Niespełnione marzenie polskich koszykarzy. Igrzyska odjechały

Obdarci z marzeń. Polacy nie zagrają na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Półfinał turnieju kwalifikacyjnego okazał się nie do przejścia. Litwini okazali się poza zasięgiem. Wygrali 88:69.

Krzysztof Kaczmarczyk
Arnas Butkevicius (z lewej) i Mateusz Ponitka PAP/EPA / Toms Kalnins / Na zdjęciu: Arnas Butkevicius (z lewej) i Mateusz Ponitka
Ostatni raz na igrzyskach olimpijskich polscy koszykarze wystąpili w 1980. I niestety na kolejny taki poczekamy jeszcze minimum trzy lata.

Polacy faktycznie "zapomnieli" o lekcji od Słoweńców, ale na gospodarzy i tak sposobu nie znaleźli. Dobra połówka to za mało, żeby ograć faworyzowanego rywala.

"Taki mecz, jak ze Słowenią, nie może nam się powtórzyć" - było słychać z obozu naszej reprezentacji. I faktycznie w sobotę z innym wielkim faworytem było inaczej.

Zaczęło się co prawda od podkoszowej dominacji Jonasa Valanciunasa, ale wyzwanie przyjął Aleksander Balcerowski. Biało-Czerwoni nie dali się zdominować, a nie do zatrzymania był A.J. Slaughter. Efekt był taki, że w końcówce drugiej kwarty Polacy prowadzili 45:42.

Niesieni dopingiem swoich fanów gospodarze sprawę wyjaśnili niejako w trzeciej kwarcie, kiedy to zagrali doskonale w defensywie. Na pierwsze minuty w drugiej kwarcie nasi koszykarze czekali pięć minut.

Podopieczni Dariusa Maskoliunasa zdołali "wyciągnąć" przewagę na "dwucyfrowy" dystans i zdołali kontrolować mecz do końcowej syreny. Defensywa Litwinów okazała się być już nie do złamania, a i w ofensywnej grze pojawił się luz.

Niejako zgodnie z oczekiwaniami Biało-Czerwoni nie byli w stanie powalczyć pod koszem. Walkę o zbiórkę przegrali 20:38. Domantas Sabonis i Jonas Valanciunas zrobili swoje - pierwszy miał 17 punktów i 8 zbiórek, drugi 15 "oczek" i również 8 "desek".

Po naszej stronie najskuteczniejszy był Slaughter (19 punktów). Po zmianie stron jednak nawet jemu trudno było przebić się przez litewska obronę. Podopieczni Mike'a Taylora porażką zakończyli turniej w Kownie. Igrzyska pozostały w sferze marzeń.

W wielkim finale turnieju w Kownie Litwini zmierzą się ze Słoweńcami, którzy w swoim półfinale okazali się lepsi od Wenezuelczyków (98:70).

Litwa - Polska 88:69 (23:19, 23:26, 16:6, 26:18)

Litwa: Domantas Sabonis 17, Jonas Valanciunas 15, Mantas Kalnietis 14, Rokas Jokubaitis 13, Marius Grigonis 10, Arnas Butkevicius 9, Eimantas Bendzius 8, Lukas Lekavicius 2, Rokas Giedraitis 0, Gytis Masiulis 0, Tomas Dimsa 0.

Polska: A.J. Slaughter 19, Aleksander Balcerowski 10, Jakub Garbacz 10, Mateusz Ponitka 10, Aaron Cel 7, Łukasz Koszarek 5, Damian Kulig 4, Michał Michalak 4, Michał Sokołowski 0, Adam Hrycaniuk 0.