Świetny mecz na Wembley. Wyłonił kolejnego uczestnika Euro 2024

Zagrali jak przystało nie tyle na uczestnika turnieju, co kandydata na jego wygranie. Reprezentacja Anglii pokonała w Londynie Włochów 3:1 w 8. kolejce grupy C eliminacji Euro 2024 i zapewniła sobie awans do finałów mistrzostw Europy.

Krzysztof Sędzicki
Harry Kane PAP/EPA / Neil Hall / Na zdjęciu: Harry Kane
Te dwie drużyny w lipcu 2021 roku między sobą rozstrzygały kwestię mistrzostwa Europy. I choć minęły od tego czasu już ponad dwa lata, a drużyny zagrały ze sobą trzykrotnie (dwa razy w Lidze Narodów oraz w trwających eliminacjach), nadal trener Gareth Southgate ma w sercu zadrę za przegrany po rzutach karnych finał poprzedniego Euro.

- Wtedy nie miałem na koncie żadnego finału dużych rozgrywek międzynarodowych, więc nabyłem bardzo dużo doświadczenia w związku z tym. Jeśli zagramy w kolejnym, będę już znacznie bogatszy o przeżycia z przeszłości. Doświadczenie zyskuje się tylko poprzez udział w wielkich wydarzeniach. Ludzie pytają się mnie, co bym zrobił inaczej dzień przed tamtym spotkaniem. Odpowiadam, że jeśli bym zrobił, nie wiem, jak by to wpłynęło na mnie i zespół - mówił na przedmeczowej konferencji prasowej selekcjoner Anglików.

Jego drużyna do zapewnienia sobie awansu na przyszłoroczne Euro w Niemczech potrzebowała we wtorkowy wieczór na Wembley przynajmniej remisu. Jednak z drugiej strony zwycięstwo reprezentacji Włoch sprawiłoby, że zrównałaby się ona z Anglią punktami w tabeli na dwie kolejki przed końcem eliminacji.

Spotkanie w Londynie z większą werwą rozpoczęli gospodarze, którzy od pierwszych sekund podchodzili wysokim pressingiem i próbowali odzyskać piłkę. To się udawało, ale nie przekładało na okazje bramkowe. A na finiszu premierowego kwadransa pierwsze zagrożenie stworzyli Włosi i... zdobyli bramkę.

Zagranie z lewej strony Destiny Udogiego przeleciało wzdłuż linii pola karnego. Do piłki doszedł Giovanni Di Lorenzo, który zagrał piłkę w szesnastkę po ziemi. Strzał zamarkował Davide Frattesi, czym zmylił wszystkich, a piłkę do siatki skierował Gianluca Scamacca.

Ten moment włoskiego naporu skończył się kontrą zespołu angielskiego. W 30. minucie Jude Bellingham dostał świetne podanie z głębi pola, urwał się obrońcom i został sfaulowany wślizgiem od tyłu przez Di Lorenzo, a sędzia Clement Turpin po konsultacji z wozem VAR podyktował rzut karny. Z jedenastu metrów trafił Harry Kane. To było jego 60. trafienie w reprezentacji Anglii.

Po przerwie jako pierwsi do prób ofensywnych ruszyli Azzurri. W 57. minucie byli z piłką na 20. metrze. Jednak Scamacca i Nicolo Barella zwlekali ze strzałem, więc na wślizg zdecydował się Jude Bellingham. To on odzyskał piłkę i błyskawicznie przebiegł z nią na połowę rywali, po czym podał do uciekającego Marcusa Rashforda, który zszedł w okolice półkola przy polu karnym i mocnym uderzeniem pokonał Gianluigiego Donnarummę. Anglia objęła prowadzenie.

Dwadzieścia minut później ekipa trenera Garetha Southgate'a zadała jeszcze jeden cios, a głównym bohaterem tej akcji był Harry Kane. Piłka zagrana została z połowy drużyny angielskiej. Napastnik Bayernu wziął na plecy Giorgio Scalviniego, a potem jeszcze wyprzedził wprowadzonego chwilę wcześniej Alessandro Bastoniego i przed nim był już tylko Donnarumma. Bramkarz Italii był bez szans.

W taki sposób reprezentacja Anglii zapewniła sobie awans na mistrzostwa Europy. Włosi z kolei do samego końca będą o tę przepustkę walczyć z reprezentacją Ukrainy, która wygrała na wyjeździe z Maltą 3:1. W następnej serii gier Wyspiarze zmierzą się u siebie z Maltą, a drużyna trenera Luciano Spalettiego zagra z Macedonią Północną.

Anglia - Włochy 3:1 (1:1)
0:1 - Gianlucca Scamacca 15'
1:1 - Harry Kane 32' - z karnego
2:1 - Marcus Rashford 57'
3:1 - Harry Kane 77'

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones (63' Marc Guehi), Harry Maguire, Kieran Trippier - Kalvin Phillips (70' Jordan Henderson), Declan Rice - Marcus Rashford, Jude Bellingham (85' Jack Grealish), Phil Foden - Harry Kane.

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Giorgio Scalvini, Francesco Acerbi (63' Alessandro Bastoni), Destiny Udogie (63' Federico Dimarco) - Davide Frattesi, Bryan Cristante, Nicolo Barella - Domenico Berardi (77' Giacomo Raspadori), Gianlucca Scamacca (63' Moise Kean), Stephan El Shaarawy (87' Riccardo Orsolini).

Sędziował: Clement Turpin (Francja).

Żółte kartki: Phillips (Anglia) - Udogie, Di Lorenzo (Włochy).