EBL. Piorunująca druga kwarta. Enea Astoria wygrała i odrobiła straty z Radomia

Druga kwarta, wygrana przez gospodarzy aż 30:8, zadecydowała o końcowym sukcesie Enea Astorii Bydgoszcz, która pewnie pokonała ekipę HydroTrucka Radom, z nawiązką odrabiając straty z pierwszej rundy.

Dawid Siemieniecki
Enea Astoria Bydgoszcz WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Enea Astoria Bydgoszcz
Bardzo ważne zwycięstwo odniosła Enea Astoria, pokonując na własnym terenie zespół HydroTrucka. Co ważniejsze, bydgoszczanie odrobili 5 punktów straty z Radomia, a wygrywając niedzielny pojedynek, dogonili rywali w liczbie wygranych. Obie drużyny liczą się w walce o awans do fazy play-off, w związku z czym bezpośrednie zwycięstwo ma podwójne znaczenie.

Spotkanie w Bydgoszczy zaczęło się od festiwalu rzutowego podopiecznych Roberta Witki. Z dystansu dwukrotnie trafił Obie Trotter, jedną trójkę dorzucił Rod Camphor i radomianie prowadzili 13:9. Bydgoszczanie odpowiedzieli jednak tym samym, gdyż od początku świetnie dysponowany w tym względzie był Michał Chyliński, który już do połowy trafił trzykrotnie zza łuku. Ostatecznie po 10 minutach gry gospodarze prowadzili punktem - 24:23.

To, co stało się jednak z zespołem z Radomia w drugiej kwarcie, aż trudno wytłumaczyć. Koszykarzom HydroTrucka przestał "siedzieć" rzut i ewidentnie brakowało im pomysłu na urozmaicenie gry w ataku. Zawodziła ich również obrona, bowiem bydgoszczanie momentami robili, co chcieli. Świetną zmianę dał szczególnie Michał Aleksandrowicz, który trafił wszystkie trzy rzuty z gry, dając sygnał do ataku dla Enea Astorii.

Rozpędzeni gospodarze powiększali swoje prowadzenie niemalże z każdą kolejną akcją, grając to, w czym czują się najlepiej, czyli bardzo szybko w ataku, z czym goście totalnie nie potrafili sobie poradzić. Finalnie "Asta" zbudowała sobie bardzo pokaźną przewagę, która przed przerwą wynosiła już 23 punkty i wydawało się, że to koniec emocji w tym spotkaniu.

Po zmianie stron stało się jednak inaczej. Gracze z Radomia nie zamierzali tanio sprzedać skóry i zniwelowali straty. Wzmocnili obronę, urozmaicili ofensywę, dzięki czemu odrobili 10 punktów. Dużo lepiej spisywali się wspomniany już Camphor oraz Adrian Bogucki, który wcześniej nie zachwycał. To sprawiło, że bydgoszczanie nie mogli być jeszcze pewni swego.

Ostatnia kwarta okazała się jednak jedynie formalnością. Obie drużyny jakby spuściły z tonu i grały w tej części zrywami. HydroTruck nie miał przez to szans na odrobienie wszystkich pozostałych strat, choć do samego końca walczył o jak najmniejszy wymiary kary. W samej końcówce bydgoszczanie lekko się pogubili, ale przechwyt oraz trójka Jarena Siny sprawiły, że Enea Astoria prowadziła 80:64 i stało się jasne, że tego dnia już nic nie odbierze jej zwycięstwa.

Enea Astoria Bydgoszcz - HydroTruck Radom 80:66 (24:23, 30:8, 12:22, 14:13)

Enea Astoria: Chyliński 14, Walton 14, Frąckiewicz 13, Clyburn 10, Aleksandrowicz 8, Zębski 7 (11 zb.), Sina 5, Kemp 4, Michał Nowakowski 3, Marcin Nowakowski 2, Szyttenholm 0.

HydroTruck: Camphor 22 (4x3), Bogucki 16, Lindbom 11 (10 zb.), Trotter 8, Piechowicz 7, Wątroba 2, Lewandowski 0, Mielczarek 0, Wall o, Zegzuła 0.