VTB. Odrodzenie Richarda nie pomogło, Enea Zastal BC ponownie bez szans

To już jest koniec. Enea Zastal BC Zielona Góra nie dał rady Uniksowi Kazań i to rywale z Rosji zagrają w półfinale ligi VTB. Wicemistrzowie Polski przegrali 79:90 i zakończyli sezon 2020/2021.

Krzysztof Kaczmarczyk
Na zdjęciu od lewej: Nate Wolters, Łukasz Koszarek i Dmitrii Uziński PAP / Lech Muszyński / Na zdjęciu od lewej: Nate Wolters, Łukasz Koszarek i Dmitrii Uziński
Nie było najmniejszych argumentów. Enea Zastal BC nie dał rady Uniksowi i to rywale pozostają w grze o zwycięstwo w lidze VTB.

Zastal przez 20 minut toczył wyrównaną walkę, ale wejście w drugą połowę sprawiło, że to Uniks przejął inicjatywę na parkiecie hali CRS i zdołał zamknąć serię.

20 punktów, 7 zbiórek i 6 asyst Krisa Richarda nie pomogło - Zastal przegrał i nie wyleci już do Kazania. Historyczny awans do fazy play-off VTB zakończył się na dwóch meczach.

Zastal ponownie miał problemy w ofensywie. Znów nie potrafił znaleźć recepty na niezwykle mocno i agresywnie grających rywali, którzy przy okazji sami nie mieli problemów z punktowaniem.

O ile do przerwy zielonogórzanie trzymali się dzielnie, o tyle po zmianie stron wszystko było już pond kontrolą gości z Kazania. Ci rozpoczęli serii 8:0 trafiając m.in. dwie "trójki", odskoczyli na dwucyfrową przewagą i tak naprawdę do końca ją utrzymywali.

Szóste miejsce w rundzie zasadniczej to wielki sukces wicemistrzów Polski, ale jednak obecność w fazie play-off dawała nadzieję na "coś" więcej. Było wiadomo, że rywal jest z wysokiej półki, ale po cichu liczono, że może uda się wyrwać chociaż jedno spotkanie.

W piątek dobiegł końca pewien bardzo udany etap w historii Zastalu. Po raz ostatni drużynę poprowadził Żan Tabak i przed władzami klubu trudne zadanie zbudowania zespołu praktycznie od zera. Na dziś czas jednak na odpoczynek po solidnym graniu w sezonie 2020/2021.

Enea Zastal BC Zielona Góra - Uniks Kazań 79:90 (25:24, 12:15, 19:27, 23:24)

Zastal: Kris Richard 20, Skyler Bowlin 15, David Brembly 12, Rolands Freimanis 10, Łukasz Koszarek 8, Janis Berzins 5, Adam Smith 5, Geoffrey Groselle 4 (10 zb).

Uniks: Jamar Smith 18, John Holland 17, Okaro White 15 (10 zb), Nate Wolters 12, Artem Klimenko 8, Dmitrii Uzinskii 7, John Brown 6, Georgy Zhbanov 4, Pavel Sergeev 3, Pavel Antipov 0, Aleksandr Razumov 0.

stan rywalizacji: 2:0 dla Uniksu Kazań

Poważny gracz wszedł do polskiego basketu. "Koszykówka bierze życie za rogi"

Czy to był najlepszy sezon w historii Enea Zastalu BC?