VTB. Tym razem bez happy-endu. Decydujący rzut w Kazaniu zatrzymał się na obręczy

Uniks Kazań pokonał Zastal Enea BC Zielona Góra 65:64. Decydujące punkty gospodarze zdobyli na siedem sekund przed końcem. Mistrzowie Polski tym razem nie trafili rzutu na wygraną.

Krzysztof Kaczmarczyk
Geoffrrey Groselle WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Geoffrrey Groselle
Wielka szkoda tego meczu! Jeszcze dwie minuty przed końcem podopieczni Żana Tabaka prowadzili 64:58. Niestety z Kazania wrócą z pustymi rękoma.

Końcówka meczu należała do najlepszego na parkiecie Jamar Smith - to on zdobył ostatnich siedem punktów w tym spotkaniu, w tym te decydujące na 7 sekund przed końcem, kiedy minął z góry Geoffreya Groselle'a.

Zastal nie miał już przerwy, więc z akcją od kosza do kosza pomknął Iffe Lundberg. Ten zwiódł rywala, wyszedł w górę, ale tym razem jego rzut na zwycięstwo nie doszedł celu.

Szybkie dwa przewinienie Groselle'a na początku meczu nie wybiły Zastalu z rytmu - zielonogórzanie trafili w samej pierwszej kwarcie sześć rzutów z dystansu co pozwoliło zbudować przewagę. I zielonogórzanie prowadzili niemal przez cały mecz.

Rekordowo mistrzowie Polski prowadzili nawet 49:37, a na decydującą część wychodzili z dziewięciopunktową zaliczką. I wtedy zaczęły się poważne problemy ekipy Tabaka, bowiem Uniks ostatnią kwartę rozpoczął od serii 12:0. Z tej opresji Zastal zdołał jednak jeszcze wyjść.

Gdy po wsadzie Groselle'a było 64:58 wydawało się, że to się może udać. Na finiszu gospodarze znacznie poprawili jednak defensywę, a w ataku mieli Smitha, który spotkanie zakończył z dorobkiem 22 "oczek". Był dla Zastalu bezwzględny.

W Kazaniu królowała defensywa. Zielonogórzanie po sześciu "trójkach" w pierwszej kwarcie, potem dołożyli do tego jeszcze tylko dwa trafienia. Zastal popełnił również aż 20 strat. Nawet pól metra wolnego miejsca nie miał Lundberg, za którym cały czas jak cień podążał obrońca. MVP grudnia w VTB miał 3/11 z gry i popełnił 5 strat.

Uniks Kazań - Zastal Enea BC Zielona Góra 65:64 (18:24, 15:15, 13:16, 19:9)

Uniks: Jamar Smith 22, Okaro White 15, Nate Wolters 8, Pavel Antipov 5, Georgy Zhbanov 4, Jordan Morgan 4, Jordan Theodore 4, Evgeniy Kolesnikov 3, Dmitrii Uzinskii 0, John Brown 0.

Zastal: Iffe Lundberg 13, Rolands Freimanis 13, Geoffrey Groselle 13, Janis Berzins 8 (13 zb), Kris Richard 5, Blake Reynolds 5, Marcel Ponitka 4, Łukasz Koszarek 3, Filip Put 0.