El. Euro 2024. Kolejna kanonada Hiszpanów. Norwegowie wciąż w grze

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  /
PAP/EPA / /

Kolejne efektowne zwycięstwo reprezentacji Hiszpanii w eliminacjach do Euro 2024. Tym razem zespół 6:0 pokonał Cypr. W drugim meczu grupy A Norwegia 2:1 ograła Gruzję.

Dla Cypru wyjazdowa potyczka z Hiszpanią była ostatnią okazją do pozostania w grze o Euro 2024. Szanse na powodzenie były znikome, brak punktów w pierwszych czterech grach to nie był przypadek.

Rywal był niemal z najwyższej półki. Hiszpanie w eliminacjach w trzech meczach potknęli się tylko raz. Kilka dni temu 7:1 wygrali na wyjeździe z Gruzją.

Gospodarze od początku uzyskali wyraźną przewagę. Bramka dla Hiszpanów była tylko kwestią czasu. Udało się w 18. minucie. Nico Williams precyzyjnie dograł z lewej strony do Gaviego, a ten mierzonym uderzeniem z siedmiu metrów z pierwszej piłki pokonał bramkarza Cypru.

Po objęciu prowadzenia miejscowi wciąż atakowali i szukali kolejnego gola. Padł on po kwadransie. Wcześniej dogodne okazje zmarnowali Aymeric Laporte oraz Alvaro Morata. Do siatki w 33. minucie trafił Mikel Merino kolejne wykorzystując dośrodkowanie Williamsa.

Przed przerwą Hiszpanie trafili do bramki gości po raz trzeci. Radość Moraty była krótka. Po analizie VAR okazało się, że gol nie może zostać uznany. Wcześniej był spalony.

Po zmianie stron wciąż więcej z gry mieli gospodarze, ale myślami długo byli już wyraźnie gdzie indziej. Hiszpanie oszczędzali siły, stąd też pod bramką Joela Mallego nie działo się zbyt wiele. Z kolei goście niewiele potrafili zdziałać w ofensywie.

W końcówce gospodarze wykorzystali fakt, że Cypryjczycy opadli z sił. Na trzeciego gola dla gospodarzy czekać trzeba było do 70. minuty. Wówczas Dani Carvajal dośrodkował, a Joselu głową wpakował piłkę do bramki. Trzy minuty później po raz kolejny zagrywał Carvajal, a dogranie wykorzystał Ferran Torres.

To nie był koniec. w 77. minucie akcja rezerwowych. Joselu podał do Alexa Baeny. Piłka po drodze odbiła się jeszcze od jednego z obrońców i wpadła do bramki. Wynik gry ustalił w 83. minucie, pięknym uderzeniem, Torres.

Hiszpania - Cypr 6:0 (2:0) 1:0 - Gavi 18' 2:0 - Mikel Merino 33' 3:0 - Joselu 70' 4:0 - Ferran Torres 73' 5:0 - Alex Baena 77' 6:0 - Ferran Torres 83'

Hiszpania: Unai Simon - Dani Carvajal, Robin Le Normand, Aymeric Laporte, Jose Gaya (61' Alex Balde) - Gavi (76' Alex Baena), Rodri, Mikel Merino - Lamine Yamal (61' Ferran Torres), Alvaro Morata (46' Joselu), Nico Williams (46' Yeremy Pino).

Cypr: Joel Mall - Andreas Karo, Alexander Gogic, Konstantinos Laifis - Stelios Andreou (90+1' Andreas Panayiotou), Charalambos Kyriakou (46' Michalis Ioannou), Ioannis Kousoulos (55' Marinos Tzionis), C. Charalampous (61' Kostas Pileas), Anderson Correia - Grigoris Kastanos, Pieros Sotiriou (61' Ioannis Pittas).

Żółte kartki: Pino (Hiszpania) oraz Kastanos (Cypr).

Sędzia: Simone Sozza (Włochy).

* * * Drugie zwycięstwo w eliminacjach odniosła reprezentacja Norwegii. W domowej potyczce z Gruzją Erling Haaland i koledzy już do przerwy prowadzili dwoma golami. Po zmianie stron wynik długo nie ulegał zmianie. Dopiero w doliczonym czasie goście złapali kontakt bramkowy. Na więcej zabrakło czasu.

Norwegia - Gruzja 2:1 (2:0) 1:0 - Haaland 25' 2:0 - Odegaard 33' 2:1 - Zivzivadze 90+1'

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Norwegia zakwalifikuje się do EURO 2024?