Dzień pościgów. Rekord sezonu byłego rozgrywającego EBL nie pomógł

Mateusz Kaszowski zdobył dla Decki Pelplin aż 33 punkty, ale to nie wystarczyło do wygranej nad Żakiem Koszalin, który przed czwartą kwartą przegrywał 53:61, a finalnie zwyciężył 81:73! Pościg nie udał się za to koszykarzom Miasta Szkła Krosno.

Dawid Siemieniecki
Na zdjęciu w środku: Mateusz Kaszowski WP SportoweFakty / Jacek Wojciechowski / Na zdjęciu w środku: Mateusz Kaszowski
Mateusz Kaszowski dwoił się i troił, ale to nie wystarczyło do wygranej Decki. Zespół dowodzony przez Marcina Radomskiego miał pewne problemy w starciu z Żakiem Koszalin, ale po 30 minutach prowadził różnicą ośmiu "oczek". W ostatniej części przyjezdni wrzucili jednak wyższy bieg i wywieźli z Pelplina niezwykle cenny triumf. Poprowadził ich do tego Fineto Lungwana, który był w końcówce nie do zatrzymania!

W całym meczu najlepszym strzelcem był jednak wspomniany już Kaszowski, który po odejściu z Energa Basket Ligi pokazał, że na jej zapleczu może być jednym z najlepszych rozgrywających. Były gracz Asseco Arki zdobył 33 punkty, ustanawiając rekord obecnego sezonu. Kilkanaście kilometrów dalej - w Starogardzie Gdańskim - miejscowy SKS podejmował lidera z Łańcuta i długo mógł liczyć na końcowy sukces, jednak w ostatniej kwarcie role się odwróciły.

Od stanu 90:91 "Sokoły" pokazały, dlaczego są obecnie najlepszą drużyną w I lidze. W końcówce Marcin Nowakowski udowodnił swoją wartość, a niezbędne okazało się również wsparcie, którego udzielili mu Mateusz Szczypiński, Filip Struski i Wojciech Pisarczyk. Ostatecznie zespół z Podkarpacia wygrał 112:98 po świetnej czwartej kwarcie, w której zawodnicy Dariusza Kaszowskiego rzucili aż 37 "oczek". Przeciwko byłej ekipie 22 punkty zdobył Bartłomiej Karolak. Tyle samo dorzucił Filip Stryjewski, ale to było za mało.

W Krośnie po 20 minutach gospodarze przegrywali z gośćmi z Krakowa już 31:57, ale po zmianie stron totalnie odmienił się również obraz gry. Koszykarze Radosława Soji walczyli do samego końca, ale do w pełni udanego pościgu zabrakło im czasu. AZS AGH zdołał się obronić, wygrał 78:74 i odniósł tym samym swoje czwarte z rzędu zwycięstwo, choć rozgrywki rozpoczął od czterech porażek. Teraz ma jednak bilans 4-4, dzięki czemu awansował na 8. miejsce w tabeli.

Bardzo udany debiut zanotował z kolei Kamil Sadowski, dla którego starcie z Górnikiem Wałbrzych było pierwszym w roli trenera Weegree AZS Politechniki. Goście zagrali bardzo słabo w ataku, trafiając zaledwie 33 procent rzutów z gry i choć popełnili tylko siedem strat przy piętnastu opolan, to rozregulowane celowniki sprawiły, że o wygranej nie mogło być mowy. Tym samym stracili oni pozycję wicelidera.

Potknięcie Górnika wykorzystał bowiem GKS Tychy, który wygrał na trudnym terenie w Łowiczu. Zawodnicy Tomasza Jagiełki zaprezentowali się kiepsko jeśli chodzi o skuteczność (39 proc. z gry, gospodarze mieli 55 procent), ale stawali aż 30 razy na linii rzutów wolnych, z czego zdobyli 23 punkty. Dla porównania Księżak z linii osobistych miał tylko siedem punktów i to właśnie tu był jeden z kluczy do wygranej gości.

Wyniki sobotnich meczów 9. kolejki Suzuki 1LM:

Decka Pelplin - MKKS Żak Koszalin 73:81 (18:15, 17:21, 26:17, 12:28)

Decka: Kaszowski 33, Pułkotycki 11, Michałek 9, Wąsowicz 8, Kulis 6, Szczepanik 4, Konopatzki 2, Leśniczak 0, Sączewski 0, Shcherbatiuk 0.

Żak: Lungwana 18, Dłoniak 17, Tomaszewski 17, Szewczyk 8, Pryć 6, Czyż 5, Sewioł 4, Naczlenis 3, Zarzeczny 3.

Miasto Szkła Krosno - AZS AGH Kraków 74:78 (14:31, 17:26, 20:7, 23:14)

Miasto Szkła: Vaulet 23, Jasiński 21, Dawdo 14, Sobiech 6, Oczkowicz 4, Ciesielski 2, Krzywdziński 2, Śpica 2, Rompa 0.

AGH: Leszczyński 19, Wydra 15, Dyrda 14, Fraś 10, Zmarlak 9, Majka 8, Rojek 3, Biegoń 0, Matyja 0, Pieniążek 0, Zgłobicki 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - Górnik Trans.eu Wałbrzych 83:75 (21:19, 19:12, 19:18, 24:26)

Politechnika: Kiwilsza 19, Kaczmarzyk 17, Rutkowski 13, Wilk 9, Kobel 8, Krefft 6, Skiba 5, Jodłowski 4, Kapuściński 2, Piszczatowski 0.

Górnik: Dymała 16, Pabian 14 (11 zb.), Jakóbczyk 13, Malesa 9, Zywert 9, Cechniak 7, Kruszczyński 3, Durski 2, Ratajczak 2, Pawlak 0.

KS Księżak Łowicz - GKS Tychy 78:81 (28:21, 11:23, 19:16, 20:21)

Księżak: Fatz 28, Jankowski 13, Stanios 12, Kobus 10, Dawdo 5, Kowalski 4, Motel 4, Dylik 2, Kramarz 0, Świderski 0.

GKS: Wieloch 19, Diduszko 15, Koperski 13, Tyszka 10, Stankowski 8, Krajewski 5 (10 zb.), Mąkowski 3, Nowak 3, Trubacz 3, Chodukiewicz 2.

SKS Starogard Gdański - Rawlplug Sokół Łańcut 98:112 (28:30, 31:31, 24:14, 15:37)

SKS: Karolak 22, Stryjewski 22 (13 as.), Ryżek 16, T. Szymański 15 (11 zb.), Burczyk 11, Kamiński 6, Sadło 6, Cebula 0, Ebertowski 0, A. Szymański 0.

Sokół: Nowakowski 21, Lis 17, Szczypiński 17, Pisarczyk 15, Wrona 12, Bręk 10, Czerwonka 10, Struski 9, Kulikowski 1.