Rawlplug Sokół wygrał mecz na szczycie. Mikołaj Stopierzyński pobił rekordy sezonu

Rawlplug Sokół Łańcut kontrolował pojedynek lidera z wiceliderem Suzuki I ligi. Goście wygrali w Wałbrzychu z Górnikiem Trans.eu 91:85. We Wrocławiu niesamowite indywidualne rekordy ustanowił Mikołaj Stopierzyński, który zdobył 40 punktów.

Patryk Neumann
Marcin Nowakowski WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Marcin Nowakowski
Rawlplug Sokół wygrał drugą kwartę 27:14 i kontrolował wydarzenia w hicie rundy zasadniczej. Goście mieli nawet 13 punktów przewagi. Górnik Trans.eu zerwał się do odrabiania strat w czwartej kwarcie, ale pomimo gorącego dopingu swoich fanów przegrał 85:91.

Przy podobnej liczbie trafień z gry (34:36) różnicę zrobiły "trójki". Gospodarze mieli w tym elemencie 5/23, a goście 14/40. Dla Rawlplug Sokoła 19 punktów (8/10 z gry w tym 6/6 za dwa), sześć asyst i pięć zbiórek uzyskał Marcin Nowakowski. W Górniku Trans.eu 16 "oczek" i 10 zbiórek w 18 minut spędzonych na parkiecie miał Piotr Niedźwiedzki, a 16 punktów zdobył też Marcin Dymała (21 minut).

Górnik Trans.eu stracił szanse na pierwsze miejsce. Koszykarze z Wałbrzycha mogą mieć jeszcze tyle samo zwycięstw, co Rawlplug Sokół, ale przegrali z tym rywalem dwa bezpośrednie spotkania. Ekipę z Łańcuta może jeszcze wyprzedzić trzecia w tabeli Sensation Kotwica Kołobrzeg, która w sobotę będzie gościć na Podkarpaciu i musi tam wysoko zwyciężyć, bo pierwsze bezpośrednie starcie przegrała 84:98.

Ekipa z Kołobrzegu w 32. kolejce wykonała zadanie wygrywając z TBS Śląskiem II Wrocław 86:73. Gospodarze po pierwszej połowie prowadzili 58:37, ale w drugiej części zdobyli tylko 28 punktów. Dla Sensation Kotwicy 26 "oczek" rzucił Damian Pieloch, który trafił sześć "trójek". W TBS Śląsku 19 punktów miał Miłosz Góreńczyk.

Miasto Szkła odniosło trzecie zwycięstwo z rzędu. Krośnianie mieli nawet 11 punktów przewagi i wygrali z Weegree AZS Politechniką Opolską 73:68. Goście zbliżyli się na dwa punkty, ale ta porażka oznacza, że zakończą rundę zasadniczą na czwartym miejscu.

Ostatnie mecze pokazują, jak wiele ekipa z Podkarpacia straciła, gdy kontuzjowany był Julian Jasiński (27 punktów, 14 zbiórek i pięć asyst). Dla Weegree AZS Politechniki 22 punkty zdobył Dominik Rutkowski. Trafił 5/8 prób z gry i 10/11 rzutów wolnych. Miał też sześć zbiórek.

Ciekawy i zacięty pojedynek stoczyły drużyny walczące o play-offy. WKK odniósł 16. zwycięstwo w sezonie, ale do rozegrania ma już tylko jeden mecz. Wrocławski zespół poradził sobie z AZS UMCS Startem Lublin. Gospodarze najwyższą przewagę (93:84) uzyskali na koniec meczu. O ich sukcesie zdecydowała czwarta kwarta wygrana 24:14.

Gospodarze popełnili 20 strat przy 14 przeciwnika, ale trafili 14/29 prób za trzy, a AZS UMCS Start 8/20. W tym meczu nie brakowało efektownych indywidualnych osiągnięć i to w zespole, który przegrał. Mikołaj Stopierzyński zdobył 40 punktów, co jest nowym rekordem sezonu.

