Suzuki I liga. Kapitalny powrót odmienionego TBS Śląska. Szalony mecz dla WKK

Udany debiut trenera Dusana Stojkova. W 16. kolejce Suzuki I ligi prowadzony przez Serba TBS Śląsk II Wrocław wygrał z Księżakiem Łowicz 94:86. Jeszcze więcej emocji było w meczu z udziałem drugiej wrocławskiej drużyny.

Patryk Neumann
WKK Wrocław Materiały prasowe / R. Jędrzejewski / Na zdjęciu: WKK Wrocław
Pojedynek w Łowiczu zapowiadał się ciekawie i tak faktycznie było. Księżak zaczął od prowadzenia 18:2. TBS Śląsk II Wrocław w debiucie trenera Dusana Stojkova wrócił jednak do gry w wielkim stylu. Goście już przed przerwą odrobili potężną stratę, a po 13 punktach z rzędu prowadzili 52:47. W trzeciej kwarcie uzyskali 10 "oczek" przewagi. Księżak jeszcze zbliżył się na 69:71 jednak końcówka należała wyraźnie do przyjezdnych.

Wrocławianie trafili 12/29 prób za trzy punkty przy 6/17 Księżaka w tym elemencie. Goście mieli do tego niesamowitą skuteczność w rzutach za dwa punkty (24/32). Dla TBS Śląska 22 punkty zdobył Aleksander Leńczuk (5/9 za trzy). Sebastian Bożenko do 21 punktów dołożył osiem asyst, a Jan Wójcik miał 14 punktów i 10 zbiórek. Najbardziej zaskoczyły dwucyfrowe zdobycze Pawła Strzępka i Szymona Walskiego. Dla gospodarzy 23 punkty rzucił Łukasz Bodych, a 21 punktów i 11 zbiórek uzyskał Mikołaj Grod.

W sobotę trudną przeprawę miały dwie czołowe drużyny Suzuki I ligi, a bardzo blisko niespodzianki było w Słupsku. W niedzielę natomiast z beniaminkiem z Pelplina męczył się trzeci w tabeli WKK Wrocław (bilans 13-3). Gospodarze wygrali jednak z Decką 95:92. Na takie emocje do ostatniej sekundy się nie zanosiło, bo siedem minut przed końcem odskoczyli oni na 79:67.

Goście zdołali doprowadzić do remisu, ale w ostatniej minucie lepiej poradzili sobie koszykarze WKK, którzy uciekli na 95:90 i nie oddali już tego prowadzenia. Beniaminek trafił 12/31 prób za trzy punkty, a WKK tylko 7/21. Potężna różnica na korzyść gospodarzy była jednak w zbiórkach (54:27) i rzutach wolnych (30/40 przy 14/16 Decki).

Po 21 punktów dla swoich ekip rzucili Dominik Rutkowski (WKK) i Aleksander Załucki (Decka). Szansę na triple-double miał koszykarz gospodarzy. Jakub Koelner do 10 punktów dołożył po dziewięć zbiórek i asyst. Piotr Niedźwiedzki skompletował natomiast double-double - 17 punktów (6/18 z gry) i 10 zbiórek.

Ostatnie akcje Decka rozgrywała bez dobrze dysponowanego Nicka Madraya (17 punktów i osiem zbiórek), który popełnił piąte przewinienie. Wcześniej kontuzji doznał podstawowy rozgrywający. Przez to Paweł Dzierżak spędził na parkiecie tylko 6,5 minuty.

GKS Tychy odniósł 10. zwycięstwo w sezonie i utrzymał czwartą pozycję w tabeli. Mecz w Opolu był wyrównany, a goście w czwartej kwarcie odskoczyli na 10 punktów i wygrali 91:84. Dla GKS-u 27 punktów rzucił Paweł Śpica (11/16 z gry). Filip Stryjewski zdobył 21 punktów (9/15). Liderem Weegree AZS Politechniki był Adam Kaczmarzyk - 22 punkty (4/8 za trzy).

Rawlplug Sokół wygrał z Zetkamą Doral Nysa Kłodzko 102:69. Łańcucianie trafili 16/34 prób za trzy punkty (rywale 5/15) oraz 22/33 za dwa. Dla Rawlplug Sokoła po 19 punktów zdobyli: Michał Jankowski (4/8 za trzy) i Bartłomiej Karolak (5/9).

