Mistrz świata Adam Kszczot mówi "pas". Ale nie narzeka na nudę

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Artur Marcinkowski / Foto 101 / Na zdjęciu (od lewej): Adam Kszczot, maskotka EUG, Joanna Skrzydlewska, Krystyna Strasz i Martyna Grajber
Materiały prasowe / Artur Marcinkowski / Foto 101 / Na zdjęciu (od lewej): Adam Kszczot, maskotka EUG, Joanna Skrzydlewska, Krystyna Strasz i Martyna Grajber
zdjęcie autora artykułu

- Aby być gotowym na duże zawody, trzeba poświęcić na to nawet 300 dni w roku. Już mnie na to nie stać - mówi Adam Kszczot, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata w biegu na 800 metrów, a obecnie ambasador Europejskich Igrzysk Akademickich.

European University Games odbędą się w Łodzi w drugiej połowie lipca. Przybędzie na nie około sześciu tysięcy sportowców z ponad 40 krajów. Rywalizować będą w 20 dyscyplinach. Organizatorami wydarzenia - obok Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego (EUSA) są Politechnika Łódzka, Miasto Łódź oraz Akademicki Związek Sportowy.

- Po czasie pandemii jest to jedno z czterech największych wydarzeń sportowych na świecie. Mieliśmy letnie igrzyska w Tokio, następnie zimowe w Pekinie. Czeka nas jeszcze przełożona Uniwersjada w Chinach, a EUG to największa impreza multisportowa, która odbędzie się w Europie. Liczę, że pokażemy, iż jesteśmy wspaniali jako organizatorzy, że Łódź to piękne miasto, a Polska to piękny kraj - powiedział prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

Ceremonia otwarcia EUG Łódź 2022 odbędzie się 17 lipca w łódzkiej Atlas Arenie. Na dokładnie 100 dni przed jej rozpoczęciem w centrum Łodzi - u zbiegu ul. Piotrkowskiej i al. Mickiewicza - uruchomiony został zegar odmierzający czas do startu łódzkich igrzysk. Organizatorzy liczą, że największa hala sportowa w mieście zapełni się do ostatniego miejsca. Widzowie będą mogli zobaczyć tradycyjny przemarsz sportowców, a także muzyczno-wizualne show.

ZOBACZ WIDEO: "Trafiony, zatopiony". Nieprawdopodobna skuteczność mistrzyni olimpijskiej

- Europejskie Igrzyska Akademickie wypadają w roku, w którym Łódź uznano jako jedno z 25 miast na świecie, które warto odwiedzić. Po czynach nas poznacie. Wszyscy już cieszymy się na ostatnie dwa tygodnie lipca, kiedy to będziemy mogli podziwiać zmagania sportowców akademickich. Gorąco zapraszam wszystkich łodzian do kibicowania - przyznała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Na uruchomieniu zegara pojawili się też ambasadorowie wydarzenia - siatkarki ŁKS Commercecon Łódź - Martyna Grajber i Krystyna Strasz, a także Adam Kszczot, halowy mistrz świata i wielokrotny wicemistrz Europy w biegu na 800 metrów.

- Europejskie Igrzyska Akademickie to tak wiele dyscyplin, że jestem przekonana, iż każdy znajdzie coś dla siebie. Po pandemii, która częściowo zamroziła sport, z pewnością jesteśmy spragnieni wielkich emocji, a to wydarzenie na pewno dostarczy nam ich ogromną ilość - przyznała Grajber.

- Sport zasługuje na to, by go przeżywać, żeby te pozytywne emocje płynęły do nas, ale też i od nas. Wielkie imprezy przyciągają te emocje jak magnes. Jeśli chcemy przyjąć taką dawkę endorfin, nie może nas tu zabraknąć - zarówno w roli sportowców, jak i kibiców - uważa Kszczot.

W połowie lutego wybitny lekkoatleta RKS Łódź podjął decyzję o zakończeniu kariery, choć przygotowywał się jeszcze do startu w Halowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie w marcu, ale musiał zrezygnować ze względów zdrowotnych.

- Porządne przygotowania do jednej imprezy trwają około pięciu-sześciu miesięcy. Aby być gotowym na duże zawody dwa razy w roku, trzeba na to poświęcić dziesięć miesięcy. To nawet 300 dni tylko po to, by osiągnąć szczyt formy na dwa lub trzy starty - tłumaczył zawodnik.

- Do tej pory sport wymagał ode mnie mnóstwa wyrzeczeń. Każdego dnia zadawałem sobie pytanie, czy stać mnie psychicznie na to, by zostawiać rodzinę na tak długo i być "gościem" w domu. Odpowiedź była taka, że nie - dodał.

Europejskie Igrzyska Akademickie (EUG) to największe multisportowe święto akademickie w Europie. To flagowa impreza EUSA (European University Sport Association), odbywająca się co 2 lata w różnych miastach Europy. Łódzkie EUG 2022 rozegrane zostaną 17-30 lipca.

Sprawdź też: Na igrzyskach w nowej formule. Polacy poznali zasady kwalifikacji

Źródło artykułu:
Komentarze (1)
avatar
Leeleszek
9.04.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jak zaczeles ogladac plecy rywali na finiszu ,a lat się nie oszuka to jedyna mądra decyzją o końcu kariery jak najbardziej prawidłowa.Dzieki Adam za wiele lat emocji jakie nam kibicom dałeś na Czytaj całość