Do tej kolejki najwięcej rzucił Roman Janik z Miasta Szkła (36). Koszykarz AZS UMCS Startu trafił 17/23 prób z gry. Wykręcił też rekordowy wskaźnik efektywności (44). W jego zespole 21 punktów rzucił Karol Obarek, a Adam Myśliwiec skompletował double-double (13 "oczek" i 10 zbiórek). W lubelskiej ekipie jeszcze tylko dwóch graczy dołożyło łącznie 10 "oczek". Dla WKK 19 punktów (5/8 za trzy) i sześć asyst uzyskał Tomasz Ochońko.

SKS Starogard Gdański mógł zrobić wielki krok do play-offów, ale przegrał z Żakiem Koszalin aż 49:71. Pewni utrzymania, ale bez szans na play-offy gospodarze już pierwszą kwartę wygrali 25:11. Później goście powoli się zbliżali, ale jeszcze bardziej nie popisali się w ostatnich 10 minutach przegrywając ten fragment 6:17. SKS trafił tylko 26 proc. prób z gry.

Szokuje szczególnie niemoc w rzutach z dystansu (2/33). Żak również nie błyszczał w tym elemencie (5/17). Wiktor Sewioł uzyskał dla gospodarzy 22 punkty i 13 zbiórek. Oprócz niego dwucyfrowy dorobek miało jeszcze tylko trzech koszykarzy. W Żaku był to Jakub Dłoniak (14), a po drugiej stronie Szymon Ryżek (22) i Szymon Ćwikliński (16). Pozostali gracze SKS-u dołożyli 11 "oczek".

Z bilansem 15-15 do SKS-u i AZS UMCS Startu dołączyły Dziki Warszawa. Rywalizacja o play-offy w dwóch ostatnich kolejkach będzie pasjonująca. Stołeczna ekipa wygrała w Pelplinie 72:52. Goście byli lepsi we wszystkich kwartach, choć pierwszą i czwartą zwyciężyli tylko punktem. W końcówce prowadzili 70:44, ale Decka finiszowała serią 8:2.

Gospodarze popełnili 20 strat przy 14 przeciwnika i trafili tylko 3/24 prób za trzy punkty. Dziki miały w tym elemencie 11/28, a na minus tylko ich skuteczność z rzutów wolnych (11/23). Żaden z koszykarzy Decki nie zdobył nawet 10 punktów. Dla Dzików 17 "oczek" (5/6 za trzy) uzyskał Bartosz Majewski. Przemysław Kuźkow dołożył 16 punktów, a Mateusz Szwed uzyskał 12 "oczek", 10 zbiórek, sześć asyst i trzy przechwyty.

Decka utrzymała się w Suzuki I lidze, a pomógł jej PGE Turów Zgorzelec wygrywając z Księżakiem Łowicz 97:90. To oznacza, że formalnie poznaliśmy trzech spadkowiczów, choć w przeszłości już wielokrotnie zdarzały się sytuacje, że ekipy które spadały jednak w kolejnym sezonie pozostawały na tym szczeblu dzięki zaproszeniom i "dzikiej karcie".

Tak właśnie do Suzuki I ligi "awansował" PGE Turów, który zdecydowanie lepiej radzi sobie w rundzie rewanżowej i w środę odniósł ósme zwycięstwo w sezonie. Gospodarze przegrali tylko pierwszą kwartę, a 25 punktów i dziewięć zbiórek uzyskał dla nich Adrian Kordalski. Mateusz Stawiak dołożył 22 punkty (5/9 za trzy) i sześć zbiórek, a w Księżaku 26 "oczek" (9/14 z gry) miał Michał Jankowski.

Ósme zwycięstwo w sezonie (trzecie wyjazdowe) odniósł Znicz Basket Pruszków, który ograł AZS AGH Kraków 83:79. Goście jednak już w niedzielę byli pewni, że nie opuszczą strefy spadkowej. Inne wyniki sprawiły, że gospodarze zapewnili sobie udział w play-offach. Dla Znicza Basket 30 punktów, osiem zbiórek i cztery asysty uzyskał Szymon Walczak.
W AZS AGH 19 punktów miał Damian Dyrda, a po 18 Paweł Zmarlak i Wojciech Fraś, który dołożył też 13 zbiórek.

Wyniki 32. kolejki Suzuki I ligi:

WKK Wrocław - AZS UMCS Start II Lublin 93:84 (21:22, 29:23, 19:25, 24:14)

WKK: Ochońko 19, Chrabota 17, Koelner 16, Patoka 16, Jędrzejewski 13, Uberna 6, Prostak 6, Madray 0, Matusiak 0, Wilczek 0.

