Żwawy pościg i rzuty karne w Lidze Konferencji Europy

AZ jako drugi klub awansował do półfinału Ligi Konferencji Europy. W rewanżu z RSC Anderlechtem odrobił szybko dwubramkową stratę, a następnie zwyciężył w konkursie rzutów karnych.

Radość płkarzy AZ Alkmaar PAP/EPA / Ed van de Pol / Radość płkarzy AZ Alkmaar
W pierwszym meczu Anderlecht zapewnił sobie zaliczkę 2:0. Do bramki zespołu z Holandii strzelali Michael Murillo i Majeed Ashimeru. AZ nie potrafił odpowiedzieć ani jednym uderzeniem do bramki i musiał ruszyć do odrabiania strat w rewanżu w Alkmaar. W poprzedniej rundzie AZ właśnie jako gospodarz zdobył gole potrzebne do wyeliminowania Lazio.

AZ nie potrzebował nawet kwadransa na odrobienie strat z Belgii. W 14. minucie było 2:0 dla zespołu z Alkmaar, a oba gole strzelił Vangelis Pavlidis. Napastnik wykorzystał rzut karny, a następnie oddał uderzenie do pustej bramki na zakończenie szybkiego ataku. Asystował mu Jens Odgaard. Anderlecht napracował się tydzień temu na zaliczkę, a stracił ją jak za pstryknięciem palcem.

Anderlecht otrząsnął się i nie pozwolił na kontynuowanie szturmu gospodarzom. Dobrą wiadomością było dla niego zejście w przerwie autora dwóch goli Vangelosa Pavlidisa. Ekipa z Belgii miała dobrą szansę na rozstrzygającego gola w 65. minucie, ale Moussa N'Diaye nie pokonał strzałem z ostrego kąta Mathewa Ryana.

AZ odpowiedział zmarnowanymi szansami Milosa Kerkeza oraz Jensa Odgaarda i rewanż przedłużył się o dogrywkę oraz konkurs rzutów karnych.

W jedenastkach od początku prowadził AZ, a była to konsekwencja nieudanego strzału Jana Verthongena. W trzeciej serii pomylił się jeszcze Killian Sardella z Anderlechtu i następne uderzenie bezbłędnych gospodarzy było już na miarę awansu. Piłkarze AZ cieszyli się po strzale Mexxa Meerdiinka.

Przeciwnikiem AZ w półfinale Ligi Konferencji Europy będzie drużyna lepsza w dwumeczu West Hamu United z KAA Gent.

AZ Alkmaar - RSC Anderlecht 2:0 k. 4:1 (2:0, 2:0, 2:0)
1:0 - Vangelis Pavlidis (k.) 5'
2:0 - Vangelis Pavlidis 14'