MŚ w koszykówce. Serbia wygrywa mecz pocieszenia, 6. miejsce dla Czechów - rewelacji turnieju

Bogdan Bogdanović, zdobywając aż 31 punktów, poprowadził Serbię do wygranej w meczu o 5. miejsce podczas mistrzostw świata w koszykówce w Chinach. Lokatę niżej turniej zakończyli z kolei Czesi, czyli debiutant na imprezie tej rangi.

Dawid Siemieniecki
Sasa Djordjevic (z prawej) oraz Bogdan Bogdanovic (z lewej) PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: Sasa Djordjevic (z prawej) oraz Bogdan Bogdanovic (z lewej)
Niesamowity Bogdan Bogdanović dał Serbii 5. miejsce podczas koszykarskich mistrzostw świata. To niejako wygrana na otarcie łez, gdyż w Chinach podopieczni Saszy Djordjevicia walczyć mieli o medale. Przed samym turniejem wymieniani byli zresztą jako najpoważniejszy faworyt do złota. Mundial na 6. lokacie kończą za to Czesi. Największa rewelacja imprezy w swoim ostatnim spotkaniu nieco zawiodła, dając się stłamsić po przerwie.

Pierwsza kwarta była niezwykle wyrównana. Wyraźnie było widać, że zarówno jednym, jak i drugim, bardzo zależy na zajęciu 5. miejsca. Serbów, co nie dziwne, prowadził ich lider Bogdan Bogdanović, zaś Czechów Tomas Satoransky i Martin Peterka. W drugiej kwarcie zarysowała się jednak wyraźna przewaga naszych południowych sąsiadów, którzy doskonale czytali grę i raz po raz odskakiwali od rywali. Efekt tego był taki, że po 20 minutach gry podopieczni Ronena Ginzburga prowadzili 50:41.

MŚ Chiny 2019. Polacy podjęli walkę z Amerykanami, jednak przegrali na pożegnanie z turniejem >>

To bardzo rozzłościło Bogdanovicia, który od razu po przerwie, w bardzo krótkim czasie, zdobył 5 punktów i mecz ponownie się wyrównał. Czesi mają jednak w swoich szeregach Satorańskiego, który jak nikt potrafi i uspokoić grę, i też uruchomić kolegów w ataku, czego przykład dał dwiema asystami pod kosz do dobrze znanego z polskich parkietów Patrika Audy. No i to by było na tyle, jeśli chodzi o Czechów w trzeciej kwarcie i też całym meczu. Od tego momentu Serbowie wyraźnie wzmocnili obronę i zaczęli być coraz skuteczniejsi w ataku.

Bogdanović otrzymał wsparcie od Nikoli Jokicia, Stefana Jovicia i Nikoli Milutinova, efektem czego na nieco ponad 2,5 minuty przed końcem trzeciej części gry, zrobiło się 64:58 dla Serbów i trener Ginzburg zmuszony był prosić o czas. Po nim niewiele się jednak zmieniło. "Orły" przejęły kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami i wygrywając trzecią kwartę aż 28:12, były w doskonałej sytuacji, aby zająć 5. miejsce podczas całej imprezy.

Tak też się właśnie stało. W ostatniej kwarcie Czesi nie byli już w stanie nawiązać walki. Prowadzenie Serbów w pewnym momencie sięgnęło już osiemnastu punktów, wobec czego nie było wątpliwości, kto tego dnia był lepszy. Satorański i spółka zdołali przewagę rywali zniwelować finalnie do 9 "oczek", ale na więcej nie było ich już stać.

Pomimo porażki w ostatnim spotkaniu w Chinach, zdecydowanie bardziej ukontentowani swoim występem mogą czuć się reprezentanci Czech. Mają oni bowiem za sobą kapitalny turniej, podczas którego pokazali ogromny charakter, zaangażowanie i serce do walki z teoretycznie lepszymi rywalami. Dzięki temu bez cienia wątpliwości uznać można ich największą rewelacją, tym bardziej że debiutowali na MŚ.

Z kolei Serbia miała się bić o złoto i choć ostatnie dwa mecze wygrała (wcześniej pokonała 94:89 USA), ćwierćfinałowa porażka z Argentyną 87:97, pozbawiła ją szansy na grę o medale.

Mecz o 5. miejsce podczas mistrzostw świata w koszykówce:

Serbia - Czechy 90:81 (20:20, 21:30, 28:12, 21:19)

Serbia: Bogdanović 31 (7x3), Milutinov 14, Jović 12, Jokić 7 (14 zb. 7 as.), Raduljica 7, Lucić 5, Simonović 4, Bjelica 3, Gudurić 3, Marjanović 3, Bircević 1, Micić 0.

Czechy: Auda 16, Peterka 14 (4x3), Satoransky 13, Balvín 12 (zb.), Hruban 9, Bohacik 6, Pumprla 4, Palyza 3, Kriz 2, Sirina 2, Vyoral 0.

Czy Serbię, pomimo jej 5. miejsca, uznać można największym rozczarowaniem mistrzostw świata w Chinach?