AZS UMCS Start: Stopierzyński 40, Obarek 21, Myśliwiec 13, Ciechociński 8, Ziółko 2, Barnuś 0, Gospodarek 0, Grzesiak 0, Nycz 0, Wąsowicz 0.

Miasto Szkła Krosno - Weegree AZS Politechnika Opolska 73:68 (21:12, 12:19, 21:15, 19:22)

Miasto Szkła: Jasiński 27, Janik 14, Ciesielski 12, Rompa 8, Dawdo 5, Oczkowicz 4, Sobiech 3.

Weegree AZS Politechnika: Rutkowski 22, Kiwilsza 14, Kapuściński 12, Krefft 6, Wilk 6, Kobel 4, Piszczatowski 2, Skiba 2.

Decka Pelplin - Dziki Warszawa 52:72 (13:14, 13:24, 12:19, 14:15)

Decka: Konopatzki 9, Kulis 8, Pułkotycki 7, Michałek 6, Szczepanik 6, Kaszowski 4, Shcherbatiuk 4, Wąsowicz 3, Sączewski 2, Wyszkowski 2, Leśniczak 1.

Dziki: Majewski 17, Kuźkow 16, Szwed 12, Pamuła 9, Komenda 7, Nowakowski 4, Kopycki 3, Grochowski 2, Piliszczuk 2, Groth 0, Łączyński 0, Mościcki 0.

MKKS Żak Koszalin - SKS Starogard Gdański 71:49 (25:11, 17:19, 12:13, 17:6)

Żak: Sewioł 22, Dłoniak 14, Tomaszewski 9, Harris 8, Zarzeczny 8, Pryć 5, Lungwana 4, Czyż 1, Czubak 0, Naczlenis 0, Szewczyk 0.

SKS: Ryżek 22, Ćwikliński 16, Pietras 4, Kierlewicz 3, Burczyk 2, Sadło 2, Cebula 0, Kamiński 0, Karolak 0, Szymański 0.

PGE Turów Zgorzelec - KS Księżak Łowicz 97:90 (22:26, 24:20, 25:23, 26:21)

PGE Turów: Kordalski 25, Stawiak 22, Bochno 14, Pruefer 10, Marcinkowski 9, Marek 8, Fudziak 6, Stępień 3, Maciejak 0.

Księżak: Jankowski 26, Fatz 17, Robak 17, Kobus 10, Motel 10, Stanios 5, Krzywdziński 3, Dawdo 2, Kramarz 0, Świderski 0.

Sensation Kotwica Kołobrzeg - TBS Śląsk II Wrocław 86:73 (28:23, 30:14, 18:25, 10:11)

Sensation Kotwica: Pieloch 26, Śmigielski 12, Kutta 11, Jakubiak 10, Kurpisz 7, Itrich 6, Kowalenko 6, Długosz 5, Wieczorek 3.

TBS Śląsk: Góreńczyk 19, Bożenko 13, Gordon 11, Walski 8, Bereszyński 7, Wojciechowski 6, Leńczuk 5, Zagórski 4.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Rawlplug Sokół Łańcut 85:91 (20:19, 14:27, 26:22, 25:23)

Górnik Trans.eu: Dymała 16, Niedźwiedzki 16, Jakóbczyk 13, Pabian 12, Malesa 8, Durski 8, Cechniak 6, Kruszczyński 4, Ratajczak 2, Zywert 0.

Rawlplug Sokół: Nowakowski 19, Pisarczyk 15, Szczypiński 12, Struski 10, Załucki 10, Bręk 9, Wrona 9, Czerwonka 3, Kulikowski 2, Lis 2.

AZS AGH Kraków - Znicz Basket Pruszków 79:83 (21:25, 21:10, 18:24, 19:24)

AZS AGH: Dyrda 19, Fraś 18, Zmarlak 18, Leszczyński 12, Matyja 5, Pawlak 4, Wydra 3, Orłowski 0, Pieniążek 0.

Znicz Basket: Walczak 30, Bodych 11, Suliński 11, Kamiński 10, Adamczyk 8, Czosnowski 5, Dębski 5, Tokarski 3, Michalski 0, Sowa 0.