VTB. Williams zbierał i punktował, Kalnietis asystował. Zastal bez przełamania

Zastal Enea BC Zielona Góra nadal bez pierwszej wygranej w lidze VTB. W pierwszym meczu we własnej hali podopieczni Żana Tabaka przegrali z Lokomotivem Kubań Krasnodar 99:114. Wielki mecz rozegrał Alan Williams.

Krzysztof Kaczmarczyk
koszykarze Stelmetu Enea BC Zielona Góra WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: koszykarze Stelmetu Enea BC Zielona Góra
Przed meczem Żan Tabak przekonywał, że nie wie czego może się spodziewać po drużynie, która w ostatnim czasie była na kwarantannie.

Zastal zagrał nieźle, ale nieźle na taki zespół, jak Lokomotiv to za mało. Tym bardziej, że dwóch zawodników z Krasnodaru zaliczyło występy marzenia.

Alan Williams zdominował strefę podkoszową - robił tam co chciał, a mecz zakończył z double-double na poziomie 34 punktów i 13 zbiórek! Goście zdobyli łącznie aż 114 "oczek" i nie byłoby tego, gdyby nie kapitalny na rozegraniu Mantas Kalnietis, autor 17 asyst.

Już pierwsza kwarta pokazała, że to będzie bardzo ofensywny mecz. Faworyt zaczął mocno, ale Zastal dotrzymywał kroku. Najlepszy był Marcel Ponitka, kapitalne wejście z ławki zaliczył Filip Put, a zielonogórzanie siedmiu punktów z rzędu na zakończenie przegrywali tylko 25:28.

Pierwszym problemem Tabaka było trzecie przewinienie Geoffrey'a Groselle'a w 14 minucie. W strefie podkoszowej pojawiła się luka, ale tak naprawdę i tak nikt nie był w stanie przeciwstawić się tam Williamsowi.

Po zmianie stron uaktywnił się w Lokomotivie Kevin Hervey, który w samej trzeciej ćwiartce trafił cztery "trójki". Zastal jednak nadal był w kontakcie. Na decydującą część wychodził przegrywając tylko 76:82. "Loko" tą część otworzyło jednak od siedmiu "oczek" z rzędu i ustawiło sobie mecz na ostatnie minuty.

W rosyjskiej ekipie nie do zatrzymania byli Mindaugas Kuzminskas czy Will Cummings i Zastal w żaden sposób nie był w stanie się zbliżyć. Swoje konto punktowe na finiszu podreperował Groselle, który ostatecznie okazał się najskuteczniejszym graczem mistrza Polski.

Tabak będzie miał duże pretensje do postawy w defensywie. Atak funkcjonował bez zarzutu - jego podopieczni zdobyli 99 punktów i rozdali 30 asyst. Najlepszy mecz w barwach Zastalu zaliczył Put, który zagrał niemal prosto z kwarantanny, a w 12 minut zaliczył 16 "oczek".

Debiut z kolei ma za sobą Kris Richard. Ten w trakcie 15 minut spędzonych na parkiecie uzbierał 5 punktów i 4 asysty. W składzie zastąpił Blake'a Reynoldsa.

Zastal Enea BC Zielona Góra - Lokomotiv Kubań Krasnodar 99:114 (25:28, 26:22, 25:32, 23:32)

Zastal: Geoffrey Groselle 18, Marcel Ponitka 17, Filip Put 16, Rolands Freimanis 15, Janis Berzins 14, Iffe Lundberg 14, Kris Richard 5, Cecil Williams 0, Łukasz Koszarek 0.

Lokomotiv: Alan Williams 34 (13 zb), Mindaugas Kuzminskas 19, Kevin Hervey 16, Will Cummings 16, Jordan Crawford 12, Mantas Kalnietis 11 (17 as), Stanislav Ilnitskiy 4, Andrey Martyuk 2, Grigoriy Motovilov 0, Valeriy Kalinov 0.