Wisła odpłynęła Odrze

Przez trzy kwarty koszykarkom Cukierków Odry Brzeg udawało się dotrzymać kroku mistrzyniom Polski. Jednak w ostatniej odsłonie Wisła Can Pack Kraków dała popis swoich umiejętności, zwyciężając ostatecznie 96:80.

Grzegorz Grajdura

Krakowianki od początku spotkania grały tak, jak gdyby chciały go wygrać najmniejszym nakładem sił. Nie bez wpływu na ich dyspozycję była przegrana rywalizacja w Eurolidze. – Przystępowaliśmy do tego meczu zdemobilizowani po utracie szans na awans w rywalizacji z Fenerbahce. Stąd dopiero w ostatniej kwarcie udało nam się pokazać swój potencjał – tłumaczy ł po spotkaniu trener Wisły, Tomasz Herkt. Jego podopieczne od początku starały się wykorzystywać swoją przewagę wzrostową nad rywalkami, grając pod kosz do wysokich Amerykanek - Kary Braxton i Candice Dupree. Dla przeciwwagi, brzeżanki starały się wykorzystać szybkość swoich rozgrywających. W ataku brylowała zwłaszcza Daria Cybulak, która bezlitośnie ogrywała przemęczoną Annę DeForge. Wiślaczki długo nie mogły wypracować sobie większej przewagi, bo w drugiej kwarcie wśród gospodyń przebudziła się Joei Clyburn. Amerykanka rzuciła 9 punktów z rzędu dla swojej drużyny, ale w Wiśle coraz lepiej punktowała też Monika Krawiec, dzięki czemu przyjezdne odskoczyły na 33:26 i 37:30. Na więcej w końcówce pierwszej połowy nie pozwoliła Ludmiła Lubarska, zdobywając 8 ostatnich punktów dla Cukierków.

Po zmianie stron miejscowe grały coraz śmielej. Trafiały Cybulak i Clyburn, a swoje pierwsze punkty w barwach Odry zdobyła debiutująca w FGE Shantia Owens. Krakowianki utrzymywały prowadzenie głównie dzięki bardzo ładnym akcjom 2+1 Marty Fernandez. W ostatniej minucie tej odsłony błysnęła najmniejsza na boisku (165 centymetrów wzrostu) Lubarska, która zebrała piłkę w ataku po swoim niecelnym rzucie, dobijając ją z faulem rywalki. Dzięki temu na 10 minut przed końcem było tylko 63:65. W ostatniej odsłonie ciężar gry wzięły na siebie wspomniane już Braxton i Fernandez, a swoje punkty zdobyła też Anna Wielebnowska. Gospodynie nie potrafiły znaleźć odpowiedzi na niezwykle skuteczną grę Wisły, przegrywając ostatecznie tę kwartę 17:31, a cały mecz 80:96.

W następnej kolejce Cukierki czeka trudny wyjazd do Poznania i mecz z INEĄ AZS, a Wisła podejmować będzie u siebie ostatni w tabeli Arcus SMS PZKosz Łomianki.