VTB. Rzuty wolne na wagę złota. Nieudana pogoń Stelmetu Enea BC w Krasnodarze

Stelmet Enea BC Zielona Góra z drugą porażką w lidze VTB. Podopieczni Żana Tabaka przegrali na wyjeździe z Lokomotivem Kubań Krasnodar 76:83. Mistrzowie Polski mają czego żałować, bo wygrana była w zasięgu.

Krzysztof Kaczmarczyk
mecz Stelmet Enea BC Zielona Góra - King Szczecin WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: mecz Stelmet Enea BC Zielona Góra - King Szczecin
Rzuty osobiste śnić się będą zielonogórzanom przez najbliższe noce. Pudła z linii na finiszu nie pozwoliły Stelmetowi wyszarpać wygranej w starciu z faworyzowanym Lokomotivem.

Jeszcze na początku czwartej kwarty gospodarze prowadzili 65:51, ale podopieczni Żana Tabaka do końca byli w grze. Duża w tym zasługa Iffe Lundberga, który przez trzy kwarty nie potrafił odnaleźć skuteczności.

W samej czwartej kwarcie Duńczyk zdobył jednak aż 12 "oczek" i dał nadzieję swojej ekipie. Niestety gdy tylko Stelmet miał rywali "na widelcu", to seryjnie rzuty wolne pudłowali Geoffrey Groselle i Marcel Ponitka. Rosjanie w tym elemencie byli pewniejsi, a kluczową "trójkę" dla losów pojedynku trafił dwie minuty przed końcem Mantas Kalnietis.

Stelmet w całym meczu wykorzystał zaledwie 12 z 26 prób z linii rzutów wolnych. 18 punktów (4/8 zza łuku), 7 zbiórek i 3 asysty uzbierał Janis Berzins. Dużo dobrego zrobił też Ponitka i bardzo pozytywną ocenę za ten występ popsuły tylko te nieszczęsne "osobowe".

Mecz był do wygrania. Stelmet wygrał pierwszą kwartę, ale w drugiej dał rywalom odskoczyć - po serii 10:0 Lokomotiv objął prowadzenie 38:27. Nie do zatrzymania przed przerwą był przede wszystkim Alan Williams. Gdy zielonogórzanie zdołali się ocknąć i nieco odrobić strat, to z 10 metrów "trójkę" do szatni trafił Will Cummings.

Po zmianie stron gospodarze długo kontrolowali przewagę. Dużym atutem była ich walka na atakowanej tablicy, gdzie zebrali 14 piłek i zdobyli z tego 18 punktów - najbardziej aktywny w tym elemencie był Mindaugas Kuzminskas.

Zielonogórzanie szarpali, kąsali, ale z Rosji do domów wrócą finalnie z dwoma porażkami. Wcześniej - w środę - podopieczni Tabaka ulegli w Sankt Petersburgu tamtejszemu Zenitowi 74:83.

Lokomotiv Kubań Krasnodar - Stelmet Enea BC Zielona Góra 83:76 (20:22, 23:12, 21:17, 19:25)

Lokomotiv: Alan Williams 20, Will Cummings 12, Mindaugas Kuzminskas 11 (10 zb), Mantas Kalnietis 10, Stanislav Ilnitskiy 10, Jordan Crawford 10, Andrey Martyuk 8, Sergey Dolinin 2, Grigoriy Motovilov 0.

Stelmet Enea BC: Janis Berzins 18, Iffe Lundberg 15, Geoffrey Grosselle 12, Cecil Williams 10, Marcel Ponitka 10, Blake Reynolds 5, Filip Put 4, Łukasz Koszarek 2.