Mecz walki i błędów. Polki nie przestraszyły się faworytek

Nie udało się, ale nie ma też tragedii. W eliminacjach do EuroBasketu 2023 polskie koszykarki przegrały w Izmicie z Turczynkami 41:52. Różnica punktowa nie jest zatem duża.

Krzysztof Kaczmarczyk
Anna Makurat WP SportoweFakty / Dawid Lis / Na zdjęciu: Anna Makurat
Pojedynek w Turcji to jedno z najtrudniejszych wyzwań dla Biało-Czerwonych w tych eliminacjach. I bez dwóch zdań niedzielna konfrontacja była meczem walki i błędów.

W samej pierwszej kwarcie popełniono aż 17 strat. Turczynki przewagę zyskały jedynie szybkim atakiem, ale Polki zdołały odpowiedzieć i nie dały się stłamsić.

Żałować można wejścia w drugą połowę - Turczynki zaczęły bowiem od serii ośmiu punktów z rzędu i objęły prowadzenie 32:19. Wydawało się, że faworytki przejęły kontrolę, rekordowo miały nawet 18 "oczek" przewagi.

Podopieczne Marosa Kovacika pokazały jednak pazur. Ważne rzuty w czwartej kwarcie trafiała Klaudia Gertchen (8 punktów, m.in. dwie celne "trójki"), która jeszcze w końcówce pierwszej połowy opuszczała parkiet kulejąc z wielkim grymasem bólu.

Finalnie Turczynki wygrały 52:41. Różnica punktowa szału nie robi, podobnie jak końcowy wynik, w końcu obie drużyny łącznie nie przekroczyły granicy 100 zdobytych punktów.

Jednak przy wskaźnikach na poziomie nieco ponad 30 procent skuteczności rzutów z gry i łącznej liczbie 38 strat ciężko było o wielki wynik. Gertchen finalnie uzbierała 16 "oczek", cztery zbiórki, dwie asysty i dwa przechwyty. Jest wygraną tego okienka, ale w Energa Basket Lidze Kobiet ma problem z minutami, z powodu na absurdalne przepisy o grze Polki do 24. roku życia.

Drugi niedzielny mecz w "polskiej grupie", czyli starcie Słowenia - Albania, rozpocznie się o godzinie 18:00.

Turcja - Polska 52:41 (12:8, 12:11, 16:6, 12:16)

Turcja: Bahar Caglar 12, Merve Aydin 11, Serife Pelin Bilgić 10, Tugce Canitez 9, Olcay Cakir Turgut 6, Alperi Onar 4, Kiah Stokes 0 (12 zb), Melis Gulcan 0, Goksen Fitik 0, Esra Topuz 0.

Polska: Klaudia Gertchen 16, Amalia Rembiszewska 11, Weronika Gajda 6, Weronika Telenga 3, Zuzanna Sklepowicz 3, Kamila Borkowska 2, Anna Makurat 0, Anna Jakubiuk 0, Marissa Kastanek 0, Agnieszka Skobel 0.