Lewandowski powiedział o nim "przekozak". Co za debiut Yamala!

Za jednym zamachem rewelacyjny Hiszpan pobił dwa rekordy. "La Roja" zdemolowała Gruzję 7:1, ale Lamine Yamal skradł show po wejściu na boisko.

Rafał Szymański
Robert Lewandowski i Lamine Yamal Getty Images / David Aliaga / Na zdjęciu: Robert Lewandowski i Lamine Yamal
Powołanie wschodzącej gwiazdy FC Barcelony do kadry było pewnym zaskoczeniem, jednak okazało się, że selekcjoner reprezentacji Hiszpanii trafił w samą "dziesiątkę". Piątkowy mecz z Gruzją Lamine Yamal rozpoczął wśród rezerwowych i tuż przed końcem pierwszej połowy zastąpił kontuzjowanego Daniego Olmo.

Po pierwszych 45 minutach ekipa z Półwyspu Iberyjskiego miała czterobramkową przewagę nad gospodarzami i nie zamierzała zwalniać tempa. Ręce same składały się do oklasków po tym, co zrobił klubowy kolega Roberta Lewandowskiego.

W 76. minucie Yamal otrzymał piłkę w polu karnym po błyskotliwym rajdzie Nico Williamsa i huknął nie do obrony. Bramkarz rywali nawet nie ruszył się z miejsca, a piłkarz FC Barcelony tym sposobem ustalił rezultat na 7:1 - była to jak dotąd najwyższa porażka gruzińskiej kadry.

Mając dokładnie 16 lat i 57 dni Yamal stał się jednocześnie najmłodszym debiutantem i strzelcem gola w historii reprezentacji Hiszpanii. W końcówce starcia z Gruzją mógł nawet zapisać dublet na swoim koncie, lecz nie wykorzystał klarownej okazji.

Hiszpańscy kibice wiążą duże nadzieje z występami Yamala w drużynie narodowej. Jak podkreślił dziennik "AS", Yamal mógł grać dla reprezentacji Maroka, ale zawsze marzył o występach w barwach "La Roja".

Wychowanek FC Barcelony dysponuje ogromnym potencjałem. Lewandowski wypowiadał się o nim w samych superlatywach w rozmowie z Mateuszem Święcickim.

- Jest "przekozakiem". Dawno nie widziałem zawodnika w takim wieku na takim poziomie. Z drugiej strony, boję się, że to dla niego za wcześnie. To jeszcze dziecko, które ma 16 lat. Zaraz zaczną się oczekiwania. i będzie mu coraz trudniej - stwierdził kapitan Biało-Czerwonych.

Kibicuj Lewemu i FC Barcelonie na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Yamal będzie jednym z najskuteczniejszych piłkarzy FC Barcelony?