Zajmujący ostatnie miejsce w tabeli goście (16 porażek w 16 meczach) przyjechali w ośmioosobowym składzie, a po 40 minut na parkiecie spędzili: Daniel Dawdo (16 punktów i osiem zbiórek) oraz Karol Nowakowski (15 punktów i siedem zbiórek). Po siedmiu minutach kontuzji doznał Krzysztof Krajniewski.

W pojedynku beniaminków wyraźnie lepsze Dziki Warszawa. Goście wygrali z TS Wisłą Chemart Kraków 91:75. Lepiej zaczęli gospodarze (9:2), ale później zdecydowanie dominowali przyjezdni, którzy mieli nawet 22 punkty przewagi.

Dla Wawelskich Smoków 19 punktów rzucił Michał Chrabota, a żadnego z czterech rzutów z gry nie trafił w debiucie Michael Hicks. Dziki zagrały bardzo zespołowo. Najwięcej punktów (15) zdobył bezbłędny w rzutach z gry (5/5) Krystian Koźluk, który miał też osiem zbiórek. Patryk Nowerski skompletował double-double (10 punktów i 11 zbiórek).

Wyniki niedzielnych spotkań 16. kolejki Suzuki I ligi:

KS Księżak Łowicz - TBS Śląsk II Wrocław 86:94 (30:19, 17:33, 19:19, 20:23)

Księżak: Bodych 23, Grod 21, Stopierzyński 15, Jakubiak 11, Fatz 6, Leszczyński 5, Kobus 3, Świderski 2, Kucharek 0.

TBS Śląsk: Leńczuk 22, Bożenko 21, Strzępek 15, Wójcik 14, Walski 13, Góreńczyk 6, Siembiga 2, Żeleźniak 1, Kozłowski 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 102:69 (24:12, 26:16, 30:20, 22:21)

Rawlplug Sokół: Jankowski 19, Karolak 19, Zaguła 16, Fraś 13, Pełka 10, Klima 8, Czerwonka 7, Kulikowski 6, Noga 3, Majka 1.

Zetkama Doral Nysa: Dawdo 16, Nowakowski 15, Szymański 10, Weiss 9, Rogalewski 7, Kowalski 5, Bernecki 4, Krajniewski 3.

Weegree AZS Politechnika Opolska - GKS Tychy 84:91 (22:24, 20:19, 23:23, 19:25)

Weegree AZS Politechnika: Kaczmarzyk 22, Wilk 17, Brenk 12, Szymański 10, Łabinowicz 7, Jodłowski 6, Jankowski 4, Piszczatowski 4, Krajewski 2, Skiba 0.

GKS: Śpica 27, Stryjewski 21, Trubacz 10, Wrona 10, Karpacz 8, Mąkowski 6, Kędel 4, Woroniecki 3, Grochowski 2.

TS Wisła Chemart Kraków - Dziki Warszawa 75:91 (23:22, 16:28, 18:25, 18:16)

TS Wisła Chemart: Chrabota 19, Bogdanowicz 15, Rajewicz 14, Krakowiak 9, Maj 6, Żaczek 6, Włodarczyk 3, Zgłobicki 3, Czyż 0, Gorgoń 0, Hicks 0.

Dziki: Koźluk 15, Wojtyński 14, Krefft 12, Pamuła 12, Gospodarek 10, Nowerski 10, Grochowski 7, Tokarski 6, Piliszczuk 3, Dębski 2, Marchoff 0, Zozuń 0.

WKK Wrocław - Decka Pelplin 95:92 (20:16, 24:29, 23:20, 28:27)

WKK: Rutkowski 21, Kiwilsza 17, Niedźwiedzki 17, Jędrzejewski 11, Koelner 10, Patoka 9, Prostak 5, Uberna 3, Sitnik 2.

Decka: Załucki 21, Pawłowski 18, Madray 17, Majewski 16, Dutkiewicz 15, Paweł Dzierżak 2, Pietras 2, Wojciech Dzierżak 1, Burczyk 0, Szymański 0.