To mógł być wieczór sezonu, a pozostał wielki niedosyt

Enea Zastal BC Zielona Góra był o krok od sprawienia gigantycznej sensacji w lidze VTB! Uniks Kazań leżał już na deskach, ale powstał i na finiszu zdołał odwrócić losy spotkania. Wygrał finalnie 85:80.

Krzysztof Kaczmarczyk
Dragan Apić Instagram / oficjalny profil Enea Zastalu BC / Dragan Apić
Sport kocha niespodzianki i w niedzielny wieczór do takiej mogło dojść w zielonogórskiej hali CRS. To miał być spacerek dla Uniksu, ale tak nie było.

Zastal rozegrał jedno z najlepszych spotkań w sezonie. Do sensacji zabrakło podopiecznym Olivera Vidina trzech minut, dwóch celnych rzutów...

Wicemistrzowie Polski rozpoczęli bardzo dobrze, a w drugiej kwarcie prowadzili nawet 47:28. Gracze Uniksu zupełnie nie byli w stanie zareagować na to, co dzieje się na parkiecie.

Jeszcze po przerwie było 63:46, ale z każdą kolejną minutą intensywność gry w defensywie gości z Kazania rosła, a to z kolei przełożyło się na atak, gdzie zaczęły też wpadać im rzuty zza łuku. Efekt był taki, że Uniks przegrywał w pewnym momencie już tylko 66:69.

Zielonogórzanie zdołali jednak odbić piłeczkę, a po znakomitych zagraniach Dragana Apicia ponownie prowadzili dwucyfrowo (78:68). I w tym momencie rywale przystąpili do decydującego ataku notując serię 14:0!

Wicemistrzowie Polski zupełnie niezrozumiale postawili na rzut z dystansu, który tego dnia zupełnie "nie siedział" (3/21). Po przeciwnej stronie szalał z kolei John Brown i wygrana uciekła. W ostatnich sekundach była jeszcze szans na remis, ale zza łuku nie trafili Tony Meier i Nemanja Nenadić.

20 punktów (9/11 z gry) i 12 zbiórek skompletował Apić, który zagrał wielki mecz. 11 "oczek" i pięć asyst dodał Andrzej Mazurczak. Koszykarzy Enea Zastalu BC pomimo porażki żegnały brawa. Szkoda.

Enea Zastal BC Zielona Góra - Uniks Kazań 80:85 (22:15, 29:21, 16:25, 13:24)

Zastal: Dragan Apić 20 (12 zb), Tony Meier 13, Nemanja Nenadić 11, Andrzej Mazurczak 11, Jarosław Zyskowski 8, Devoe Joseph 8, David Brembly 6, Przemysław Żołnierewicz 3, Krzystzof Sulima 0.

Uniks: John Brown 20, Mario Hezonja 19, Isaiah Canaan 17, Lorenzo Brown 12, Andrey Vorontsevich 6, Tonye Jekiri 6, Viacheslav Zaitcev 2, Dmitrii Uzinskii 1, Jarrell Brantley 0, Artem Komolov 0.