Szybki błąd, a potem bezradność. Nieudany początek Polaków w mistrzostwach Europy U-19

Turniej dopiero się zaczął, ale Polacy już mają problem. W pierwszym meczu mistrzostw Europy U-19 drużyna Marcina Brosza przegrała z Portugalią 0:2, a słaby był nie tylko wynik.

Szymon Mierzyński
reprezentacja Polski do lat 19 PAP / Art Service / Na zdjęciu: reprezentacja Polski do lat 19
"Biało-Czerwoni" nie byli faworytem, mimo to raczej nikt nie zakładał, że dadzą się zaskoczyć w banalny sposób po stałym fragmencie i to już w 4. minucie. Z rzutu wolnego dośrodkował Hugo Felix, a piłkę do siatki głową skierował Gabriel Bras. Zaspali obrońcy, zabrakło też wyjścia z bramki Oliwiera Zycha.

Jeśli planem Polaków było cierpliwe czekanie na szansę z kontry i wybijanie faworyta z uderzenia, to runął on krótko po pierwszym gwizdku i to był niestety moment decydujący. Zespół Marcina Brosza nie miał argumentów, by poważniej postraszyć Portugalię i pokusić się o wyrównanie.

Brakowało celnych strzałów, a nieliczne akcje naszych reprezentantów kończyły się co najwyżej na dośrodkowaniach.

Rywale byli znacznie groźniejsi i mogli się czuć komfortowo. Najlepszym podsumowaniem ich swobody był gol na 2:0 w 60. minucie. Na własnej połowie kompletnie pogubili się Igor Strzałek i Dawid Bugaj, żaden nie ruszył do piłki, więc przejął ją Hugo Felix, który z łatwością wypracował sobie pozycję w polu karnym i huknął nie do obrony z ostrego kąta.

Na tę bramkę też zabrakło odpowiedzi. Dopiero w 80. minucie nieźle pokazał się Tomasz Pieńko, który groźnie uderzył z dystansu i przeciwnik mógł się nieco wystraszyć. Skutecznie interweniował jednak Goncalo Ribeiro.

Polska przegrała z Portugalią dość gładko i już jest pod ścianą. By zachować szanse na wyjście z grupy, "Biało-Czerwoni" muszą w czwartek pokonać gospodarza turnieju - Maltę. Początek spotkania o godz. 21.15.

Polska U-19 - Portugalia U-19 0:2 (0:1)
0:1 - Gabriel Bras 4'
0:2 - Hugo Felix 60'

Polska U-19: Oliwier Zych - Dawid Bugaj (69' Dominik Biniek), Wiktor Matyjewicz, Miłosz Matysik, Igor Drapiński (80' Wiktor Smoliński), Jakub Lewicki (68' Miłosz Brzozowski), Mateusz Kowalczyk (58' Igor Strzałek), Antoni Kozubal (59' Iwo Kaczmarski), Kacper Urbański, Jordan Majchrzak, Tomasz Pieńko.

Portugalia U-19: Goncalo Ribeiro - Goncalo Esteves, Antonio Ribeiro, Gabriel Bras, Martim Marques, Diogo Prioste (85' Joao Goncalves), Yanis Da Rocha (46' Nuno Felix), Gustavo Sa (67' Samuel Justo), Hugo Felix, Rodrigo Ribeiro (85' Herculano Nabian), Carlos Borges (75' Miguel Fale).

Żółte kartki: Igor Drapiński, Antoni Kozubal (Polska U-19) oraz Yanis Da Rocha, Gustavo Sa, Nuno Felix (Portugalia U-19).

Sędzia: Juxhin Xhaja (Albania).

Czy Polska wygra następne spotkanie z Maltą?