie był zbytnio realny, gdyż Bułgaria to outsider grupy, który dotychczas nie wygrał żadnego meczu i wywalczył tylko 3 punkty. Bułgarzy jednak postawili się Serbom. Ci w 17. minucie objęli prowadzenie po golu Milosa Veljkovicia.

Gospodarze przeważali przez całe spotkanie, zdecydowanie częściej stwarzali zagrożenie pod bramką przeciwnika. Jednak to Bułgarzy cieszyli się z gola. Na 1:1 w 59. minucie trafił Georgi Rusev.

Równolegle trwał mecz w Budapeszcie. Tam początkowo wszystko układało się po myśli Czarnogórców. Od 36. minuty prowadzili oni po golu Slobodana Rubezicia. Jednak po zmianie stron do ataków ruszyli Węgrzy. I w ciągu minuty dwukrotnie cieszyli się z goli. W obu przypadkach do bramki przeciwników trafiał Dominik Szoboszlai.

Po chwili w gol padł również w Leskovacu. I strzelili go Bułgarzy, a konkretnie Kirił Despodov. Wtedy właśnie realizował się korzystny scenariusz dla reprezentacji Czarnogóry, ale sami nie potrafili zrealizować podstawowego warunku, czyli zwycięstwa w Budapeszcie. Ostatecznie Serbowie doprowadzili do remisu i cieszyli się z awansu. Z kolei Węgrzy wygrali z Czarnogórą 3:1. W doliczonym czasie gry gola strzelił Adam Nagy.

Wyniki:

Węgry - Czarnogóra 3:1 (0:1)
0:1 - Slobodan Rubezić 36'
1:1 - Dominik Szoboszlai 67'
2:1 - Dominik Szoboszlai 68'
3:1 - Adam Nagy 90+3'

Serbia - Bułgaria 2:2 (1:0) 1:0 - Milos Veljković 17' 1:1 - Georgi Rusev 59' 1:2 - Kirił Despodov 69' 2:2 - Srdjan Babić 82'