Fiorentina ratuje sezon. Zejście Karola Linettego było pechowe

ACF Fiorentina została drugim półfinalistą Pucharu Włoch. Drużyna Vincenzo Italiano zwyciężyła 2:1 z Torino FC, a pierwszego gola strzeliła krótko po zejściu z boiska Karola Linettego.

piłkarze ACF Fiorentiny PAP/EPA / CLAUDIO GIOVANNINI / Na zdjęciu: piłkarze ACF Fiorentiny
Dla obu drużyn półfinał Pucharu Włoch mógł być dużym osiągnięciem. W Serie A nie mają one dużych szans na awans do europejskich pucharów i grają nierówno. Torino FC sprawiło już jedną niespodziankę i wyeliminowało w poprzedniej rundzie AC Milan. Tym razem sprytniejsza okazała się jednak Fiorentina.

W pierwszej połowie najlepszą szansę na zdobycie prowadzenia miał Alessandro Buongiorno. Obrońca Torino wbiegł w pole karne przeciwnika przy okazji stałego fragmentu gry i główkował w kierunku bramki Fiorentiny. Na wysokości zadania stanął Pietro Terracciano i po dynamicznym rzucie sparował piłkę na korner.

W 64. minucie Karol Linetty zszedł z boiska i jego zmiennikiem był Ivan Ilić. Ta zmiana nie przyniosła szczęścia gościom, ponieważ niewiele później stracili kluczowego gola. Luka Jović strzelił na 1:0 po krótkim rozegraniu rzutu rożnego i precyzyjnym dośrodkowaniu. Serb zrehabilitował się częściowo za liczne zmarnowane sytuacje podbramkowe po dołączeniu do klubu z Florencji.

Torino ruszyło do odrabiania strat, ale jak to czasami bywa, ryzyko okazało się nieopłacalne. W 90. minucie Fiorentina przeprowadziła akcję bramkową na 2:0. Wykorzystała miejsce na połowie przeciwnika, a Vanja Milinković-Savić skapitulował po uderzeniu Jonathana Ikone. Późniejsze trafienie na 1:2 Yanna Karamoha w doliczonym czasie okazało się już bez znaczenia w kontekście awansu.

ACF Fiorentina - Torino FC 2:1 (0:0)
1:0 - Luka Jović 66'
2:0 - Jonathan Ikone 90'
2:1 - Yann Karamoh 90'

Fiorentina: Pietro Terracciano - Dodo, Nikola Milenković, Igor, Aleksa Terzić - Rolando Mandragora (75' Sofyan Amrabat), Antonin Barak, Christian Kouame (63' Jonathan Ikone) - Giacomo Bonaventura (88' Alfred Duncan), Nicolas Gonzalez, Luka Jović (75' Arthur Cabral)

Torino: Vanja Milinković-Savić - Perr Schuurs, Alessandro Buongiorno, Ricardo Rodriguez - Wilfried Stephane Singo (64' Ola Aina), Karol Linetty (64' Ivan Ilić), Samuele Ricci, Mergim Vojvoda (77' Yann Karamoh) - Aleksiej Miranczuk, Nikola Vlasić - Antonio Sanabria

Sędzia: Daniele Doveri

Czy Fiorentina zdobędzie w tym sezonie Puchar Włoch?