Lekkoatletyczne ME Berlin 2018: wielki pech reprezentantki Izraela. Dominatorka z Holandii

Reprezentantka Izraela Lonah Chemtai Salpeter straciła medal na 5000 m, bo... pomyliła okrążenia. Podłamana swoim błędem zgubiła rytm i przybiegła dopiero czwarta. Wygrała Holenderka Sifan Hassan.

Marcin Górczyński
Lonah Chemtai Salpeter PAP/EPA / FELIPE TRUEBA / Lonah Chemtai Salpeter
Izraelka, mistrzyni na 10 km, mocno podkręciła tempo na przedostatnim okrążeniu i zajmowała drugie miejsce na 400 m przed metą. Tymczasem Salpeter niespodziewanie zbiegła na boczny tor i właściwie rozpoczęła świętowanie, bo myślała, że zdobyła srebrny medal! Pomyłka okazała się bardzo kosztowna. Zanim zorientowała się w całej sytuacji, rywalki już ją dogoniły.

Salpeter straciła rytm, próbowała się pozbierać, ale medal odjechał. Pechowa biegaczka była ostatecznie czwarta i po przekroczeniu linii mety wpadła w rozpacz.

W wielkim stylu zwyciężyła reprezentująca Holandię Sifan Hassan. Srebro dla Brytyjki Eilish McColgan, brąz dla Turczynki Yasemin Can, która wyprzedziła na finiszu Salpeter.

Katarzyna Rutkowska była 12., pozycję niżej Paulina Kaczyńska.

AKTUALIZACJA:

Izraelka Salpeter została zdyskwalifikowana za błąd na pierwszym okrążeniu, Polki przesunęły się oczko wyżej.